Wednesday, July 17, 2024
Home / PARTNER MK  / Czy warto stosować suplementy z witaminą D?

Czy warto stosować suplementy z witaminą D?

Warto czy nie?

Czy warto stosować suplementy z witaminą D?

Odkrywamy tajemnice suplementacji / fot. materiały prasowe

Chyba dla nikogo nie jest tajemnicą, że witaminy czy minerały najlepiej jest dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. W takiej formie są najlepiej przyswajane i wykorzystywane przez organizm. Swoją dietę można wzbogacić o różne suplementy, jednak należy pamiętać, że one nigdy nie zastąpią zdrowego odżywiania i trybu życia

 

Gdzie można znaleźć witaminę D?


Witaminę D do organizmu można dostarczyć z pożywieniem, jednak jest stosunkowo mało produktów żywnościowych, które ją zawierają. Witaminę tę można znaleźć głównie w tłustych rybach morskich (gotowanych, pieczonych lub duszonych, smażenie może niszczyć witaminę D), które niestety nie są zbyt często przez nas spożywane.

 

Częściej spożywanymi źródłami witaminy D są jaja, sery podpuszczkowe, czy mleko. Jej zawartość w tych produktach może być niewystarczająca do pokrycia zapotrzebowania organizmu. Warto więc posiłkować się… słońcem. Wyjątkową i ciekawą cechą witaminy D jest fakt, że organizm potrafi wytwarzać ją w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Z tego dobrodziejstwa można korzystać w Polsce tylko przez niewielką część roku. Trzeba wystawić na jego działanie w godzinach między 10 a 15, przynajmniej odsłonięte do połowy ręce i nogi, przy czym nie można w tym czasie chronić skóry filtrem UV. Można więc uznać, że dostarczanie witaminy D w naturalny sposób nie jest łatwe, choć czasem wydaje nam się, że jest zupełnie inaczej.

 

Więcej na temat źródeł witaminy D przeczytasz na http://www.vitrumd3.pl/zrodla/

 

Suplementy diety z witaminą D – jak je stosować?

Zdecydowanie warto sięgać po suplementy z witaminą D. Zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym oraz gdy nie spędzamy wystarczająco dużo czasu na powietrzu w ciągu dnia wiosną i latem. Eksperci zalecają, by suplementować witaminę słońca przez cały rok. Dotyczy to zarówno dzieci i młodzieży, jak również osób dorosłych i seniorów.

Czy warto stosować suplementy z witaminą D?

Co może witamina D? / fot. materiały prasowe

Witamina D pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, warto pomyśleć o suplementacji w okresach, kiedy jest to wskazane, a więc szczególnie jesienią i zimą. A jakie suplementy wybrać? Na przykład takie, które zawierają witaminę D pochodzenia naturalnego, a w ich składzie nie ma niepotrzebnych substancji dodatkowych. Warto też zwrócić uwagę, jeśli suplement diety jest w postaci kapsułek, na olej, jakim są one wypełnione. Niektóre oleje mogą dodatkowo wspomagać wchłanianie witaminy D, np. olej z krokosza barwierskiego, czy olej słonecznikowy. Inne natomiast zawierają kwasy tłuszczowe nasycone, których nadmiaru w diecie powinniśmy unikać, np. olej palmowy, czy olej kokosowy. Dla osób, które mają problem z połykaniem ważne jest, by kapsułka była mała, więc można poprosić farmaceutę o pomoc w wyborze odpowiedniego preparatu, który jest łatwy do połknięcia.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • w88126 19 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] Read More to that Topic: miastokobiet.pl/czy-warto-stosowac-suplementy-z-witamina-d/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ