Thursday, June 13, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Czym charakteryzują się płytki ceramiczne?

Czym charakteryzują się płytki ceramiczne?

Łazienkowe know how

płytki ceramiczne w łazience

Płytki ceramiczne to evergreen wykończenia łazienek / fot. Pexels

Płytki ceramiczne to dość szerokie pojęcie w zakresie kafli. Większość płytek, które możemy spotkać na wystawkach w sklepach branżowych z wyposażeniem łazienek, to właśnie kafle ceramiczne. Ten materiał cieszy się największym zainteresowaniem wśród konsumentów — jest bardzo trwały i łatwy w utrzymaniu czystości. Jeżeli zdecydujemy się na zakup płytek, mamy gwarancję wieloletniego zadowolenia z użytkowania

 

Jakie parametry spełniają płytki ceramiczne?

Jeżeli mowa o płytkach, to jednym z najważniejszych parametrów jest klasa ścieralności — dotyczy to wyłącznie płytek podłogowych. Określa ją wskaźnikiem PEI I-V, gdzie I to najniższa klasa ścieralności. W przypadku warunków mieszkalnych zupełnie wystarczająca jest III/IV klasa. Płytki o wyższej klasie będą bardziej odporne na zużycie powierzchni, a użytkownikom zapewnią komfort użytkowania przez długie lata. Innym ważnym parametrem, szczególnie jeżeli szukamy płytek na zewnątrz bądź do obiektów użytkowości publicznej, jest antypoślizgowość, oznaczana symbolem R. W przypadku płytek gresowych zazwyczaj parametr ten jest na poziomie minimum R9 ‒ to najniższy stopień antypoślizgowości.

 

Jeżeli płytka ceramiczna jest nam potrzebna do miejsca publicznego, przed jej zakupem należy upewnić się, jakie parametry są wymagane dla konkretnej inwestycji. Parametrem, na który już w mniejszym stopniu zwracamy uwagę w przypadku prywatnych zakupów, jest twardość płytek, oznaczana w 10-stopniowej skali Mohsa. Im wyższa wskaźnik, tym większa jest wytrzymałość płytek. Płytki ceramiczne na Ekspercilazienek.pl występują w różnych klasach ścieralności czy antypoślizgowości, więc na pewno znajdziemy tu rozwiązanie dla siebie.

Jaki jest koszt płytek ceramicznych?

Cena płytek ceramicznych jest w największej mierze zależna od jej producenta, jak również od formatu. Tak jak w każdej branży, tak i w obszarze płytek ceramicznych występują renomowane marki, gdzie ceny za m.kw. sięgają nawet kilkuset złotych. Prym w zakresie designu wiodą włoscy producenci. To w ich rękach powstają innowacyjne projekty, na których wzoruje się cały płytkarski świat. Płytki ceramiczne z niższej półki cenowej to te, których cena przedstawia się w zakresie 20-60 zł/m2. Średnia półka to 70-150 zł/m2, a wyższa półka to te, których cena waha się powyżej 150 zł/m2. Cena za m2 tak naprawdę nie ma ograniczeń ‒ są modele po 300 zł, 500 zł, a nawet 1000 zł/m2. Wszystko jest zależne od naszych upodobań, oczekiwań i zasobności portfela.

płytki

fot. Unsplash

Jak wybrać płytki ceramiczne?

Zastanawiamy się, gdzie najlepiej dokonać wyboru płytek? Warto rozważyć różne opcje. Przekrój asortymentu będzie można doskonale obejrzeć w sklepie internetowym. Warto jednak wybrać się również do salonów stacjonarnych. Szczególnie w przypadku takiego asortymentu jak kafle, na żywo odbiór jest zupełnie inny niż na ekranie monitora komputera czy telefonu. Oglądając płytki ceramiczne na żywo możemy zauważyć różnice chociażby w teksturze czy powierzchni danej kolekcji. Na zdjęciach niestety ciężko odróżnić płytki matowe od półpolerowanych czy pełnego połysku.

 

W salonach łazienkowych na duży plus oddziałują również wystawy ekspozycyjne, gotowe boksy, które prezentują piękne aranżacje łazienkowe. W takim przypadku łatwiej nam wyobrazić sobie odpowiednie połączenie płytek i przenieść je do swojego wnętrza. Sklepy internetowe też wychodzą frontem do klienta, oferując udogodnienia w zakupach na odległość. Coraz częściej można spotkać ofertę, gdzie sklep zgadza się na udostępnienie próbki płytek klientowi. Bardzo ważne jest wykonanie dobrej jakości zdjęć. Wiele sprzedawców e-commerce udoskonala swoje umiejętności w tym zakresie, oferując nawet podgląd produktu 360°.

Fachowa porada przy wyborze płytek

Odpowiedni dobór kafli ceramicznych może być kluczowy w komfortowym użytkowaniu danego pomieszczenia. Złe dobrane płytki mogą okazać się np. zbyt śliskie bądź trudne do utrzymania czystości. Czy to w realu, czy online warto zasięgnąć rady specjalistów w swojej dziedzinie. Doradcy branży łazienkowej chętnie doradzą, jaki asortyment będzie najlepszy do Państwa wnętrza.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ