Friday, November 8, 2024
Home / PARTNER MK  / Czy permanentny stres ma wpływ na problemy z trawieniem?

Czy permanentny stres ma wpływ na problemy z trawieniem?

Życie w pędzie ma więcej cieni, niż się wydaje

Stres

fot. Krakenimages.com / Adobe Stock

Szacuje się, że mniej więcej co trzeci człowiek ma problemy z trawieniem. Dolegliwości tego typu mogą mieć wiele przyczyn. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że u źródła rozregulowanego systemu trawiennego często leży stres

 

Jak to możliwe?

Stres to stan podwyższonego napięcia nerwowego. Pojawia się on w odpowiedzi na niesprzyjające bodźce fizyczne oraz psychiczne. Z powodu nierozerwalnego związku z układem nerwowym, stres wyzwala niepożądane reakcje w całym organizmie. Jednym z najbardziej narażonych obszarów jest przewód pokarmowy. Dlaczego? Mózg jest ściśle połączony z jelitami oraz innymi elementami układu trawiennego. Większość substancji odpowiedzialnych za przekazywanie bodźców w obrębie mózgu działa także w przewodzie pokarmowym. Z tego względu uwolnienie się od stresu może oznaczać prawdziwą ulgę dla brzucha. Oczywiście skołatanych nerwów z reguły nie da się opanować na zawołanie. Pokonanie przewlekłego stresu to proces, który może trwać kilka tygodni lub miesięcy. Dopóki jednak problem istnieje, warto radzić sobie za pomocą doraźnych środków.

Najczęstsze dolegliwości trawienne

Problemy trawienne to ogólna nazwa dla obszernej grupy dolegliwości. Stres może wywoływać pojedyncze z nich, a w niektórych przypadkach wiele jednocześnie. Przyjrzyjmy się najczęstszym objawom przewlekłego stresu, które znajdują ujście przez układ pokarmowy.

Gazy i wzdęcia

Silne emocje mają bezpośredni wpływ na czynności narządów trawiennych. Obecność stresu determinuje ilość i jakość wydzielanych przez organizm enzymów trawiennych. Gdy właściwe proporcje zostają zaburzone, zgaga, bóle brzucha, gazy lub wzdęcia stają się realnym zagrożeniem. Na objawy, płynące z układu pokarmowego, takie jak wzdęcia i nadmierne gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym świetnym rozwiązaniem może okazać się sprawdzony lek na wzdęcia, gwarantujący szybką ulgę w dyskomforcie. Symetykon, czyli główna substancja kapsułek na wzdęcia Espumisan, rozbija pęcherzyki gazu gromadzące się w przewodzie pokarmowym, przynosząc szybko ulgę. Jednocześnie jest ona chemicznie obojętna i działa powierzchniowo, przez co uznaje się ją za dobrze tolerowaną.

Zaparcia

To kolejny popularny efekt długotrwałego stresu. Nawet prosty nawyk powstrzymywania odruchu defekacji potrafi doprowadzić do zaburzeń pracy receptorów odbytnicy oraz rytmu dobowego jelit. Zaparcia mogą jednak zostać spowodowane wieloma innymi czynnikami, takimi jak skłonności genetyczne, obecność pasożytów lub niewłaściwe nawyki żywieniowe. Na złagodzenie tego typu dolegliwości pomoże zmiana diety na bardziej lekkostrawną, przyjmowanie większej ilości wody (2-3 l), oraz przyjmowanie herbatek ziołowych (gotowe mieszanki są dostępne w aptece).

Biegunki

Stres wzmaga wydzielanie ketacholamin. Prowadzi to do nadmiernej perystaltyki jelit, a w efekcie często również biegunki. Ten nieprzyjemny stan może wystąpić zarówno bezpośrednio po stresującej sytuacji, jak i na koniec ciężkiego dnia. Jednocześnie nie warto jednak umniejszać roli właściwych zwyczajów żywieniowych w walce z biegunką. W obydwu przypadkach należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (można rozważyć spożycie elektrolitów) i przyjmować preparaty pomocne w zwalczaniu biegunki. Dobrze działają leki z zawartością diosmektyk, a także węgla leczniczego.

Jak sobie pomóc?

Sposoby na łagodzenie objawów z układu trawiennego już znasz, z kolei znalezienie najlepszej metoda łagodzenia stresu nie jest takie proste, ponieważ dużo zależy od Twojego charakteru. Nie każdy sposób na odstresowanie zadziała w Twoim przypadku. Niektórzy wolą odpoczynek czynny i odpuszczają złe myśli, gdy wspinają się w górach lub jeżdżą w długie trasy rowerem, dla innych podziała medytacja i rozmowa. Pamiętaj jednak, że nie musisz prowadzić tej walki w pojedynkę. Jeśli czujesz, że jesteś kłębkiem nerwów i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, nieocenioną pomocą może okazać się sprawdzony terapeuta albo psychiatra.

 

Rekomendacje:
Toyoda A., Iio W., Matsukawa N., Tsukahara T., Influence of chronic social defeat stress on digestive system functioning in rats. Journal of nutritional science and vitaminology, 61(3), 2015.
Gottlieb D., H., Del Rosso L., Sheikhi F., Gottlieb A., B. McCowan B., Capitanio J., P., Personality, environmental stressors, and diarrhea in Rhesus macaques: an interactionist perspective. American journal of primatology, 80(12), 2018.
Madhoun M., F., Hayat M., Ali I., A., Higher dose of simethicone decreases colonic bubbles and increases prep tolerance and quality of bowel prep: Meta-analysis of randomized controlled trials, World Journal of Meta-Analysis, 7(3), 2019.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ