Czym jest osteoporoza i jakie są jej przyczyny?
Można jej zapobiec profilaktyką, odpowiednią dietą i stylem życia
Osteoporoza to choroba, o której mówi się coraz więcej w ostatnich czasach. Polega na odwapnianiu kości i stopniowej utracie tkanki kostnej. Chociaż najbardziej narażone na nią są kobiety, które przeszły już menopauzę, to dotyka także osoby młodsze i mężczyzn. Odwapnianie kości to proces długotrwały i może rozpocząć się już po trzydziestce. Nie daje objawów bólowych, więc wielu chorych zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. Osoby chorujące mają słabsze, bardziej łamliwe kości i często dopiero przy kolejnym złamaniu okazuje się, że można byłoby go uniknąć, gdyby kości miały prawidłową gęstość
Rehabilitacja i diagnostyka
Same złamania bardzo często są początkiem rehabilitacji i pogłębionej diagnostyki, co pozwala na dotarcie do przyczyny kruchości kości. Badaniem, na które kierowani są pacjenci z podejrzeniem osteoporozy jest densytometria. Jest to badanie bezbolesne, krótkie i niewymagające specjalnych przygotowań. Dobrze jest je wykonać w ramach profilaktyki, by określić gęstość kości zanim zacznie dochodzić do patologicznych złamań.
Niestety, osteoporoza jest też przyczyną kompresyjnych złamań kręgów, co wiąże się z bólem w okolicy kręgosłupa, pochyleniem ciała do przodu i „utratą” wzrostu. Często dodatkową dolegliwością jest ucisk na nerwy i alarmujące sygnały ze strony układu nerwowego. Układ ten może dodatkowo ucierpieć podczas upadków i urazów czaszki, które zdarzają się pacjentom z osłabionymi kośćmi. Wtedy, poza leczeniem farmakologicznym, suplementacją i fizjoterapią, może być też konieczna rehabilitacja neurologiczna.
Jakie są przyczyny osteoporozy?
Główną przyczyną osteoporozy, przynajmniej w Polsce, są niedobory witaminy D. Szacuje się, że nawet 90% populacji ma za niski poziom tej witaminy. Na kolejnym miejscu są niedobory wapnia i fosforu w diecie, a także nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej. Osteoporoza może być też wywołana przez niektóre choroby i stosowanie pewnych grup leków.
Wczesna profilaktyka, odpowiednia dieta i styl życia, a także zwracanie uwagi na takie sygnały jak złamania kości w wyniku „lekkich” urazów pozwalają na wczesne wykrycie choroby. Jeśli pacjent kolejny raz łamie rękę czy nogę w wyniku upadku, który u osoby zdrowej nie doprowadziłby do złamania, to można podejrzewać, że problemem jest odwapnienie kości. W tym momencie lekarz powinien skierować na badania i diagnostykę. Na pewno jednak na każdym etapie życia warto zadbać o aktywność fizyczną, odpowiednią, bogatą w wapń dietę, a także zrezygnować z używek.