Thursday, April 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Czy usuwać ósemki? Wskazania do usuwania zębów mądrości

Czy usuwać ósemki? Wskazania do usuwania zębów mądrości

Im wcześniej, tym lepiej i bezpieczniej dla zdrowia! Przeczytaj wszystkie za i przeciw

Myśl o wizycie przeraża? Niepotrzebnie! / fot. materiały prasowe

Zęby mądrości, potocznie zwane ósemkami, należą do grupy narządów szczątkowych. Najczęściej wyrzynają się pomiędzy 16. a 25. rokiem życia, czasem jednak zdarza się, że pojawiają się dopiero w okolicach trzydziestki lub nawet później. Zęby mądrości mogą sprawiać wiele problemów – dlatego pacjenci gabinetów stomatologicznych często decydują się na ich ekstrakcję. Dlaczego należy usuwać ósemki? Jakie są wskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu?

Myśl o wizycie przeraża? Niepotrzebnie! / fot. materiały prasowe

Myśl o wizycie przeraża? Niepotrzebnie! / fot. materiały prasowe

Kiedy usuwać ósemki – wskazania do ekstrakcji

Proces wyrzynania się zębów mądrości nie zawsze przebiega prawidłowo. Często zdarza się, że ich rozwój jest opóźniony lub ósemki wyrzynają się jedynie częściowo. Wokół korony zęba mogą wówczas gromadzić się bakterie, co prowadzi do pojawienia się próchnicy, bólu i infekcji.

Sytuację pogarsza nietypowe położenie ósemek i ich nieregularny kształt, a to zdecydowanie utrudnia przeprowadzanie dokładnych zabiegów higienicznych. Mycie zębów w pośpiechu nie ułatwia sprawy, a pacjenci często mają problem z dotarciem szczoteczką do najdalej położonych zębów.

– Wskazaniem do ekstrakcji zębów mądrości są również wszelkie nieprawidłowości w ich rozwoju. Często pacjenci odwiedzają gabinet stomatologiczny, skarżąc się na to, że ósemka wrasta w dziąsło lub wyrzyna się krzywo. Zdarzają się także problemy związane ze zbytnim stłoczeniem zębów w jamie ustnej – mówi lekarz stomatolog Beata Świątkowska.

Aparat ortodontyczny i proteza – usunąć ósemki czy zostawić?

Wskazaniem do ekstrakcji ósemek jest także leczenie ortodontyczne. Pacjenci, którzy chcą założyć aparat stały często muszą poddać się temu zabiegowi ze względu na ryzyko związane z nieprawidłowym przebiegiem procesu korekty wad zgryzu – ósemki mogą negatywnie oddziaływać na inne zęby, np. przesuwać je.

Usunięcie zębów mądrości zaleca się także osobom, które decydują się na założenie protezy, zwłaszcza w sytuacji, gdy ósemki nie są jeszcze całkowicie wyrżnięte.

Wskazaniem do ekstrakcji są również niektóre patologiczne stany związane z nieprawidłowym rozwijaniem się zębów mądrości, np. tworzenie się torbieli w jamie ustnej. Takie zmiany mogą przyczynić się nawet do uszkodzenia innych zębów oraz kości, a także powstawania guzów.

Jaki jest najlepszy wiek na ekstrakcję zębów mądrości?

Stomatolodzy rekomendują usunięcie ósemek w stosunkowo młodym wieku – przed 22 rokiem życia. Dlaczego?

– W uzasadnionych przypadkach najlepiej przeprowadzić ekstrakcję zębów mądrości, kiedy nie dzieje się jeszcze z nimi nic złego: nie ma stanu zapalnego, próchnicy, bólu lub innych nieprawidłowości. Młody wiek sprzyja rekonwalescencji – dziąsło szybciej się goi i nie pojawiają się nieprzyjemne komplikacje – wyjaśnia lekarz stomatolog Beata Świątkowska.

Wielu stomatologów zaleca usuwanie zawiązek zębów mądrości – takie zabiegi można przeprowadzać już u osób, które ukończyły 14 lat.

Istnieje wiele wskazań medycznych do ekstrakcji zębów mądrości, pamiętajmy jednak, że odpowiedź na pytanie – czy usuwać ósemki – zawsze powinna być poprzedzona konsultacją ze specjalistą, który oceni stan całej jamy ustnej.

Artykuł powstał przy współpracy z lekarz stomatolog Beatą Świątkowską

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Magda 20 kwietnia, 2020

    Przechodziłam wyrywanie ósemki i nie było to zbyt miłe przeżycie. Generalnie boję się dentysty, ale ząb uciskał dziąsło i kilka razy w roku pojawiał się straszny ból. Szczerze – lepiej wyrwać i pozbyć się problemu, nawet mimo strachu.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ