Friday, April 19, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Czym charakteryzują się opony letnie?

Czym charakteryzują się opony letnie?

W ciepłe dni opony letnie zdecydowanie lepiej sobie radzą na drodze niż ogumienie zimowe. W momencie, kiedy temperatury na zewnątrz przekraczają 7 stopni Celsjusza, zmieniają się warunki na drogach. W takich okolicznościach opony zimowe tracą

Czym charakteryzują się opony letnie? / fot. fotolia

Czym charakteryzują się opony letnie? / fot. fotolia

W ciepłe dni opony letnie zdecydowanie lepiej sobie radzą na drodze niż ogumienie zimowe. W momencie, kiedy temperatury na zewnątrz przekraczają 7 stopni Celsjusza, zmieniają się warunki na drogach. W takich okolicznościach opony zimowe tracą swoje właściwości. Co zatem sprawia, że opony letnie spisują się wówczas najlepiej?

Czym charakteryzują się opony letnie? / fot. fotolia

Czym charakteryzują się opony letnie? / fot. fotolia

Konstrukcja bieżnika i mieszanka gumowa

Przede wszystkim opony letnie są wykonywane z zupełnie innych mieszanek gumowych niż zimówki. W skład opon przeznaczonych na sezon letni wchodzą kauczuk i sadza. To sprawia, że nawet przy wysokich temperaturach zachowują sztywność, są twarde i dobrze trzymają się nawierzchni.

Ich bieżniki są skonstruowane w odmienny sposób niż w oponach zimowych. Bieżnik opony letniej – najczęściej symetryczny – posiada stosunkowo mało rowków oraz lamelek. Dzięki temu mniejsza powierzchnia opony ma styczność z podłożem. Wpływa to na skrócenie drogi hamowania na suchych nawierzchniach. Opony letnie są także przystosowane do jazdy po mokrych drogach. Znajduje się w nich kilka specjalnych kanałów, za pomocą których odprowadzana jest woda spod opony na boki.

Taka budowa bieżnika nie zdaje jednak egzaminu na drogach pokrytych lodem, śniegiem lub błotem pośniegowym – opona się ślizga, a droga hamowania staje się znacznie dłuższa. Oczywiście, jeśli w zimie warunki na drogach są bardzo trudne, nawet najlepsze zimówki na niewiele się zdadzą, jeżeli kierowca nie zdejmie nogi z gazu i nie zachowa odpowiedniej ostrożności na drodze.

Mniejsze opory toczenia

Po zmianie ogumienia zimowego na letnie, kiedy wymuszają to warunki atmosferyczne, kierowca od razu odczuwa różnice. Opony letnie działają ciszej, a to dlatego, że ich opory toczenia są mniejsze w porównaniu z zimówkami. Wpływ na ten aspekt ma również obrys wokół bieżnika – kontur jest bardziej kolisty niż w oponach zimowych. To wszystko zaś przekłada się na większy komfort jazdy.

Odpowiedzialna jazda

Kupując opony letnie, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Ich parametry należy dopasować do konkretnego modelu auta. Powinny one zapewniać bezpieczną i stabilna jazdę, dlatego decyzję o wyborze konkretnych opon trzeba podejmować w oparciu o racjonalne przesłanki. Można przy tym skorzystać z usług oferowanych przez serwis Oponeo.pl. Nie wolno też zapomnieć o tym, by w odpowiedni sposób dbać o opony, co wydłuży ich żywotność. Wskazane jest m.in. systematyczne sprawdzanie w nich ciśnienia i unikanie zbyt agresywnej jazdy.

Naturalnie, nawet najwyższej klasy ogumienie nie jest w stanie zastąpić zdrowego rozsądku, dlatego też bez względu na porę roku zawsze trzeba dostosowywać prędkość do panujących warunków. Kierowcy powinni ponadto poważnie podchodzić do sezonowej zmiany ogumienia, chociaż póki co, nie jest to w Polsce obowiązkowe – trzeba jednakże kierować się względami bezpieczeństwa.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ