Saturday, February 24, 2024
Home / Miasto Prezentów  / Czym jest dog tag? Oto co warto wiedzieć o nieśmiertelnikach

Czym jest dog tag? Oto co warto wiedzieć o nieśmiertelnikach

Baczność! Nieśmiertelniki idą do cywila

Nieśmiertelnik

fot. Pixabay

Długa historia wojskowości zna je nie od dziś. Nieco krócej występują w świecie ulicznej mody. Czym są tzw. dog tagi? Co warto wiedzieć, zanim zawiesisz nieśmiertelnik na szyi? Poznaj przeszłość tego nietypowego naszyjnika i dowiedz się, co oznaczał kiedyś i co może oznaczać dzisiaj

 

Czym jest właściwie nieśmiertelnik? W najprostszym ujęciu jest to naszyjnik, używany w wojsku, z wybitymi na blaszce danymi ułatwiającymi identyfikacje żołnierza w razie jego śmierci lub zranienia. Jednak z biegiem lat jego funkcja uległa kilku zmianom, a większość z nich jest wynikiem wyjścia tego elementu stroju poza kulturę wojskową.

(Nie) krótka historia nieśmiertelnika

Pierwsze wzmianki o nieśmiertelnikach sięgają Imperium Rzymskiego. Według niepotwierdzonych źródeł historycznych miałyby być nazywane signaculum i powstawać z ołowiu. Rzekomo już wtedy noszono je na szyi, a w użytku pozostały do IV wieku n.e.

 

Po raz pierwszy typowy nieśmiertelnik wojskowy pojawił się w oddziałach amerykańskich w trakcie wojny secesyjnej, a do powszechnego zastosowania wszedł w trakcie I wojny światowej. W razie śmierci żołnierza na polu bitwy, oddziały zajmujące się ciałami poległych miały rozkaz zabrać połowę zawieszonej na szyi blaszki. Fragment odsyłano potem do rodziny zmarłego, podczas gdy pozostała część nieśmiertelnika pozostawała przy ciele. W polskim wojsku zalecano nawet wkładanie blaszki do ust poległego, aby ułatwić ustalenie tożsamości żołnierza w razie ekshumacji zwłok. Chociaż historia nieśmiertelników wydaje się ponura, to należy pamiętać, że często ten prosty kawałek metalu z imieniem stanowił wielką wartość dla rodziny zmarłego.

Nieśmiertelnik w świecie mody ‒ praktyczna biżuteria

Nieśmiertelnik

fot. materiał Partnera

Wraz z popularyzacją stylu wojskowego, nieśmiertelniki weszły do cywila i stały się elementem ozdobnym o niewątpliwej funkcji praktycznej. Dzisiaj blaszki noszą zarówno Panowie, jak i Panie, a w zależności od potrzeb i gustów widnieją na nich różne informacje i wzory. Wraz z rozwojem personalizowanej mody pojawiło się setki pomysłów, jak ozdobić nieśmiertelnik wybiciem lub grawerem.

 

Zwykle zamawiają je osoby, chcące na wzór wojskowego zwyczaju nosić na szyi identyfikujące je dane. Warto jednak wiedzieć, że informacja o grupie krwi, czy o alergiach nie będzie stanowiła większej wartości dla ratownika medycznego w sytuacji kryzysowej. W żadnym wypadku nie zaryzykuje on przetaczania krwi bez uprzednich badań. Co jednak może okazać się rzeczywiście pomocne? Kontakt ICE (in case of emergency) do bliskiej osoby, z którą chciałbyś się skontaktować w razie zagrożenia życia. Taki numer telefonu może stanowić przydatną wskazówkę dla medyków.

Nieśmiertelnik ‒ prezent z grawerem dla Niej i dla Niego

Bardzo popularnym wyborem jest też srebrny nieśmiertelnik z cytatem lub z ulubionym mottem. Dog tagi wręczane są często jako personalizowane upominki dla najbliższych. Po grawer dla ukochanej osoby zgłaszają się nie tylko miłośnicy militariów, ale i entuzjaści wojskowej mody. Nieśmiertelnik męski posiada zwykle podstawowy rodzaj łańcuszka, zbliżony do oryginału, natomiast warianty damskie są bardziej ozdobne.

 

Co napisać na nieśmiertelniku? Oto kilka praktycznych pomysłów:

 

• data ślubu/pierwszego spotkania;
• data narodzin dziecka;
• numer telefonu do najbliższych;
• ulubiony cytat z filmu, książki, gry;
• motto, maksyma;
• imię ukochanej osoby lub pupila;
• dane kontaktowe;
• informacje o przewlekłych chorobach.

 

Jeśli chcesz zamówić nieśmiertelnik dla siebie lub jako prezent dla bliskiej osoby, sprawdź ofertę dobrych sklepów militarnych i hobbystycznych, takich jak Hobby4Men. Zamów dog tag i odznacz się w świecie mody.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ