Matematyczna strona diety – czy warto liczyć kalorie?
Samo sumowanie wartości kalorycznych przyjmowanych w ciągu dnia posiłków nie wystarczy. Jeśli już liczysz, rób to dobrze!
Walka ze zbędnymi kilogramami zawsze kojarzy Ci się z dietą i najczęściej z towarzyszącym jej liczeniem kalorii? Dajesz wciągnąć się w wir tabel kalorycznych, liczników kalorii, kalkulatorów spalania kalorii i innych metod mniej lub bardziej skutecznych, które pozwolą ustalić, ile kalorii możesz spożyć w ciągu jednego dnia? Analizujesz zapotrzebowanie kaloryczne Twojego organizmu, a kalkulator diety staje się naszym najlepszym „przyjacielem”? Tutaj pojawia się jeszcze jedno bardzo ważne pytanie – czy warto? Poszukajmy wspólnie odpowiedzi.
Kiedy analizuje się wszystkie przeliczniki kalorii, może się wydawać, że metabolizm człowieka to zwykła matematyka. Teoretycznie wszystko wydaje się banalnie proste: musisz ustalić swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, uzależnione od Twojego wieku, płci, trybu życia, jaki prowadzisz i aktywności fizycznej, którą podejmujesz. Musisz również obliczyć, ile kalorii przyswajasz każdego dnia, a następnie, w celu redukcji wagi, zmniejszyć ich ilość zgodnie z zaleceniami diety, którą stosujesz. Niestety, założenia teoretyczne nie mają wiele wspólnego z praktyką. W rzeczywistości bowiem okazuje się, że na ilość przyswajanych przez nas kalorii wpływ mają różne czynniki. Pisze o tym w swoim artykule dietetyk Monika Żórawska.
Kaloryczne różnice
Przede wszystkim kalorie są sobie nierówne, a dokładniej, ich wpływ na metabolizm nie jest taki sam. Jeżeli porównujesz je pod względem ilości dostarczanej organizmowi energii, to ich wartość jest oczywiście taka sama. Jeśli jednak przeanalizujesz ich rodzaj, rezultaty stają się zupełnie odmienne. Jeżeli na przykład spożyjesz 100 kcal zawartych w białym chlebie i 100 kcal znajdujących się w mięsie, wpływ obydwu porcji na Twój organizm okazuje się zupełnie różny.
W pierwszym przypadku pochodzące z chleba węglowodany proste zostaną szybko strawione, a w Twoim organizmie dojdzie do gwałtownego skoku insuliny zaburzającej metabolizm, w drugim natomiast, aby przyswoić spożytą porcję, organizm będzie potrzebował zapasów zgromadzonej już energii. Dlatego ważne jest nie tylko to, ile jesz, ale także, co jesz. Jak widzisz, do racjonalnego odżywiania sama tabela kalorii Ci nie wystarczy.
Dietetyczne rachunki
Obliczanie kalorii, których w ciągu całego dnia potrzebuje Twój organizm, oparte jest na pewnych uśrednieniach i ogólnie przyjętych zasadach. Dlatego nie jest to wartość ostateczna, a jedynie przybliżona. Korzystając więc z tabeli kalorii jesteś w stanie wyliczyć, ile posiłków, o jakiej wartości energetycznej teoretycznie potrzebuje Twój organizm. Niestety, te obliczenia nie uwzględniają zmian zachodzących w Twoim metabolizmie.
W sytuacji, w której jesteś głodna, a odległość pomiędzy spożywanymi posiłkami jest zbyt duża, Twój metabolizm słabnie i w rezultacie spala mniej kalorii, przygotowując się do głodu. W ten oto sposób zjedzone kalorie szybciej zostają zamagazynowane. Dlatego zamiast kierować się kalkulatorem kalorii lub licznikiem spalonych kalorii, lepiej odpowiadać na potrzeby organizmu i jeść wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Ważne oczywiście, żeby się nie objadać i przygotowując posiłki, zachowywać umiar.
Bilans na zero
Podczas odchudzania kaloryczność produktów, które spożywasz, staraj się zestawiać z tabelą spalania kalorii, która informuje, jakie ćwiczenia wykonywane przez określony czas, pomogą zapobiec odkładaniu się spożytych kalorii. Oczywiście, aktywność fizyczna w walce ze zbędnymi kilogramami jest konieczna, a duże ilości ruchu jak najbardziej wskazane, jednak również w tym przypadku Twoje matematyczne wyliczenia mogą nieco odbiegać od rzeczywistości.
Wpływ na to ma nie tylko wspomniane wcześniej tempo metabolizmu, które może być zaburzone na przykład zmianami hormonalnymi, ale także Twoje zaangażowanie w wykonywane ćwiczenia. Jeśli więc rzeczywiście chcesz schudnąć, skup się na tym, aby racjonalnie podchodzić zarówno do odżywiania jak i podejmowanej aktywności fizycznej. W całym procesie liczenie kalorii jest ważne, ale z całą pewnością nie najważniejsze.