Wednesday, May 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Czy wiesz, jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

Czy wiesz, jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?

Z pieniędzmi i ich rolą oswajajmy dzieci od najmłodszych lat

pieniądze

Dla dzieci pieniądze nie powinny stanowić tematu tabu / fot. Pexels

Wielu rodziców unika rozmów z dziećmi o pieniądzach, nie chce ich obarczać dorosłym tematem, a może nie wie, jak podejść do kwestii pieniędzy. Otwarta relacja rodzic-dziecko ma wiele zalet i jest niezbędna dla dobrego i wielostronnego rozwoju dziecka

 

Kwestia pieniędzy nie powinna być taka trudna i z pewnością nie powinna być tematem tabu. Oto kilka pomysłów, jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach:

• Włączaj swoje dziecko w dyskusje o pieniądzach od najmłodszych lat: dzieci nie są świadome, że mieszkanie w domu/mieszkaniu kosztuje, że trzeba płacić rachunki za wodę, ogrzewanie i prąd. Wyjaśnij dziecku, jakie są miesięczne wydatki, kiedy należy je opłacić i co się stanie, jeśli nie zostaną zapłacone. Pokaż im, jak podzielić miesięczny dochód między rachunki i inne wydatki gospodarstwa domowego.
• Pozwól mu zadawać pytania: dziecko nie powinno czuć, że temat pieniędzy jest zabroniony. Pamiętaj, aby otrzymywało konkretne i prawdziwe odpowiedzi.
• Daj swojemu dziecku ogólne zrozumienie pojęć i terminów finansowych. Ważne jest, aby Twoje dziecko wiedziało, jaką rolę odgrywają pieniądze w społeczeństwie. Naprawdę niepokojące jest to, że w polskich szkołach brakuje edukacji tak niezbędnej, jak edukacja finansowa, przez co staje się kolejnym przedmiotem, którym rodzic musi się w pełni zaopiekować. Wyjaśnij dziecku terminy takie jak bank, karta debetowa/kredytowa, wynagrodzenie, oszczędności, kredyt bankowy, pożyczki pozabankowe, odsetki, stawka miesięczna. Możesz nawet udać się do banku lub pożyczkodawcy i wspólnie przestudiować zawartość strony internetowej.

pieniądze dziecko

fot. Pexels

• Porozmawiaj z nim w jego języku ‒ recytowanie definicji w sieci nie będzie zbyt pomocne. Aby Twoje dziecko naprawdę rozumiało terminy finansowe, zilustruj wszystko przykładami z jego świata. Więcej na Moneezy.com
• Spróbuj nauczyć go wartości pieniądza: powiedz mu na przykład, ile kosztuje pudełko mleka, ile kosztuje zabawka, ile kosztuje para butów. Nie zapomnij też być szczerym w kwestii zarządzania własnymi pieniędzmi. Jeśli Twoje dziecko czegoś chce, ale Cię na to nie stać, nie próbuj rozpraszać go czymś tańszym, bądź szczery i wyjaśnij, dlaczego nie jest to możliwe.
• Daj mu kieszonkowe i pokaż, jak z niego korzystać: jako rodzic nie zawsze musisz zachowywać się jak bank. Niech dziecko kupi sobie rzeczy, które chce. Może od jakiegoś czasu poprosi cię o kupienie zabawki lub pewnej gry, ale jest to dość drogie i nie możesz sobie na to pozwolić. To idealna okazja, aby nauczyć dziecka oszczędzania, a gdy zbierze wystarczająco dużo, może kupić swoją zabawkę za własne pieniądze! W ten sposób dziecko znacznie bardziej doceni zabawkę i będzie się o nią bardziej troszczyć, właśnie dlatego, że wydało na ten przedmiot “swoje” pieniądze.
• Nie unikaj trudnych tematów: pokaż dziecku, co byś zrobił w trudnej sytuacji, opowiedz mu o swoich doświadczeniach z pieniędzmi na przestrzeni życia, aby rozwijało się samodzielnie i było pewne, że potrafi zarządzać swoim budżetem.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ