Tuesday, June 18, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Czy warto otworzyć wspólne konto z mężem?

Czy warto otworzyć wspólne konto z mężem?

Po ślubie wiele par staje przed dylematem – otworzyć wspólne konto bankowe czy pozostać przy dwóch osobnych? Zdania często bywają podzielone, a temat ten staje się podstawą poważnej wymiany zdań. Jakie są wady i zalety

Czy warto otworzyć wspólne konto z mężem?

Czy warto otworzyć wspólne konto z mężem? / fot. iStock

Po ślubie wiele par staje przed dylematem – otworzyć wspólne konto bankowe czy pozostać przy dwóch osobnych? Zdania często bywają podzielone, a temat ten staje się podstawą poważnej wymiany zdań. Jakie są wady i zalety wspólnego konta małżeńskiego?

Czym jest wspólne konto?

Wspólne konto małżeńskie to po prostu rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, do którego każdy z małżonków ma pełen dostęp. Może zatem wypłacać pieniądze, przeprowadzać różnego rodzaju transakcje internetowe, zlecać przelewy itd. Warto pamiętać, że niekoniecznie musimy po ślubie otwierać nowe, wspólne konto – istnieje wiele możliwości, aby dotychczasowe konto osobiste jednego ze współmałżonków zmienić w konto wspólne. Wystarczy podpisać odpowiednie dokumenty w banku, aby upoważnić małżonka do pełnoprawnego korzystania z rachunku. Zanim wybierzemy idealne konto osobiste, z którego będziemy razem korzystać, porównajmy dostępne oferty np. na finmarket.pl. To nowoczesna platforma internetowa, na której znajdziemy najtańsze propozycje produktów i usług przygotowanych przez firmy z 12 branż, takich jak m.in. finanse, ubezpieczenia, podróże czy internet i TV. To także źródło kuponów rabatowych, informacji o lokalnych zniżkach czy gazetek promocyjnych z różnych sklepów.

Zalety wspólnego konta

Istnieje wiele dobrych powodów, aby założyć wspólne konto małżeńskie. Przede wszystkim, znacznie ułatwia to gospodarowanie domowym budżetem. Każdy z małżonków może realizować przelewy, ustalać polecenia zapłaty, dbać o terminowość uiszczania koniecznych opłat. Na wspólne konto trafiają także dochody obojga małżonków, dzięki czemu jest ono zasilane wyższymi kwotami niż w przypadku dwóch osobnych kont. Taka sytuacja wiązać się może z licznymi przywilejami, może też stanowić ważny argument w walce o wyższą zdolność kredytową oraz otrzymanie dodatkowych środków finansowych.

Wady wspólnego konta

Niestety, w niektórych przypadkach wspólne konto okazać się może niezbyt dobrym rozwiązaniem. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy jedna osoba ma problemy z racjonalnym gospodarowaniem pieniędzmi. Wówczas para nie ma żadnego zabezpieczenia na wypadek wydania zbyt dużej sumy pieniędzy, zaciągania zobowiązań bez zgody współmałżonka itp. Musimy też pamiętać, że rezygnacja z dotychczasowego konta oznacza też rezygnację z przywilejów, jakie wypracowaliśmy sobie w danym banku. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy chcemy wszystkie zarobione pieniądze lokować na wspólnym koncie, dobrym rozwiązaniem będzie tak zwany „system 2+1”. W tym przypadku małżonkowie ustaloną kwotę wpłacają na konto wspólne, aby pokryć np. koszty stałych opłat. Pozostałymi pieniędzmi dysponują osobno, według własnych upodobań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ