Wednesday, May 29, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Czy warto skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”?

Czy warto skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”?

Zakupienie własnego mieszkania to zawsze spory koszt, dlatego warto szukać sposobów na to, aby go obniżyć – jednym z pomysłów jest skorzystanie z programu „Mieszkanie dla Młodych”.

fot. materiał prasowy

Zakupienie własnego mieszkania to zawsze spory koszt, dlatego warto szukać sposobów na to, aby go obniżyć – jednym z pomysłów jest skorzystanie z rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Co można dzięki niemu zyskać? Czy warto do niego przystępować? Jeżeli także interesuje cię ten temat, zapraszamy do sprawdzenia!

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Kiedy można skorzystać z „Mieszkania dla Młodych”?

Program pozwala na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego oraz obecnie także z rynku wtórnego. Dopłatę można otrzymać również przy budowie pierwszego domu jednorodzinnego. Jest ona przeznaczona dla osób do 35. roku życia – dla małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka. Nie można być także w posiadaniu nieruchomości.

Dopłata w programie wynosi:

– 10% w przypadku osób bezdzietnych
– 15% w przypadku osób wychowujących 1 dziecko
– 20% przy 2 dzieci
– 30% w przypadku 3 lub większej liczby dzieci

Dofinansowanie tylko na kredyt

Co ważne, z dopłat mogą korzystać tylko te osoby, które zdecydują się na kredyt mieszkaniowy. W tym przypadku należy wziąć go za kwotę co najmniej 50% ceny nieruchomości i na okres przynajmniej 15 lat.

Limity powierzchni nieruchomości

Limit powierzchni użytkowej dla mieszkań wynosi 75 m2 i dla domów jednorodzinnych 100 m2. Gdy osoba chcąca skorzystać z programu ma co najmniej 3 dzieci, limit wynosi 85 m2 dla mieszkań i 110 m2 w przypadku domów. Dofinansowanie jest przy tym udzielane tylko do 50 m2 nieruchomości.

Warto też wspomnieć o limitach cen mieszkań – to one są dużym problemem dla osób chcących skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”. Przykładowo w przypadku rynku pierwotnego dla Warszawy limit ten wynosi 6417,50 złotych za m2, dla Poznania – 5924,60 złotych za m2, dla Wrocławia – 5243,70 złotych za m2. To znacznie ogranicza możliwości, gdy chodzi o mieszkania – rynek pierwotny ma przy tym większe limity od rynku wtórnego, gdzie są one niższe.

Na koniec warto też wspomnieć, że mieszkanie kupione w programie „Mieszkanie dla Młodych” nie może być wynajęte czy sprzedane w ciągu 5 lat. W przeciwnym przypadku trzeba będzie dokonać zwrotu proporcjonalnej części uzyskanej dopłaty.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • 안전바카라 13 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Find More Info here on that Topic: miastokobiet.pl/czy-warto-skorzystac-z-programu-mieszkanie-dla-mlodych/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ