Saturday, July 13, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / Czym jest coaching. Prawdy i mity

Czym jest coaching. Prawdy i mity

Czy coaching to krytyka?

„Czym jest coaching? Prawdy i mity” Monika Zubrzycka-Nowak, Katarzyna Rybczyńska, Sylwia Monostori / fot. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP

„Coaching” – słowo intrygujące, modne, nieco tajemnicze, ale także nadużywane i często błędnie rozumiane. Czym zatem jest coaching?

„Czym jest coaching? Prawdy i mity” Monika Zubrzycka-Nowak, Katarzyna Rybczyńska, Sylwia Monostori / fot. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP

Monika Zubrzycka-Nowak, Katarzyna Rybczyńska i Sylwia Monostori, autorki książki „Czym jest coaching? Prawdy i mity” porównują go z innymi formami wsparcia, z którymi często jest mylony, takimi jak: konsulting, doradztwo, nauczanie czy terapia. Podpowiadają:

– w jakich sytuacjach jest to odpowiednia metoda wspierania rozwoju, a w jakich inne metody sprawdzą się lepiej;
– jak ocenić kompetencje coacha i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze;
– jakie są standardy prowadzenia sesji coachingowej;
– jak przygotować się do sesji, aby coaching przyniósł jak najlepsze efekty.
Odwołując się do wielu przykładów z własnej praktyki, autorki pokazują, dlaczego coaching jest wyjątkową metodą wspierania rozwoju – niezwykle inspirującą i budującą tego, kto się jej poddaje. Przekazują rzetelną wiedzę w sposób klarowny, lekki i z ogromnym poczuciem humoru.

Czym jest coaching? Opinii na ten temat jest wiele, a ta książka powstała właśnie po to, abyś miał wreszcie szansę poznać MOC coachingu i wyrobić sobie własne zdanie. Prawdziwe historie pozwolą ci zobaczyć szerszą perspektywę zdarzeń i własnych doświadczeń. Przekonaj się zatem, jak kolejne kartki otwierają przed tobą nowe możliwości – prawdopodobnie spojrzysz na swoje życie jak nigdy dotąd.

Anna Węgrzyn
coach ICC, autorka projektów rozwojowych Zmiany w Życiu oraz Biznesowe Ewolucje

Znakomita książka, która nie tylko wyjaśnia zawiłości coachingu. Oprócz sporej dawki konkretnych informacji znajdujemy w niej anegdoty i mnóstwo humoru, dzięki którym odczarowujemy coaching. Czy coaching to krytyka? Jak coachingowo wyrazić swoją opinię? Kiedy nie możesz nazwać siebie coachem? Czy coach to osoba, która lituje się nad ludźmi, czy też rzeczywiście wspiera ich w rozwoju? Na te i mnóstwo innych pytań odpowiadają autorki, które w bardzo ciekawy sposób rozprawiają się z wieloma mitami, niestety narastającymi wokół tego potężnego narzędzia. W książce znajdziemy inspirujące do działania odniesienia do wielu dziedzin życia (praca, wychowywanie dzieci, rozwój osobisty), a także szczegółowe informacje przydatne zarówno osobom pracującym w zawodzie coacha, jak i tym, które doceniają coaching lub są go ciekawe.

Edyta Zając
psycholog, trener, założycielka portalu PsychologiawPolsce.pl,
autorka bloga o psychologii EdytaZajac.pl.

Monika Zubrzycka-Nowak – wędrując przez życie, uczyła się cenić to, co ją wspierało i nadawało sens jej wysiłkom. W wyniku tych doświadczeń skupiała się na tym, co uznawała za budujące i ją, i innych. I tak stała się coachem – człowiekiem, którego nadrzędnym celem jest inspirowanie innych na drodze do spełniania się w zgodzie z własnymi talentami, wartościami, pragnieniami. Jako trener, coach, superwizor i mentor uczy takiej postawy i praktycznych umiejętności coacha w Studium Coacha GWPS. Jest współautorką książki Coaching zdrowia. Twoje życie w twoich rękach. Współtworzyła system akredytacji w Izbie Coachingu i pełni funkcję przewodniczącej Komisji Akredytacyjnej IC.

Katarzyna Rybczyńska – coach, trener coachingu i rozwoju osobistego. Prowadzi szkolenia i warsztaty dotyczące doskonalenia umiejętności interpersonalnych i zarządczych. Specjalizuje się w projektowaniu i prowadzeniu kompleksowych projektów szkoleniowych wspierających – na różnych szczeblach zarządzania – wdrożenie zmian w organizacjach. Od 2008 roku współpracuje z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym – Szkolenia. Jest współautorką książki Coaching zdrowia. Twoje życie w twoich rękach.

Sylwia Monostori – dziennikarka i redaktorka, ma wieloletnie doświadczenie na stanowisku sekretarza redakcji pism kobiecych. Jako dyplomowany coach zajmuje się life coachingiem, łącząc podejście racjonalne z duchowym. Prowadzi spotkania indywidualne i grupowe, które pomagają uczestnikom poradzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych i zawodowych, pokojowo rozwiązywać konflikty, poprawić komunikację z ludźmi. Głęboko wierzy w to, że wszystko, co spotyka nas w życiu, ma głębszy sens, jest „po coś”. Coaching traktuje jako jedno z nieinwazyjnych narzędzi, które pozwala odkrywać ów sens, budować ogromną wewnętrzną siłę i rozwijać poczucie własnej wartości.

Pod naszym patronatem, nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, ukazała się książka Czym jest coaching. Prawdy i mity autorstwa Moniki Zubrzyckiej-Nowak, Katarzyny Rybczyńskiej i Sylwii Monostori.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ