Czym charakteryzują się materace kieszeniowe? Jakie są ich zalety i wady?
To coś w sam raz dla śpiących królewien
Rynek materacy w ostatnich latach przeżywa ogromny rozwój. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii możemy wybierać wśród materacy piankowych, sprężynowych czy hybrydowych. Jednymi z najpopularniejszych są materace kieszeniowe. Jakie mają zalety i wady?
Znaczenie snu w naszym życiu jest bezdyskusyjne. Udowodniono, że jakość snu ma bezpośrednie przełożenie na nasze samopoczucie, efekty odchudzania, a nawet, jak udowadnia portal https://www.zdrowykregoslup.pl, stanowi podstawę w profilaktyce wad postawy i schorzeń kręgosłupa, pod warunkiem zastosowania dobrej klasy materaca, dopasowanego do naszych potrzeb.
Skąd wzięła się nazwa materacy kieszeniowych?
Zazwyczaj nazwy rodzajów materacy tworzone są od rodzaju ich wypełnienia. Stąd mamy materace piankowe czy sprężynowe. Wśród tych ostatnich możemy wyróżnić materace kieszeniowe, chętnie kupowane ze względu na ich różnorodność i właściwości.
Skąd wzięła się nazwa materacy kieszeniowych? We wnętrzu tego rodzaju materaca znajdują się małe sprężyny, których zadaniem jest podtrzymywanie ciała śpiącej osoby w jak najlepszej pozycji. Każda z tych sprężynek znajduje się w osobnej kieszonce flizelinowej, stąd nazwa materaca. Wszystkie kieszenie są ze sobą połączone, więc każda sprężyna może działać samodzielnie, ale jednocześnie cały materac nie traci swojej formy.
Jakie są zalety i wady materacy kieszeniowych?
Popularność materacy kieszeniowych wynika z komfortu i elastyczności punktowej, jakie zapewniają. To, że każda sprężynka wkładu pracuje niezależnie i umieszczona jest w osobnej kieszonce, powoduje idealne dopasowanie się do kształtu ciała. Kładąc się na tego typu materacu spowodujemy, że zareaguje on na powstający lub zmniejszający się nacisk dokładnie w tym miejscu, w którym do niego dochodzi. Całe nasze ciało ma więc podparcie, co umożliwia regenerację mięśni i odpoczynek dla kręgosłupa.
Zaletą materaca kieszeniowego dobrej klasy jest także to, że… nie skrzypi. Każdy, kto spał na starszych modelach materacy sprężynowych wie, że ruch powodował charakterystyczny dźwięk, potrafiący wyrwać nas ze snu. W materacu kieszeniowym tego nie ma – są ciche i nie falują.
Co istotne, jest też wytrzymały i odporny na zniekształcenia, dlatego wybierają go często osoby o większej wadze. Ta cecha materaca kieszeniowego niweluje z kolei wadę – stosunkowo wysoką cenę, w porównaniu np. do materacy opartych na sprężynie bonnelowej. Jednak wytrzymałość rekompensuje nam cenę, gdyż z materacy kieszeniowych możemy korzystać przez wiele lat bez obaw, że ulegną uszkodzeniu czy zniekształceniu.
Materace kieszeniowe są też niewątpliwie cięższe, od np. materacy piankowych. To może jednak przeszkadzać tylko podczas przeprowadzki lub częstego przenoszenia materaca.
Dla kogo materace kieszeniowe?
Inwestycja w zdrowie zawsze się opłaca. Podobnie jest w przypadku materacy, na których spędzamy jedną trzecią naszego życia. Dlatego warto w tym przypadku zaufać sprawdzonej marce. Polecić można na przykład produkty firmy Hilding Anders ‒ innowacyjnego producenta łóżek i materacy, lidera tej branży, ale też produktów pod markami prywatnymi takimi, jak Ikea, Natura i Galaxy w Agata Meble, Immensity dla BRW czy też unikatowych rozwiązań zastosowanych w marce prywatnej Sleepmed. W swojej ofercie posiada kilka rodzajów materacy kieszeniowych, przeznaczonych dla różnych grup użytkowników.
Hilding Cha-Cha to rolowany materac, który sprawdzi się m.in. w przypadku par oraz seniorów. Jego konstrukcja na bazie sprężyn kieszeniowych z 7 strefami zróżnicowanej twardości, powoduje wysoką elastyczność punktową. Po obu stronach wkładu znajduje się innowacyjna pianka Velvet Touch, charakteryzująca się wysoką sprężystością i optymalną twardością. Pianka zapewnia także bardzo dobrą wentylację całego wkładu, co przekłada się na odpowiednią higienę snu. Po obu stronach sprężyn dodatkowo umieszczono warstwy filcu, które zwiększają twardość materaca. Nawet w przypadku osób o większej wadze kręgosłup ma doskonałe wsparcie.
Hilding Fandango to z kolei materac stworzony z myślą o komforcie osób z problemami kręgosłupa, większą wagą lub preferujących sen na twardszym podłożu. Wkład zbudowano na bazie sprężyny kieszeniowej, a podwyższoną twardość materac zawdzięcza warstwie filcu oraz kokosu, którego włókna łączy wewnątrz lateks. Takie rozwiązanie pozwala zachować bardzo dobrą sprężystość i elastyczność. Fandango polecany jest w profilaktyce wad postawy ‒ uzyskał status wyrobu medycznego w klasie I.
Specjalnie dla par stworzono Hilding Tango ‒ dwustronny, rolowany materac, którego komfort codziennego użytkowania podnosi pianka lateksowa, umieszczona po jednej stronie materaca, oraz pianka HR, znajdująca się po stronie przeciwnej. Obie pianki dostosowują się do anatomicznej budowy, zapewniając kręgosłupowi optymalne wsparcie.
Dla osób, które lubią twardsze materace, polecamy Hilding Pasodoble, którego konstrukcja zapewnia solidne wsparcie każdej partii ciała. Po jednej stronie wkładu znajduje się warstwa maty kokosowej, która zwiększa twardość, zachowując optymalną sprężystość i elastyczność. Po stronie przeciwnej wykorzystano właściwości Sizalu – naturalnego włókna z agawy, które stabilizuje twardość materaca.
Właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne posiada natomiast materac Hilding Zorba, będący doskonałą propozycją dla par oraz seniorów, a także alergików. Wkład obłożono dwiema warstwami pianki Flexifoam, która gwarantuje odczucie miękkości oraz lateksową.
Ciekawostki, m.in. na temat odpowiedniego doboru materaca, znajdziecie także na portalu veronique.pl.