Friday, July 12, 2024
Home / Inne  / Nowe Miejsca  / Czy w Polsce można żeglować z pasją?

Czy w Polsce można żeglować z pasją?

Spełnij marzenia!

Rozwijanie własnych zainteresowań na dobrą sprawę jeszcze nigdy dotąd nie było takie proste. Na ten moment wielu z nas dysponuje odpowiednimi środkami, by spełniać odwieczne marzenia. Czy żeby wyruszyć w udany rejs koniecznie musimy udawać się poza granice terytorium RP?

żeglarstwo, pasja, port, jezioro

Zarazisz się pasją żeglowania / fot. Pixabay

Nie ma rzeczy niemożliwych

Takie, a nie inne położenie naszego kraju sprawia, że po bliższym przyjrzeniu okazuje się on miejscem niezwykle dogodnym do tego, by praktykować tu żeglarstwo. Z jednej strony Morze Bałtyckie, gdzie indziej obszary takie jak Pojezierze Mazurskie, gdzie nie brakuje wyznaczonych szlaków do żeglugi. Ciężko więc szukać wymówek w obliczu tak sprzyjających warunków.

Nie każdy ma odpowiednie środki na zakup jachtu na własność, jednak nie wyklucza to możliwości poruszania się czymś podobnym w razie potrzeby. Dziś można przecież skorzystać z usług czarterowania i to z ekonomicznego punktu widzenia faktycznie ma sens. Znalezienie armatora nie stanowi już najmniejszego problemu. Pozostaje jedynie uzgodnić warunki, terminy, a potem wybrać się do portu i ruszać siną w dal.

Zanim jednak będziemy mieć w planach jakiekolwiek rejsy żeglarskie, niezależnie od tego, czy będą one odbywać się po Mazurach, czy też na Bałtyku dobrze byłoby uprzednio wcześniej posiąść odpowiednią wiedzę. Bezpieczne manewrowanie łodzią nie jest przesadnie trudne, jednak nikt z nas nie urodził się z takimi umiejętnościami. Owszem można zauważyć, że niektórym sztuka manewrowania od pierwszej chwili idzie znacznie lepiej, ale tak naprawdę każdy może stać się kiedyś kapitanem z prawdziwego zdarzenia. W końcu nie bez powodu organizowane są kursy żeglarskie, podczas których można zdobyć obszerną wiedzę niezbędną do tego, by wyruszyć w wymarzony rejs.

Jak to jest w Polsce? / fot. Pixabay

Wyjątkowo zaraźliwa pasja

Ciężko sobie wyobrazić, żeby w przypadku hobby, jakim jest żeglarstwo, nie uczynić go wspólnym sposobem na spędzanie czasu przez rodzinę. W połączeniu z dogodnymi warunkami pogodowymi w trakcie sezonu rejs może być doskonałą formą relaksu we wspólnym gronie. Weekend spędzony na pokładzie statku wydaje się na tyle interesującą opcją, że aż żal byłoby nie skorzystać z takiej okazji. Wystarczy wybrać się do jednego z mazurskich, czy też nadmorskich portów w dogodną pogodę, by przekonać się, że żegluga jest sposobem na życie wielu Polaków.

Niektórzy w tym czasie idą krok dalej i próbują swoich sił w Chorwacji. Ten niezwykle atrakcyjny kraj pod względem turystycznym ma do zaoferowania ze względu na położenie nad Adriatykiem. Cumowanie do przystani którejś z mniej obleganych turystycznie wysepek otwiera nam drogę do poznania Chorwacji z zupełnie innej, ciekawszej strony.

Uprawianie żeglugi śródlądowej po Mazurach w obecnych realiach to czysta przyjemność. To wszystko dzięki wyznaczonym szlakom, umożliwiającym złapać przysłowiowy wiatr w żagle i poczuć ten niesamowity klimat. Do najważniejszych tras zalicza się takie odcinki jak: Giżycko-Węgorzewo, Giżycko-Mikołajki-Nida, Mikołajki-Ryn, czy Mikołajki-Pisz. Okazuje się więc, że nie trzeba zapuszczać nad Morze Bałtyckie, by móc sprawdzić się za sterami. Żegluga śródlądowa ma też ten plus, że odbywa się na spokojnych wodach, stąd sam rejs przebiega bez większych zakłóceń.

Dołączysz? / fot. Pixabay

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ