Sunday, June 16, 2024
Home / POLECAMY  / Czym jest sex-care i dlaczego jest ważne w każdym wieku?

Czym jest sex-care i dlaczego jest ważne w każdym wieku?

Staramy się dbać o siebie w każdym aspekcie… ale czy na pewno?

sex-care

Dbanie o swoją seksualność poprawi jakość życia / fot. Jan Zhukov / Unsplash

Czym jest sex-care i relacja konsensualna z samą sobą? Staramy się dbać o siebie w każdym aspekcie… ale czy na pewno? Sprawdź, czy robisz wszystko, aby zadbać o siebie seksualnie?

 

Seksualne osiędbanie

Self-care, czyli wspomniane wyżej osiędbanie to termin, który na stałe zadomowił się w Polsce już kilka lat temu – a wraz z nim wiele nowych nawyków, wskazówek i perspektyw. Doskonale wiesz, że aby zredukować napięcie powinnaś się zrelaksować, aby cieszyć się promienną skórą – dbać o nią każdego dnia, a żeby twoje jelita były szczęśliwe – musisz dostarczać sobie dużo błonnika. Gdzie w tej rutynie dbania o siebie jest miejsce na sex-care? Czy to kolejny przejściowy trend? Sex-care to coś więcej, niż drogi, elegancki wibrator, czy wymyślne pozycje seksualne. Sex-care zaczyna się w twojej głowie. Musi więc być przemyślane i rozplanowane – tak jak dbanie o siebie w każdym innym aspekcie twojego życia.

Plan, porządek i prawdziwe zmiany

Dbanie o partnera w sypialni nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie – o ile w tym wszystkim pamiętasz też o sobie. Aby odczuwać spełnienie seksualne, musisz nauczyć się brać. Zacznij od zastanowienia się, czego chciałabyś od seksu. Nie bój się poznawać siebie i odkrywać swojej seksualności na nowo. Pamiętaj, że preferencje seksualne mogą zmieniać się wraz z wiekiem i doświadczeniami, dlatego tak ważne jest, aby dbać o słuchanie własnego ciała. Jeżeli jesteś zainteresowana gadżetami erotycznymi, chciałabyś kupić swój pierwszy wibrator, zrób to. Jeżeli w twojej sypialni są rzeczy, których nie lubisz, nie używasz i źle ci się kojarzą, pozbądź się ich. Przestrzeń seksualna to twoje miejsce, gdzie możesz czuć się swobodnie – zastanów się, co powinno się w niej znaleźć, a co jest zbędne i pamiętaj, że nikt nie ma prawa cię oceniać.

Może też cię zainteresuje:
Granice w seksie – jak je stawiać, by stworzyć zdrowy związek i nie zatracić siebie?

Odkrywanie siebie samej

Bycie w związku i uprawianie seksu z partnerem nie sprawia, że nie jesteś seksualnie odrębna. W dalszym ciągu możesz, a nawet powinnaś uprawiać soloseks – ważne jest żeby zrozumieć, jaki jest jego cel. Masturbacja pozwala zrozumieć własne potrzeby i poznać swoje ciało, tym samym bywa pomocna przy seksie partnerowanym. Świadoma swojego ciała łatwiej naprowadzisz partnera na to, czego oczekujesz od stosunku, wytłumaczysz mu jak wyobrażasz sobie wasze współżycie i wyznaczysz granice. Twoje ciało jest twoją własnością, dlatego to ty decydujesz, na ile jesteś w stanie się zgodzić.

soloseks

Soloseks pomaga zrozumieć swoje potrzeby seksualne / fot. Malvestida Magazine / Unsplash

Seks konsensualny. Zadbaj o swój samokonsent

Nie udawaj, że satysfakcjonuje cię dokładnie to samo co partnera, aby zrobić mu przyjemność. Kluczem do szczęścia w tej części życia jest autentyczność. To właśnie jest samokonsent – czyli poszanowanie własnych pragnień i potrzeb, ale też ograniczeń. Samokonsent jest niezwykle ważny podczas świadomego sex-care – to wsłuchiwanie się w to, kiedy twoje ciało mówi tak, a kiedy nie i działanie w zgodzie z nim. W samokonsencie chodzi przede wszystkim o ciało, ponieważ wysyłane przez nie sygnały nie są racjonalizowane przez umysł. Może on dotyczyć każdej sfery twojego życia. Wzdrygnięcie się na zapach zupy pomidorowej, ciarki podczas dotykania tekstury której nie lubisz czy mimowolne odsunięcie się od partnera w dniu, kiedy nie masz ochoty to znaki, które powinnaś wyłapywać, aby postępować w zgodzie ze sobą. Budowanie relacji konsensualnej pozwoli ci stworzyć niezakłócony obraz samej siebie, dzięki któremu poczujesz się spełniona nie tylko seksualnie.

TOP 7 tytułów, dzięki którym zatroszczysz się o swoją seksualność

☑„Biblia waginy” – rzeczowo o waginie

Niedźwiecka o zmierzchu – podkasty o seksie, sensie i innych ważnych sprawach

Szkoła seksu Karo Akabal – zaufane miejsce, w którym kobiety mają możliwość wymiany wiedzy, inspiracji i wsparcia w obszarze własnej seksualności

☑„Uniesienie spódnicy” –  książka o kobiecej seksualności, w której pokazane są różne kobiece drogi i historie

☑„Ona ma siłę” – bestsellerowy poradnik, który poprawił życie seksualne i samoocenę kobiet w wielu krajach

☑„Warsztaty intymności” – książka Agnieszki Szeżyńskiej o odkrywaniu seksualności

☑ Else Cinema – platforma streamingowa z soft porno stworzona przez Ericę Lust

 

Zobacz też:
9 najlepszych książek o seksie według dziewczyn z Pussy Project

 

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ