Wednesday, April 17, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Czy Twój telewizor posiada DVB-T2?

Czy Twój telewizor posiada DVB-T2?

Zmiana standardów TV to dodatkowe koszty. Jak wielkie?

dvb-t2

fot. Envato Elementa

Nadchodząca wielkimi krokami zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej sprawia, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy będzie musiało wymienić telewizor na nowy. Najpierw jednak warto sprawdzić, czy nasz sprzęt posiada DVB-T2. Jak to zrobić? Czym on dokładnie jest? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule

 

Czym jest DVB-T2?

Zanim przejdziemy do przedstawienia sposobów na to, jak sprawdzić, czy telewizor posiada DVB-T2, warto wyjaśnić, czym jest ten standard. Otóż DVB-T2, czyli Digital Video Broadcasting – Terrestrial 2 to ulepszona wersja standardu DVB-T, który obowiązuje od 2013 roku. Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej, która jest zaplanowana na I półrocze tego roku, pozwoli odbierać telewizję lepszej jakości, zarówno pod względem obrazu, jak i dźwięku. Umożliwi bowiem odbieranie wszystkich kanałów w jakości HD, co nie było możliwe w obecnym standardzie. Co więcej, możliwy będzie również odbiór telewizji hybrydowej, czyli HbbTV. Aplikacja pozwoli połączyć się z konkretnym kanałem, co rozszerzy funkcjonalność standardowej telewizji naziemnej. Odbiorcy telewizji hybrydowej uzyskają również dostęp do materiałów archiwalnych, czy zwiastunów nowych filmów i programów.

Jak sprawdzić czy telewizor posiada DVB-T2?

Zmiana standardu telewizji naziemnej jest zapowiada od dłuższego czasu, w związku z czym należy się do niej odpowiednio przygotować. Co to oznacza? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy będziemy mogli odbierać telewizję po zmianach. Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2? Możliwości jest kilka. Przede wszystkim można skorzystać z jego instrukcji, która powinna zawierać informację na temat obsługiwanych formatów. Weryfikację umożliwiają również internetowe wyszukiwarki, w których należy wpisać konkretny model telewizora. Można go znaleźć na tabliczce znamionowej. Telewizor DVB-T2 będzie również wyświetlał kanały testowe, które zostały uruchomione w obecnym standardzie telewizji i umożliwiają weryfikację, czy posiada sprzęt jest zgodny z nowym standardem. Jeżeli posiadany telewizor jest w stanie je wyszukać, a dźwięk i obraz odbierany jest prawidłowo można mieć pewność, że urządzenie będzie odbierało telewizję w nowym standardzie.

Wymiana telewizora na nowy, czy zakup dekodera?

Co zrobić w sytuacji, gdy posiadany przez nas telewizor nie obsługuje DVB-T2? Możliwości są dwie, a mianowicie wymiana sprzętu na nowy lub zakup specjalnego dekodera. Drugie rozwiązanie jest z pewnością dużo tańsze, a sam dekoder to niewielkie urządzenie, które odbiera sygnał DVB-T2. W związku z tym, gdy się posiada stosunkowo nowy telewizor (powiedzmy 5-7 letni), zakup dekodera wydaje się optymalnym wyjściem. Posiadacze starszych telewizorów powinni natomiast rozważyć wymianę sprzętu na nowy, ponieważ będzie on nie tylko automatycznie odbierał standard DVB-T2, ale również posiadał wiele innych funkcji, których nie ma w starszych urządzeniach.

 

Podsumowując należy stwierdzić, że sprawdzenie, czy posiadany telewizor obsługuje DVB-T2 jest bardzo proste. Weryfikację warto przeprowadzić już teraz, ponieważ w przypadku, gdy telewizor nie ma DVB-T2 będzie można odpowiednio wcześniej zakupić dekoder lub wymienić sprzęt na nowy.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ