Czy pieniądze dają szczęście? Pytanie, które doczekało się licznych odpowiedzi
To zależy, kogo spytasz
O niektórych tematach mówi się głośno, inne zamiatamy pod dywan. Pieniądze? Budzą kontrowersje. Powiedzenie „pieniądze szczęścia nie dają” pada zarówno z ust osób, którym nigdy nie zabrakło grosza w portfelu, jak i z ust tych, których portfel jest pusty. Z pewnością drogocenne monety i banknoty wywołują kontrastujące emocje: radość – smutek, zmartwienie – marzenia, łzy rozpaczy – łzy radości, kłopoty – osiągane cele. Czy pieniądze dają szczęście? Jak jest naprawdę?
Cytaty o pieniądzach i życiu
Ciężko odpowiedzieć na pytanie, które doczekało się mnóstwa, różnorodnych odpowiedzi. Czy drogocenne monety dają szczęście? Warto najpierw poznać popularne cytaty, które podkreślają wartość pieniądza dla człowieka:
„Mój biedny ojciec często mówił: „Wolę być szczęśliwy niż bogaty”. Mój bogaty ojciec mówił: „A nie lepiej być i szczęśliwym, i bogatym?”
— Robert Kiyosaki.
„Na szczęście człowieka składają się nie tyle wspaniałe uśmiechy fortuny, które zdarzają się rzadko, ile drobne korzyści, które przytrafiają się na co dzień”
— Benjamin Franklin.
„Kto ma kontrolę nad pieniądzem, ten ma władzę nad światem”
— Henry Kissinger.
„Pieniądze są tylko środkiem, by móc przestać myśleć o pieniądzach”
— Louis Aragon.
„Pieniądz pewnie ma boską moc, bo czczą go nawet kapłani”
— Longin Jan Okoń.
„Wiele osób mówi, że pieniądze nie są w życiu najważniejsze. Może to i prawda. Jednakże pieniądze mają wpływ na wszystko, co jest ważne – zdrowie, wykształcenie, jakość życia”
— Kim Kiyosaki.
Zobacz również:
Miłość, seks i pieniądze czyli jak (prawie) dałam się oszustowi z Tindera
„A przecież pieniądze są niewinne. To my obarczamy je własnymi grzechami, demonizujemy i fetyszyzujemy”
— Manana Chyb.
„W życiu są rzeczy ważniejsze od pieniędzy. Nie wiem, jakie to rzeczy, ale z pewnością są”
— autor nieznany.
„Nie myśl, że pieniądze zrobią dla ciebie wszystko, bo skończysz, robiąc wszystko dla pieniędzy”
— Wolter.
„Żeby panować nad pieniędzmi, trzeba najpierw zapanować nad samym sobą”
— John Pierpont Morgan II.
„Pieniądze nie mają żadnego znaczenia, ale dopiero wtedy, kiedy je masz”
— Michał Wawrzynia.
„Wszystko, co można dostać za pieniądze, jest tanie”
— Erich Maria Remarque.
Szczęście a pieniądze, czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia
Zapytaliśmy kobiety z różnych grup społecznych: „Czy pieniądze dają szczęście?”. Oto odpowiedzi:
„Pieniądze nie dają szczęścia. Dobrze mieć za co utrzymać rodzinę, ale gdy pieniędzy jest za dużo to też nic dobrego”
— odpowiada stanowczo 86-letnia Bronisława.
„Oczywiście, że pieniądze dają szczęście. Jestem młodą mamą, a na koncie mam dzieci i kredyty. Często brakuje nam od pierwszego do pierwszego. Marzę o pieniądzach, a raczej o tym, co mogłabym zrobić z ogromną gotówką w portfelu i jaką przyszłość zapewnić dzieciom”
— ze smutkiem przyznaje 36-letnia Aneta.
„Miałam pieniądze! Ogromne pieniądze i bogatego męża. Nie byliśmy szczęśliwi. Zawsze nam czegoś brakowało. Rozwiedliśmy się. Z boku każdemu wydawało się, że mamy wszystko, a tak naprawdę mieliśmy TYLKO pieniądze. Brakowało jakichkolwiek uczuć
— komentuje 43-letnia właścicielka firmy.
„Pieniądze? Może nie dają szczęścia, ale ogromne możliwości. Brak pieniędzy często wiąże się z problemami. Masz pieniądze – możesz więcej, tak po prostu. Kasa nierzadko pozwala spełniać marzenia, rozwijać zainteresowania i pasje…”
— wypowiada swoje zdanie młoda przedszkolanka.
„Zawsze wydawało mi się, że pieniądze dają szczęście. I tak przez całe życie dążyłam, aby mieć ich jak najwięcej. Życie jednak szybko zweryfikowało wyobrażenia. Gdy zachorował mój mąż, nawet tysiaki na koncie nie pomogły. Wtedy poczułam, co tak naprawdę sprawiało, że byłam szczęśliwa”
— zwierza się 61-letnia Katarzyna.
Przeczytaj koniecznie:
Lazy girl job – nowy trend! Pracuj tak, aby się nie przepracować
„Dobrze, jak pieniędzy nie brakuje. Tak, aby człowiek nie musiał przejmować się rachunkami, czy też gotówką na wakacje. Wtedy jest spokój i można naprawdę poczuć radość życia. Jednak co krok można zaobserwować bogatych ludzi, którym pieniądze zniszczyły przyszłość. Czy więc mogą być gwarancją szczęścia? Mogą, ale nie muszą”
— odpowiada 24-letnia Agnieszka.
„Mam pieniądze i jestem szczęśliwa. Nigdy nie narzekałam na problemy finansowe. Nie wiem, co bym czuła, gdybym ich nie miała. Teraz stać mnie na dużo i mam możliwość pomagania innym. Osobiście uważam, że pieniądze dają szczęście, jakkolwiek płytko to brzmi”
— szczerze odpowiada 50-letnia Renata.
Jak widać ile ludzi, tyle opinii. Jednak po dłuższych rozmowach wszyscy jednoznacznie twierdzą, że brak pieniędzy to ogromny problem. To: kłótnie w rodzinach, nieustanna praca, brak czasu na pielęgnowanie relacji, stres, niższa samoocena, wyrzuty sumienia, choroby. Zbyt dużo pieniędzy również może zwiastować komplikacje. Najwięcej kobiet marzy o stabilności, bezpieczeństwie finansowym, budżecie domowym, który nie oznacza nieustannych ograniczeń, ale również możliwości.
Czy pieniądze dają szczęście? Zdanie szanowanych i popularnych
Joanna Przetakiewicz – polska projektantka mody i autorka książki „Pieniądze szczęście dają”, wspiera kobiety w stawianiu pierwszych kroków w kierunku finansowej samodzielności. W kontrowersyjnej publikacji przeczytamy m.in.:
„Jak wynika z badań 64 proc. Polaków kłóci się o pieniądze. Coraz częściej stają się przyczyną dramatów osobistych i rodzinnych. Brakuje rozmów i przejrzystych zasad. Niczego nie ułatwia zaszczepiony nam patriarchat, z którym zmierzają się Polki – uznawane za jedne z najbardziej pracowitych i ambitnych kobiet w Europie, a wciąż zarabiające 20-30 proc. mniej w porównaniu do mężczyzn zatrudnionych na tych samych stanowiskach. Książka – poradnik „Pieniądze szczęście dają” to APEL o to, aby zacząć o pieniądzach rozmawiać i o nie dbać. Żeby odkładać je na szczęśliwe życie, a nie na czarną godzinę. Żeby mądrze nimi zarządzać. Żeby wiedzieć, jak możemy dzięki nim czuć się bezpiecznie, rozwijać oraz chronić. Żeby odpowiedzieć na pytanie: co zrobić, by mieć ich więcej. Ponieważ, wbrew temu, co bezmyślnie powtarza się od lat: PIENIĄDZE SZCZĘŚCIE DAJĄ”.
Joanna Przetakiewicz często i głośno wypowiada się na temat pieniędzy:
„Możecie teraz sobie pomyśleć: pieniądze to zło, konflikty, zazdrość, ale to nieprawda. To nie pieniądze, a lęk o nie jest nieszczęściem. Pieniądze to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. A jak je wreszcie poczuć? Do tego potrzebna jest wiedza”
Natomiast młoda aktorka Julia Wieniawa tak wypowiada się w mediach na temat szczęścia związanego z pieniędzmi:
„Lubię bardzo pieniądze, lubię je mieć. Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale pieniądze dają możliwości. A jak się umie z tych możliwości korzystać, to one dają szczęście”.
„Ja uważam, że no niestety dają szczęście. Bardziej tak: brak pieniędzy daje nieszczęście. Bo teraz, zwłaszcza jak te ceny poszły w górę i jest ta inflacja, to ciężko bez pieniędzy żyć po prostu”
— odpowiada na pytanie: „Czy pieniądze dają szczęście?” Fagata – jedna z bardziej znanych influencerek.
@program.ums #fagata o tym czy pieniądze dają szczęście 💛 #highleague #szczęście #pieniądze #teamx
„A mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Nie dają. Dopiero wydany pieniądz: na obiad, na wycieczkę, na trening, na głupoty jakieś… na motocykl, na kask. Jak jadę kupić sobie kask. Ostatnio byłem. Mnie to jara […]. Oczywiście jest to 3 000 zł wyrzucone w błoto. Można jeździć starym przez kolejne 10 lat, ale uczę się wydawać pieniądze, bo nauczyłem się już zarabiać”
— wyjaśnia Kuba Midel – znany flipper, czyli inwestor na rynku nieruchomości.
Prawdziwa historia:
„Nie chciałam jego miłości, chciałam pieniędzy”. Nowe życie Laury
@kubamidel Czy pieniądze dają szczęście? #KubaMidel #aktywnyrentier #EdukacjaFinansowa #czytamy
♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey
O szczęściu i pieniądzach w internecie
Pieniądze to jednak temat, o którym rozmawia się coraz głośniej. Wątki związane z majątkiem często poruszane są w mediach społecznościowych. Mają zachęcać do dyskusji, uświadamiać, skłaniać do refleksji lub też pobudzać emocje i wywoływać skandale. Co o szczęściu i pieniądzach mówi się w internecie – źródle informacji dla wielu Polaków?
„Pieniądze to energia. Jeżeli jest ich mało to znaczy, że masz małą energię w tym obszarze, a Twoja uwaga idzie gdzieś indziej. Pieniądze mogą dać szczęście, wolność i spełnienie marzeń. Pieniądze są dobre i potrzebne. Duże pieniądze mogą dać dużo szczęścia Tobie, Twoim bliskim i zupełnie obcym ludziom, jeżeli będziesz mieć ich wystarczająco dużo”
— opisuje pieniądze w swoich mediach społecznościowych Sandra Zenka – coach i trenerka biznesu.
„Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Można jednak gorzko zażartować, że samo myślenie o szczęściu jest niejako luksusem ludzi, którzy mają za co przeżyć, mają gdzie mieszkać, mają możliwość spełniania swoich podstawowych potrzeb – co zupełnie bez pieniędzy jest niemożliwe […]. Z drugiej strony sporo badań wykazało, że choć zadowolenie z życia rośnie wraz z wysokością zarobków, to tylko do pewnego poziomu, a powyżej niego potrafi nawet spadać”
— rozpoczyna swoje rozmyślenia Człowiek Absurdalny w filmiku „Komu PIENIĄDZE dają SZCZĘŚCIE?”
„Pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej płakać w Porsche niż w autobusie, pewnie znacie to powiedzenie […]. Odpowiedź na pytanie z tytułu tego filmu (Czy pieniądze dają szczęście?) brzmi: to zależy. Zależy np. od tego, jak zdefiniujemy szczęście. Autorzy słynnego badania przeprowadzonego w 2010 roku spojrzeli na szczęście dwojako, ujmując je w dwóch perspektywach czasowych – krótkiej i długiej. Pierwszy z tych aspektów odnosi się do codziennych emocji i częstotliwości ich przeżywania. Badane osoby poproszono o wskazanie, czy dzień wcześniej odczuwały stres, niepokój, czy raczej przyjemne emocje np. radość, wzruszenie. Szczęście rozumiane w ten sposób jako częste doświadczenie pozytywnych i rzadkie doświadczenie nieprzyjemnych emocji – owszem, wzrastało razem z dochodami, ale tylko do progu mniej więcej 75 tys. dolarów dochodu rocznie. Powyżej tego punktu krzywa wypłaszczała się, co oznacza, że osoby zarabiające około 75 tys. dolarów przeżywały na co dzień mniej więcej tyle samo przyjemnych i nieprzyjemnych emocji, co te zarabiające znacząco, znacząco więcej”
— analizuje popularyzatorka wiedzy Kasia Gandor.
Zobacz też:
W życiu nie można mieć wszystkiego?
„Czy pieniądze dają szczęście? No nie! Nie są gwarantem szczęścia. Na pewno łatwiej z nimi niż trudniej, bo nawet jeżeli mamy problemy w związku, to możemy pójść np. na psychoterapię par, bo nas na to stać, tak? […]. Ale jednak same pieniądze w sobie nie dają szczęścia. Tu nie chodzi o to, ile zarabiasz. Tu chodzi bardziej o to, ile wydajesz i jak wydajesz. Czy potrafisz doceniać to życie?”
— relacjonuje na TikToku coach Anna Drabek.
@annadrabek_coach Czy pieniądze dają szczęście? #annadrabek #coach #psychoterapia #pieniądze #kasa #szczęście #biznes #zakupy #pracoholizm
„Pieniądze szczęścia nie dają. Tak, jasne. Wczoraj byłem w świetnej restauracji hiszpańskiej. Jadłem paelle z owocami morza. To jest taki ryż z krewetkami, małżami. I muszę przyznać, że było to dużo szczęścia dla mojego żołądka, dla mojego umysłu i bez pieniędzy nie mógłbym sobie tego szczęścia dać. Oczywiście pieniądze nie są celem same w sobie, ale pieniądze dają nam możliwość korzystania z życia, a brak pieniędzy sprawia, że musimy być niewolnikami szefa, jakiegoś etatu, którego nie lubimy. Musimy stawiać się każdego dnia w pracy. Także brak pieniędzy to okropne życie, a pieniądze dają dużo szczęścia. Oczywiście nie jest to jedyny aspekt, ale myślę, że bez pieniędzy szczęścia nie ma”
— dzieli się swoją opinią na TikToku Tomasz Micherda (autor książki „Od kelnera do milionera”).
@odkelneradomilionera #pieniądze #szczęście #zarobki #zarabianie #amazon #amazonkdp #amazonmerch #milion
Naukowcy twierdzą, że pieniądze dają szczęście zdecydowanie większości ludzi. Szczęście rośnie wraz z dochodami, nawet u bogatych, ale tendencja rosnąca również ma swoją granicę. Później (coraz więcej pieniędzy na koncie)… może być różnie i nie zawsze już tylko lepiej.