Tuesday, January 14, 2025
Home / Zdrowie  / Choroby  / Czym jest nietrzymanie moczu? Jak sobie z nim radzić?

Czym jest nietrzymanie moczu? Jak sobie z nim radzić?

Nie ma się czego wstydzić, za to warto leczyć

Nietrzymanie moczu

fot. Pexels

Nietrzymanie moczu to problem częstszy niż sądzimy… Szacunki wskazują, że w Polsce dotyczy on nawet 2 milionów osób, częściej kobiet niż mężczyzn. Osoby zmagające się z tą przypadłością często czują się ograniczone w codziennych aktywnościach, skrępowane, czasami ukrywają ją nawet przed najbliższymi. Tymczasem istnieje kilka sposobów na ograniczenie przykrych sytuacji i zapewnienie sobie komfortu w zwykłym funkcjonowaniu. Wyjaśniamy, czym spowodowane jest nietrzymanie moczu i jak sobie z nim radzić

 

1. Nietrzymanie moczu ‒ różne typy
2. Nietrzymanie moczu ‒ przyczyny
3. Leczenie nietrzymania moczu
4. Higieniczne produkty na nietrzymanie moczu

 

Każda osoba, która obserwuje u siebie pojawiające się nietrzymanie moczu, powinna skontaktować się z lekarzem. Odpowiednie, szybkie działanie może ograniczyć objawy, a nawet rozwiązać problem, natomiast zwlekanie nierzadko skutkuje koniecznością leczenia operacyjnego.

Nietrzymanie moczu ‒ różne typy. Kilka słów o przyczynach

Mówiąc o nietrzymaniu moczu, koniecznie trzeba wspomnieć, że istnieją różne warianty tej przypadłości. Poniżej znajdą Państwo ich opis.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu
To najczęściej występujący wariant. Jego główną przyczyną są osłabione mięśnie dna miednicy, które nie są w stanie zacisnąć odpowiednio cewki moczowej. Problem nietrzymania moczu pojawia się przy wzroście ciśnienia w pęcherzu, a więc przeważnie przy wysiłku fizycznym, ale również na skutek śmiechu czy mocnego kaszlu.
• Naglące nietrzymanie moczu
Ten wariant nietrzymania moczu jest związany z nagłą i nieprawidłową aktywnością mięśni pęcherza. Główne objawy nietrzymania moczu tego typu to nagła, bardzo silna potrzeba skorzystania z toalety i następujący kilka sekund później wypływ moczu. Do takiej sytuacji może dojść w różnych sytuacjach, na przykład podczas zmiany pozycji ciała, podczas seksu, a nawet na skutek dźwięku lejącej się wody.
Mieszane nietrzymanie moczu
To połączenie dwóch omówionych wyżej wariantów, a więc sytuacja, w której w wysiłkowym nietrzymaniu moczu pojawia się również nagła, nieopanowana potrzeba opróżnienia pęcherza.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza
Problem najczęściej dotyka mężczyzn zmagających się z przerostem gruczołu krokowego. Niemożliwe jest wówczas zwykłe opróżnienie pęcherza, natomiast mocz wydostaje się z niego bezwiednie, stale lub okresowo.

Nietrzymanie moczu ‒ przyczyny

Główną przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy, jednak pierwotne powody takiego stanu rzeczy mogą być bardzo zróżnicowane. Wynikają one z przebytych chorób, czynników fizycznych, codziennych nawyków i wielu innych kwestii. Szacunki wskazują, że z problemem nietrzymania moczu częściej zmagają się kobiety, co ma swoje podłoże w przebytych ciążach i porodach naturalnych, które stanowią ogromne wyzwanie dla mięśni dna miednicy. Ryzyko nietrzymania moczu zwiększa także otyłość, choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków, praca fizyczna.

 

Ze względu na tę różnorodność przyczyn warto skonsultować się z lekarzem. Pomoże on ustalić powód omawianego stanu i zaproponuje konkretne rozwiązania. Zakres badań dodatkowych związany jest z charakterem i stopniem nasilenia zgłaszanych dolegliwości, z wiekiem i płcią pacjenta. Na tej podstawie można wdrożyć odpowiednie leczenie.

Leczenie nietrzymania moczu

A jak leczyć nietrzymanie moczu? Istnieje w tym przypadku kilka sposobów, które dopasowuje się indywidualnie do sytuacji i potrzeb pacjenta. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w higieniczne produkty na nietrzymanie moczu, o których więcej opowiemy za chwilę ‒ zasygnalizujemy jednak w tym miejscu, że warto zwrócić uwagę na produkty Tena.

 

W pierwszej kolejności ‒ zwłaszcza przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu ‒ leczenie wykorzystuje ćwiczenia mięśni dna miednicy, tzw. ćwiczenia mięśni Kegla. W wielu przypadkach, w początkowej fazie mogą one prowadzić nawet do całkowitego ustąpienia problemu. Ważna jest tu regularność ‒ poprawę obserwuje się mniej więcej po około 3 miesiącach codziennej aktywności. Drugim, bardzo ważnym aspektem jest zmiana stylu życia i codziennych nawyków. Rekomendowana jest między innymi rezygnacja (lub przynajmniej ograniczenie) z alkoholu i kofeiny, redukcja masy ciała, rozsądna aktywność fizyczna.

 

Jeśli powyższe zmiany okażą się nieskuteczne, wdraża się leczenie farmakologiczne. Dalsze rozwiązania praktykowane w leczeniu nietrzymania moczu to stymulacja nerwów krzyżowych, wstrzyknięcie botuliny czy nawet leczenie chirurgiczne, wykorzystywane głównie w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu.

Higieniczne produkty na nietrzymanie moczu

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, niezależnie od przyczyny nietrzymania moczu, jego leczenie wymaga czasu. Ponieważ z nietrzymaniem moczu mogą wiązać się potencjalnie krępujące sytuacje, warto zainwestować w produkty zapewniające komfort codziennego funkcjonowania. W zależności od stopnia nasilenia problemu do wyboru mają Państwo:

 

• produkty chłonne, na przykład podpaski Tena czy wkładki higieniczne ‒ wykorzystywane na przykład, gdy obserwujemy nietrzymanie moczu po porodzie lub w ciąży,
• majtki chłonne Tena,
• pieluchomajtki Tena oraz pieluchy dla dorosłych Tena ‒ wykorzystywane, gdy problemem jest nietrzymanie moczu u osób starszych, schorowanych, leżących.

 

Takie produkty stanowią ważny element leczenia nietrzymania moczu, gdyż zapewniają komfort psychiczny i wygodę w czasie codziennych aktywności. Chronią także skórę przed podrażnieniami i ubrania przed zabrudzeniem.

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką TENA

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ