Thursday, June 13, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Czy warto przekazać 1%?

Czy warto przekazać 1%?

Przekazanie 1% podatku to najprostsza droga wsparcia wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP).

Pomaganie jest wpisane w człowieczeństwo. Rzadko jednak wspieramy organizacje pożytku publicznego, ponieważ pomoc zwykle kojarzy się z koniecznością comiesięcznego zasilana konta fundacji pokaźną kwotą. Wystarczy podzielić się podatkiem, by nie ponosić dodatkowych kosztów.

Stressed 3d man sitting among problems

Decydując się na przekazanie 1% podatku, nic nie tracisz. Dla ciebie – jako podatnika – jest to czynność całkowicie neutralna podatkowo. / fot. fotolia

Przekazanie 1% podatku to najprostsza droga wsparcia wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Nawet najmniejsza kwota dla fundacji jest niczym na wagę złota. Szczególnie w czasach, gdy docieranie do nowych sponsorów i pozyskiwanie darczyńców jest coraz trudniejsze.

Zdecyduj, na co pójdą twoje podatki

Wykonując rozliczenie PIT online lub drukując deklarację wypełnioną przez program PIT, możesz przekazać część podatku wpłacanego w formie zaliczek na podatek dochodowy. Jest to jedna z niewielu możliwości, które pozwalają zdecydować, w jaki sposób podatek zostanie spożytkowany. Nie pozwól więc, by taka szansa została zmarnowana.

Nic nie tracisz, a pomagasz

Decydując się na przekazanie 1% podatku, nic nie tracisz. Dla ciebie – jako podatnika – jest to czynność całkowicie neutralna podatkowo. Wspierasz wybraną organizację pożytku publicznego, a tak naprawdę nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. 1% pobierany jest z kwoty należnego podatku, który – jeśli nie trafi do fundacji, pozostanie w urzędzie skarbowym.

Nic nie tracisz, ale możesz zyskać. Przede wszystkim świadomość, że zrobiłeś/zrobiłaś coś dobrego, a przez to rośnie poczucie twojej wartości. Ponadto zyskujesz czas, ponieważ organizacje pożytku publicznego pozwalają pobrać program PIT, dzięki któremu szybciej i wygodniej wypełniasz deklarację podatkową. Bezpłatny program na komputer możesz pobrać m.in. ze strony internetowej WWF. Jest to fundacja zajmująca się ochroną przyrody, zapobiegająca jej degradacji. Ratuje wymierające gatunki zwierząt, chroni morza i oceany przed zanieczyszczeniem czy prowadzi akcje przeciwdziałające wycince lasów.

Jak przekazać 1% podatku?

Jeśli wydaje ci się, że przekazanie 1% podatku to czynność skomplikowana, jesteś w błędzie. Tak naprawdę nie zajmuje to wiele więcej czasu w porównaniu ze standardowym wypełnianiem deklaracji. A jeżeli pobierasz program PIT ze strony fundacji lub korzystasz z internetowego kreatora, właściwie cały proces zajmuje dokładnie tyle samo czasu. A to dlatego, że wszystkie niezbędne dane potrzebne do przekazania 1% wypełniają się automatycznie.

Żeby przekazać 1% podatku, należy złożyć rozliczenie PIT online lub wydrukować deklarację i dostarczyć do urzędu. Należy jednak pamiętać o poprawnym wypełnieniu rubryki „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”. Trzeba zatem wpisać numer KRS oraz podać wartość przekazywanej kwoty.

Komu przekazać 1% podatku?

Tylko od ciebie zależy, komu przekażesz 1% podatku. Może to być zarówno fundacja działająca na rzecz osób niepełnosprawnych, dzieci chorych, bezdomnych kotów i psów, działające na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Najważniejsze jest to, by organizacja znajdowała się na oficjalnej liście OPP. Każdego roku aktualną wersję publikuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ