Friday, April 12, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / Czy pierwszy raz boli?

Czy pierwszy raz boli?

Nasłuchałaś się, że pierwszy raz boli? To teraz przeczytaj, co na ten temat mówi seksuolożka

czy pierwszy raz boli

Czy pierwszy raz boli? To pytanie nurtuje większość kobiet rozpoczynających współżycie/ fot. Pixaby

Seksuolożka Magdalena Krzak, specjalnie dla Miasta Kobiet radzi jak stracić cnotę bez bólu – dowiedz się, czy pierwszy raz boli

Jeszcze nie napisałam, a już się rumienię. 

Wkrótce wychodzę za mąż. Wraz z moim narzeczonym postanowiliśmy poczekać ze współżyciem aż do ślubu. Przeraża mnie jednak myśl o nocy poślubnej – z jednej strony nie mogę się jej doczekać, a z drugiej strony panicznie się tego boję. Nie wyobrażam sobie przerwania tej „bariery”, przez którą ledwie co przeciska się tampon mini.

Czy „pierwszy raz” boli? Jak o tym pomyślę, dostaję skurczów żołądka. Czekam na radę, co powinnam zrobić!

Błona dziewicza

Pierwszy stosunek może (choć nie zawsze) być bolesny, ponieważ zazwyczaj dochodzi wówczas do przerwania błony dziewiczej. Przeważnie towarzyszy temu lekkie krwawienie. Przerwanie błony dziewiczej nie jest jednak jedynym źródłem bólu. Bardzo wiele zależy od tego, w jakiej atmosferze odbędzie się pierwszy raz. Stres, niepokój, lęk przed bólem może spowodować u Pani dodatkowe napięcie mięśni okołopochwowych oraz trudności z podnieceniem się.

Pieszczoty i gra wstępna

Bez podniecenia nie dojdzie do odpowiedniego nawilżenia pochwy. Te czynniki mogą również powodować ból. Jeżeli natomiast będzie Pani rozluźniona i pozytywnie nastawiona do współżycia, skoncentrowana nie na tym, że może boleć, lecz na partnerze i przyjemności, jaką dają pieszczoty, ból wcale nie musi się pojawić, a zamiast niego może Pani poczuć przyjemność.

Czy pierwszy raz boli?

Zanim nadejdzie na ten pierwszy raz, powinna Pani także przedyskutować ten fakt ze swoim partnerem i ustalić szczegóły nocy poślubnej. Postawa jest tu bowiem bardzo ważna i może mieć wpływ na dalsze pożycie seksualne. Partner powinien być delikatny i szanować Pani potrzeby, gotów przerwać pieszczoty w momencie, gdy Pani zdecyduje, że nie chce kontynuować współżycia.

Jeżeli na ten pierwszy raz zapewnicie sobie komfortowe miejsce, gdzie nikt nie będzie Wam przeszkadzał, będziecie sobie ufać i czuć się ze sobą bezpiecznie, Pani doznania podczas pierwszego razu wcale nie muszą się wiązać z bólem. Natomiast im bardziej będzie się Pani nastawiać na to, że współżycie będzie bolesne, tym bardziej będzie Pani zaniepokojona i spięta. W takiej sytuacji trudno jest odczuwać przyjemność.

Magdalena Krzak

Zobacz też jak wygląda budowa Twoich narządów intymnych, gdzie znajduje się wejście do pochwy i jak skomplikowanym organem jest łechtaczka Anatomia łechtaczki 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • patrycja 22 lutego, 2020

    aby sex mniej bolał pomóc mogą rozszerzacze pochwy vagiwell

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ