Thursday, January 16, 2025
Home / PARTNER MK  / Czy senność po jedzeniu może być objawem choroby?

Czy senność po jedzeniu może być objawem choroby?

Nie musi niepokoić, ale

Senność

fot. Antonio Guillem F / Depositphotos

Znasz to uczucie, gdy po zjedzeniu dwudaniowego obiadu i deseru masz ochotę jedynie na drzemkę? Zdarza Ci się to dość często? Senność po zjedzeniu posiłku może być incydentalnym zdarzeniem, ale niewykluczone, że to objaw chorobowy. Zobacz, kiedy powinno to wzbudzić Twój niepokój

 

Z czego wynika senność po jedzeniu?

Z fizjologicznego punktu widzenia spadek poziomu energii po posiłku nie jest niczym dziwnym – zwłaszcza gdy zjadłeś wysokoprzetworzony lub niewłaściwie zbilansowany posiłek. To normalny stan fizjologiczny, który pojawia się u człowieka w odpowiedzi na dostarczenie do organizmu dużej porcji węglowodanów i tłuszczów.

 

Warto przyjrzeć się bliżej procesom, które zachodzą w układzie pokarmowym podczas jedzenia i tuż po nim. Po spożyciu wysokowęglowodanowego lub wysokotłuszczowego posiłku aktywuje się układ parasympatyczny. To on odpowiada za trawienie i przyswojenie cennych składników odżywczych, które dostarczyłeś wraz z pożywieniem. Wbrew pozorom trawienie jest procesem wymagającym dużych nakładów energii. W tym czasie zwiększa się ilość krwi transportowanej po całym organizmie wraz ze składnikami odżywczymi. Skutkiem tego jest obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Wszystko to rzeczywiście może powodować uczucie senności.

 

Ponadto odpowiedzialne za odczuwanie sytości hormony – cholecystokinina i leptyna – uaktywniają się w organizmie po jedzeniu. Informują, że jesteś najedzony, a także powodują wyciszenie układu nerwowego oraz ośrodków głodu i sytości. Ułatwiają odprężenie i zmniejszają poziomu stresu, a to może przyczyniać się do uczucia senności.

Od insuliny do serotoniny

Podczas zjadania posiłku zwykle zwiększa się poziom glukozy we krwi, co jest czynnikiem stymulującym trzustkę do wydzielania hormonu – insuliny, która pełni kluczową funkcję w metabolizowaniu cukrów i składników odżywczych. To ona wpływa na utrzymanie stałego poziomu energii. Insulina oddziałuje na nasz organizm w różny sposób, m.in. wspomaga transport tryptofanu, czyli aminokwasu dostarczanego z posiłkiem do mózgu. To on z kolei jest prekursorem neuroprzekaźnika, czyli serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Wpływa ona na lepszy nastrój i relaksuje ciało, a to może powodować senność. Wysoki poziom tryptofanu występuje po zjedzeniu dań bogatych w węglowodany. Dlatego naturalnie może to sprawiać, że po posiłku poczujemy się senni.

Kiedy można mówić o nadmiernej senności po posiłku?

Jak już wyjaśniliśmy, uczucie senności po posiłku, zwłaszcza obfitym w węglowodany i tłuszcze, to rzecz całkowicie naturalna. Niemniej są jednak takie sytuacje, w których owa senność jest nadmierna i może wskazywać na stany chorobowe. Takie zmęczenie i spadki energii mogą być objawem zaburzeń hormonalnych lub chorób metabolicznych.

 

Jeśli niepokoi Cię, że właściwie po każdym posiłku, nawet dobrze zbilansowanym i ubogim w węglowodany proste, nadal odczuwasz, że chce Ci się spać, a także masz spadki energii w ciągu dnia, najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Takie sytuacje mogą być jednym z pierwszych objawów poważnych chorób, na czele z cukrzycą, chorobami tarczycy, chorobami jelit, nieprawidłową pracą trzustki czy wahaniami ciśnienia tętniczego krwi.

 

Nadmierna senność po jedzeniu może być także skutkiem zaburzenia snu w trakcie nocy, np. bezsenności. Na szczęście i temu można zaradzić. Warto wiedzieć, że przy krótkotrwale występującej bezsenności, tj. trwającej do 1 miesiąca, można doraźnie wspomóc się lekiem nasennym Senamina. Ułatwia ona zasypianie i utrzymanie dobrej jakości snu. Można ją przyjmować przez 7 dni, a jeśli objawy bezsenności nie ustępują, najlepiej wybrać się do lekarza w celu zdiagnozowania zaburzeń snu.

Warto jednak pamiętać, że senność może wynikać nie tylko z przywołanych wyżej przyczyn, lecz także z przyjmowania niektórych leków, np. środków antydepresyjnych, leków przeciwpsychotycznych, przeciwbólowych czy regulujących ciśnienie krwi.

 

Informacje o leku:
Nazwa produktu leczniczego. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej. Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu. Postać farmaceutyczna. Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki.

 

Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania. Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny. Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie Ch. P. L. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 29.08.2024, z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Źródła:

https://www.mp.pl/alergologia/streszczenia-badan/317715,nadmierna-sennosc-moze-byc-objawem-alergii-na-pokarm

Senność po jedzeniu – dlaczego odczuwamy senność po posiłku?

 

materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ