Monday, October 7, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Czym jest księga wieczysta, co zawiera i kiedy warto ją sprawdzić?

Czym jest księga wieczysta, co zawiera i kiedy warto ją sprawdzić?

Pierwsza rzecz do przejrzenia, gdy ma się zamiar kupić nieruchomość

Księga wieczysta

fot. Ersler / Depositphotos

Jesteś o krok od kupienia mieszkania, ale obawiasz się ukrytych pułapek, które mogą zamienić piękny sen o własnym kącie w koszmar? Wgląd do księgi wieczystej może rozwiać większość wątpliwości. Dowiedz się więcej! To swego rodzaju „dowód osobisty” każdej nieruchomości, który zawiera kluczowe informacje o jej stanie prawnym

 

Czym jest księga wieczysta?

Chcesz dowiedzieć się więcej o księdze wieczystej ‒ co to jest i jakie informacje w niej znajdziesz? Księga wieczysta swego rodzaju „dowód osobisty” każdej nieruchomości, który zawiera kluczowe informacje o jej stanie prawnym. Dokument ten zawiera wiele istotnych informacji na temat danej nieruchomości. Warto zajrzeć do księgi wieczystej, zanim podpiszesz umowę.

 

Księga wieczysta to zbiór najważniejszych informacji prawnych na temat konkretnej nieruchomości, m.in. kto jest jej właścicielem, czy nie jest zadłużona albo czy inne osoby nie roszczą sobie do niej praw. Dokument jest jawny, co oznacza, że każdy może uzyskać do niego dostęp, aby dowiedzieć się, jak wygląda kwestia własnościowego prawa do danego lokalu, budynku, gruntu czy działki. Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe. Aby uzyskać dostęp do informacji w nich zawartych, trzeba znać ich numer, który powinien przekazać nam właściciel.

Jakie informacje znajdują się w księdze wieczystej?

Księga wieczysta składa się z czterech działów. Znajdziemy w niej takie informacje jak:

 

• Dane o nieruchomości, np. adres, powierzchnia, liczba pomieszczeń.
• Imię i nazwisko właściciela nieruchomości.
• Prawa przysługujące właścicielowi, np. zasady korzystania z parkingu, czy też innych pomieszczeń przynależnych do danej nieruchomości.
• Prawa i roszczenia ciążące na nieruchomości, np. służebność, egzekucje z nieruchomości.
• Wysokość hipoteki, czyli obciążenia nieruchomości.

 

Wszelkie istotne zmiany dotyczące nieruchomości odnotowywane są w księdze wieczystej na bieżąco, np. po zmianie właściciela czy ustanowieniu hipoteki lub jej spłaty.

Kiedy warto zajrzeć do księgi wieczystej i na co zwrócić uwagę?

Jak już wspomnieliśmy, dostęp do księgi wieczystej jest jawny, a więc każdy, kto zna jej numer, może uzyskać do niej dostęp. Obecnie księgi wieczyste dostępne są w wygodnej formie elektronicznej na stronie ekw.ms.gov.pl. Wgląd do nich jest bezpłatny, jeśli jednak chcemy uzyskać odpis, wypis czy zaświadczenie, musimy uiścić odpowiednią opłatę.

 

Jawność ksiąg wieczystych została wprowadzona w celu zapewnienia bezpieczeństwa kupujących i prawidłowości obrotu nieruchomościami. Z treścią księgi wieczystej powinien zapoznać się każdy, kto zamierza zakupić daną nieruchomość. Nie należy polegać wyłącznie na informacjach przekazanych od sprzedającego. Może się bowiem okazać, że zapomniał nam powiedzieć o pewnych istotnych szczegółach lub celowo je zataił.

 

Podczas przeglądania księgi wieczystej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dane właściciela oraz opis nieruchomości i sprawdzić, czy zgadzają się one z rzeczywistością. Kluczową informacją są wszelkie obciążenia – długami hipotecznymi czy prawami na rzecz osób trzecich. Zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi działami księgi wieczystej, skupiając się szczególnie na jej części III, dotyczącej praw, roszczeń i ograniczeń. Twoją uwagę powinny przykuć takie określenia, jak służebności, przechody, przesyły, dożywocia czy ostrzeżenia o niezgodności zapisów ze stanem faktycznym.

 

Warto wiedzieć, że nie wszystkie nieruchomości w Polsce posiadają księgi wieczyste. Z taką sytuacją można spotkać się w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, które znajdują się w budynkach zarządzanych przez Spółdzielnie Mieszkaniowe i nie zostały dotychczas wykupione. Nieruchomości te objęte są spółdzielczo własnościowym prawem do lokalu. Nie oznacza to jednak, że kupujący nie może uzyskać informacji na temat ich stanu prawnego. Należy w tym celu skontaktować się bezpośrednio z daną spółdzielnią. Aby założyć księgę wieczystą dla takiego lokalu, należy złożyć stosowny wniosek w wydziale ksiąg wieczystych.

tekst: Rafał Soboń, Ekspert Finansowy NOTUS
materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ