
Czym jest nuta bazowa, nuta głowy i serca? / fot. materiały prasowe
Czytając etykiety perfum w perfumeriach lub drogeriach, można zauważyć, że niemal każda z nich zawiera szczegółowy opis zastosowanych nut zapachowych. To dzięki nim z czasem zapach perfum na skórze zmienia się. Poznaj rolę nut zapachowych perfum!
Wybierając perfumy nie warto kierować się pierwszym wrażeniem zapachowym, które pojawia się zaraz po otworzeniu flakonu. Początkowo właściwy zapach jest przyćmiony przez woń alkoholu, a dopiero po rozpyleniu perfum na skórze i odczekaniu kilku minut, można poczuć realny aromat. Aby skrupulatnie przetestować zapach i trwałość perfum, wystarczy zamówić próbkę z przetestujperfumy.pl.
Czym są nuty zapachowe perfum?
Kompozycja perfum składa się z trzech części, nazywanych nutami. Każda z nich uaktywnia się w innym czasie pod wpływem ciepła, wydzielanego przez ludzką skórę. Jest to możliwe dzięki naturalnym różnicom, jakie pojawiają się między poszczególnymi substancjami w zakresie trwałości, czyli szybkości parowania. Komponowanie perfum na podstawie trzech nut zapachowych sprawia, że rozpylona na skórę kompozycja rozwija się, a w miarę upływu czasu odczuwane są poszczególne składniki aż do momentu, w którym znikają na skutek styczności z cząsteczkami powietrza. Nuty zapachowe perfum decydują więc o tym, jakie ogólne wrażenie sprawią dane perfumy, czy ich zapach będzie bardziej kwiatowy czy owocowy, ciężki czy lekki, odpowiedni na co dzień lub jedynie na wyjątkowe okazje.
Nuta bazowa, głowy i serca – charakterystyka
Poszczególne nuty kompozycji zapachowych różnią się więc od siebie nie tylko trwałością, ale również intensywnością zapachu. Po rozpyleniu perfum na skórze, pierwsza odczuwana jest nuta głowy, jako druga nuta serca, a trzecia – nuta bazowa.
Nuta górna, nazywana potocznie nutą głowy, ma fundamentalne znaczenie dla wrażeń, jakie odczuwamy podczas wąchania perfum, ponieważ to ona jest wyczuwalna jako pierwsza. W tej części kompozycji znajdują się głównie substancje owocowe, ewentualnie kwiatowe, dzięki którym zapach wydaje się świeży i lekki. Zapach nuty głowy stosunkowo szybko przestaje być wyczuwalny – utrzymuje się na skórze zwykle od 15 do 30 min.
Jako druga można poczuć nutę serca, dlatego nazywa się ją również nutą środkową. Skład perfum bez tej nuty byłby niekompletny, ponieważ jej zadaniem jest spajanie zapachów dwóch pozostałych nut. Choć jest tak ważna, a jej zapach pojawia się już po około 10 min od rozpylenia i utrzymuje się niekiedy nawet do 2 h, często nie zwraca na siebie uwagi. To od niej jednak zależy charakter całej kompozycji. W jej skład wchodzą głównie substancje kwiatowe i korzenne.
Ostatnią wyczuwalną nutą jest nuta bazowa, nazywana również nutą dolną, głębi lub podstawy. Można ją poczuć po około 20 min od rozpylenia perfum na skórze i utrzymuje się najdłużej, tworząc tło dla zapachu. Choć pojawia się na końcu, to od niej swoją pracę zaczynają kreatorzy zapachów perfum i na jej podstawie dobierają pozostałe substancje zapachowe, tak aby wszystkie połączyły się w spójną całość. W tej nucie pojawiają się głównie: piżmo, cybet, wanilia, przyprawy korzenne i drzewne oraz leśne żywice. W zależności od wybranych składników, nuta bazowa może być wyczuwalna na skórze nawet przez kilka dni!
Zatem aby dogłębnie poznać zapach perfum, potrzeba czasu, minimum kilku godzin, aby mógł się on rozwinąć i przejść przez wszystkie fazy. Te same perfumy można odczuwać inaczej każdego dnia, odkrywając na nowo ich piękno i uwodzicielski zapach.