Czy znasz różne typy rolet?
Producenci oferują coraz więcej rodzajów rolet, dlatego warto sprawdzić, czym się od siebie różnią.
Rolety przydadzą się w każdym mieszkaniu – ich największą zaletą jest stosunkowo niska przepuszczalność promieni słonecznych. Dzięki temu latem słońce nie obudzi nas tak szybko, a gdy na dworze dominuje niemiłosierny skwar, rolety zapobiegną zbyt szybkiemu i gwałtownemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Producenci oferują coraz więcej rodzajów rolet, dlatego warto sprawdzić, czym się od siebie różnią.
Klasyczne rolety zwijane
To prawdopodobnie najbardziej znane rolety, a także najczęściej stosowane. W przypadku rolet wolnowiszących rolki, w których znajduje się roleta, montowane są na ścianie lub na suficie, dzięki czemu po opuszczeniu materiału możliwe jest zakrycie całego okna lub całej wnęki okiennej. Rolety wykonane są z różnych materiałów, a ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że możliwy jest wybór niemal dowolnych wzorów i kolorów (zobacz np. rolety z Castoramy). Rolety zwijane można podzielić na kilka odmian. Wśród nich są także rolety kastetowe; rolki z tymi roletami montowane są na ramie okiennej, a sama roleta jest osadzona w prowadnicach – dzięki temu materiał przylega do okna. To bardzo wygodne, ponieważ przy otwieraniu okna roleta nie powiewa wraz z podmuchami wiatru. Kolejną odmianą klasycznych rolet zwijanych są tzw. rolety mini. Od klasycznych rolet wolnowiszących różni je przede wszystkim przeznaczenie – rolety mini mają zasłonić tylko poszczególne szyby, a nie całe okna. Inny jest również sposób ich montażu – zazwyczaj są zawieszane na ramie okiennej za pomocą drobnych haczyków.
Rolety rzymskie
Rolety rzymskie do niedawna również cieszyły się dużą popularnością; najwięcej tego rodzaju rolet zamawiały przede wszystkim biura i szkoły. Charakterystyczną cechą rolet rzymskich jest sposób ich działania – nie nawijają się one na rolkę, tylko składają się falami po pociągnięciu sznurka z boku okna. Tego rodzaju rolety składają się równomiernie, tworząc ostatecznie dość równą powierzchnię; są także dość estetyczne, jednak dla niektórych osób mechanizm ich składania może być mało komfortowy i stanowić pewną przeszkodę.
Rolety plisowane i rolety dzień-noc
To stosunkowo nowe rodzaje rolet. Rolety plisowane przypominają – jak sama nazwa wskazuje – plisy, czyli po prostu rozciąganą harmonijkę. Mogą one być montowane w różny sposób, w zależności od preferencji klienta. Występują w postaci wolnowiszącej lub w drugiej wersji, w której przymocowane są do prowadnic. Jeśli chodzi o rolety plisowane, warto zwrócić uwagę na to, że można je podzielić także na jedno- i wielofunkcyjne. Co to oznacza? Rolety plisowane jednofunkcyjne zwijają się tylko w jedną stronę (od dołu ku górze), natomiast dwufunkcyjne mogą zwijać się w obu kierunkach. Z kolei rolety dzień-noc to obecnie jedne z najmodniejszych rolet na rynku; to podwójne rolety wykonane z pasów materiału. Pomiędzy pasami znajdują się specjalne przerwy – tym samym rolety przypominają nieco żaluzję. Dzięki szparom można regulować dostęp światła do pomieszczenia, co może być niezwykle ważne dla osób, które chcą zostawić lekki prześwit.
Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów rolet – od klasycznych zwijanych, spośród których można wyróżnić wolnowiszące, kastetowe i mini, przez rzymskie, charakterystyczne dla biur, aż po rolety plisowane i tzw. zebry. Rolety różnią się między sobą przede wszystkim miejscem montażu i sposobem zakrywania okna.