Saturday, October 5, 2024
Home / Zdrowie  / Choroby  / Czym jest łupież rumieniowy i jak radzić sobie z problemem?

Czym jest łupież rumieniowy i jak radzić sobie z problemem?

Jeśli nie jesteś mężczyzną po sześćdziesiątce z nadwagą i cukrzycą, możesz być spokojna

łupież rumieniowy

fot. Pixabay

Choć łupież kojarzy nam się z jedną przypadłością to jednak rozróżnia się kilka jego typów. Tak więc rozpoznajemy takie schorzenia jak łupież suchy lub tłusty, ale także łupież pstry, biały, rumieniowy oraz łupież różowy Gilberta. Te rodzaje łupieżu dają całkiem różne objawy, często mają także różne podłoże chorobowe. Czym jest łupież rumieniowy i do kogo udać się z tym problemem? Dowiesz się z tego artykułu

 

Łupież rumieniowy ‒ objawy i przyczyny

Łacińska nazwa łupieżu rumieniowego to erythrasma. Jest to bakteryjne zakażenie skóry, które w przeważającym stopniu dotyka mężczyzn po 60. roku życia. Ta choroba skóry wywoływana jest przez bakterie maczugowe o nazwie Corynebacterium minutissimum. Bakterie te stanowią naturalną florę bakteryjną naszej skóry, a problem pojawia się wtedy, gdy nazbyt licznie się namnażają. Niestety ten, kto doświadczył łupieżu rumieniowego wie, iż nie jest on łatwy do wyeliminowania, wymaga to czasu i cierpliwości. Trudno sobie poradzić z nim w tak prosty sposób jak z pospolitymi odmianami łupieżu, nie bardzo pomagają w tym wypadku jakiekolwiek szampony specjalistyczne. Przypadłość ta występuje u osób otyłych, u tych, którzy cierpią na nadmierną potliwość ciała oraz u osób chorych na cukrzyce. Łupież rumieniowy to rodzaj łupieżu, który umiejscawia się najczęściej w fałdach skóry.

 

Łupież rumieniowy charakteryzuje się brązowymi plamami, które mają tendencję do złuszczania się. Zmiany łupieżowe pojawiają się we wszelkich zgięciach ciała. By wykluczyć lub potwierdzić łupież rumieniowy, warto umówić się na wizytę do dobrego dermatologa lub trychologa. Poznań to miasto pełne najlepszych specjalistów w tym zakresie.

Czym leczyć ten typ łupieżu?

Gdy już jesteśmy właściwie zdiagnozowani, można podjąć leczenie. W niektórych przypadkach łupież rumieniowy da się wyeliminować stosowaniem preparatów z ketokonazolem. Warto także używać wszelkich preparatów antybakteryjnych, które ograniczają namnażanie się bakterii na ciele. Nieoceniona w walce z łupieżem rumieniowym jest jednak przede wszystkim profilaktyka ‒ by uniknąć tego schorzenia należy podjąć walkę z cukrzycą oraz z otyłością.

 

Pamiętać trzeba, iż łupież rumieniowy jest całkowicie inny niż łupież zwykły, który obejmuje skórę głowy. Zwykły łupież ma podłoże grzybiczne i eliminuje się go szamponami i innymi preparatami przeciwgrzybicznymi. Wszelkie rodzaje łupieżu to najczęstsze schorzenia skóry głowy, które niestety mają charakter nawracający. W leczeniu większości rodzajów łupieżu podstawą jest stosowanie szamponu przeciwłupieżowego, dodatkowo konieczne może być zastosowanie środków farmakologicznych. Z każdym problemem tego typu warto wybrać się do trychologa, a więc do specjalisty zajmującego się zdrowiem włosów oraz skóry głowy. Jego zadaniem jest dokładna analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów, schorzeń związanych ze skórą głowy. Specjalista ustali także przyczyny wypadających włosów oraz dobierze Ci odpowiedni, indywidualny sposób pielęgnacji włosów.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ