Suplementacja pewnych mikroelementów jest popularna już od kilku dobrych lat. Niedawno jednak do obrotu wprowadzona została ashwagandha. Jakie ma właściwości, na jakie dolegliwości pomaga i czy w ogóle warto ją suplementować? Podpowiadamy
Czym tak naprawdę jest ashwagandha?
Ashwagandha nazywana również żeń-szeniem indyjskim, witanią ospałą lub zimową wiśnią to roślina z rodziny psiankowatych, która naturalnie występuje głównie w Azji południowo-wschodniej, Afryce, Australii oraz w krajach w zasięgu Morza Śródziemnego. Uprawiana jest również w klimacie umiarkowanym. Właściwości ashwagandhy od wielu lat wykorzystywane są w tradycyjnej medycynie, a zwłaszcza w medycynie ajurwedyjskiej.
W ostatnich latach roślina zyskała coraz większe grono zwolenników w krajach zachodnich, głównie ze względu na swoje działanie adaptogenne, przeciwstresowe i wzmacniające kondycję. Działa na sferę psychiczną, jak i fizyczną, regulując sen i pomagając w osiągnięciu spokoju.
Jak ashwagandha wpływa na organizm?
Ashwagandha należy do grupy adaptogenów, czyli roślin o normalizującym wpływie na ludzki organizm. Żeń-szeń wspiera zatem zdolność organizmu do radzenia sobie z czynnikami stresogennymi i zachowania wewnętrznej równowagi. Bezpośrednio oddziałuje na enzymy i hormony, takie jak kortyzol, a także na fizjologię i biochemię organizmu, regulując współdziałanie układu nerwowego, immunologicznego i hormonalnego.
Dzięki temu ogranicza wpływ zewnętrznych bodźców na wewnętrzną równowagę naszego ciała, pomagając zachować siłę i optymalną sprawność umysłu pomimo niesprzyjających warunków. Warto zatem odwiedzić sklep z suplementami i nabyć taki produkt.
Ashwagandha a zastosowanie w medycynie
Ashwagandha ma wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest łagodzenie stresu. Pomaga również na zmęczenie czy bezsenność wywołaną stresem. Roślina ta korzystnie wpływa również na neuroprzekaźniki w mózgu, dlatego działa rozluźniająco i tonizująco, nie wywołując jednocześnie nadmiernej senności. Działa również przeciwdepresyjnie, przez co może przynieść ulgę również w przebiegu wielu innych chorób psychicznych, m.in. poprawia funkcje poznawcze u osób z chorobą afektywną dwubiegunową i pomaga osobom zmagającym się z nerwicą i stanami lękowymi.
Przy okazji chroni też wątrobę przed działaniem toksycznych związków w podobny sposób, co sylimaryna – popularny kompleks związków roślinnych wykorzystywany w lecznictwie do ochrony wątroby przed toksycznymi substancjami czy rozwojem marskości wątroby.