Thursday, May 19, 2022
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Czy warto otworzyć wspólne konto z mężem?

Czy warto otworzyć wspólne konto z mężem?

Po ślubie wiele par staje przed dylematem – otworzyć wspólne konto bankowe czy pozostać przy dwóch osobnych? Zdania często bywają podzielone, a temat ten staje się podstawą poważnej wymiany zdań. Jakie są wady i zalety

Czy warto otworzyć wspólne konto z mężem?

Czy warto otworzyć wspólne konto z mężem? / fot. iStock

Po ślubie wiele par staje przed dylematem – otworzyć wspólne konto bankowe czy pozostać przy dwóch osobnych? Zdania często bywają podzielone, a temat ten staje się podstawą poważnej wymiany zdań. Jakie są wady i zalety wspólnego konta małżeńskiego?

Czym jest wspólne konto?

Wspólne konto małżeńskie to po prostu rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, do którego każdy z małżonków ma pełen dostęp. Może zatem wypłacać pieniądze, przeprowadzać różnego rodzaju transakcje internetowe, zlecać przelewy itd. Warto pamiętać, że niekoniecznie musimy po ślubie otwierać nowe, wspólne konto – istnieje wiele możliwości, aby dotychczasowe konto osobiste jednego ze współmałżonków zmienić w konto wspólne. Wystarczy podpisać odpowiednie dokumenty w banku, aby upoważnić małżonka do pełnoprawnego korzystania z rachunku. Zanim wybierzemy idealne konto osobiste, z którego będziemy razem korzystać, porównajmy dostępne oferty np. na finmarket.pl. To nowoczesna platforma internetowa, na której znajdziemy najtańsze propozycje produktów i usług przygotowanych przez firmy z 12 branż, takich jak m.in. finanse, ubezpieczenia, podróże czy internet i TV. To także źródło kuponów rabatowych, informacji o lokalnych zniżkach czy gazetek promocyjnych z różnych sklepów.

Zalety wspólnego konta

Istnieje wiele dobrych powodów, aby założyć wspólne konto małżeńskie. Przede wszystkim, znacznie ułatwia to gospodarowanie domowym budżetem. Każdy z małżonków może realizować przelewy, ustalać polecenia zapłaty, dbać o terminowość uiszczania koniecznych opłat. Na wspólne konto trafiają także dochody obojga małżonków, dzięki czemu jest ono zasilane wyższymi kwotami niż w przypadku dwóch osobnych kont. Taka sytuacja wiązać się może z licznymi przywilejami, może też stanowić ważny argument w walce o wyższą zdolność kredytową oraz otrzymanie dodatkowych środków finansowych.

Wady wspólnego konta

Niestety, w niektórych przypadkach wspólne konto okazać się może niezbyt dobrym rozwiązaniem. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy jedna osoba ma problemy z racjonalnym gospodarowaniem pieniędzmi. Wówczas para nie ma żadnego zabezpieczenia na wypadek wydania zbyt dużej sumy pieniędzy, zaciągania zobowiązań bez zgody współmałżonka itp. Musimy też pamiętać, że rezygnacja z dotychczasowego konta oznacza też rezygnację z przywilejów, jakie wypracowaliśmy sobie w danym banku. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy chcemy wszystkie zarobione pieniądze lokować na wspólnym koncie, dobrym rozwiązaniem będzie tak zwany „system 2+1”. W tym przypadku małżonkowie ustaloną kwotę wpłacają na konto wspólne, aby pokryć np. koszty stałych opłat. Pozostałymi pieniędzmi dysponują osobno, według własnych upodobań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach