Saturday, May 25, 2024
Home / Zdrowie  / Choroby  / Czy pajączki to żylaki?

Czy pajączki to żylaki?

I jedne i drugie to zmora kobiet

Pajączki a żylaki

fot. Pexels

Wyraźnie zarysowujące się naczynka na kończynach dolnych to bardzo często naczynka, które mogą świadczyć o różnych stanach chorobowych. Często jednak w swojej początkowej fazie są one ignorowane oraz uważane za zmianę wyłącznie estetyczną. Należy jednak mieć na uwadze, iż z czasem te niewielkie popękane naczynka tworzące pajączki mogą przerodzić się w duże, kłopotliwe i wymagające leczenia żylaki. Czym są żylaki, a czym pajączki? Jakie są główne różnice między nimi?

Czym są pajączki?

Pajączki to potoczna nazwa tak zwanych teleangiektazji. W momencie, gdy pod wpływem różnych czynników i uwarunkowań dojdzie do rozszerzenia się naczynia włosowatego, tuż pod skórą zaczyna zarysowywać się pasmo wyrazistych linii, które tworzą pajączki. Mowa tutaj zarówno o naczyniach włosowatych żylnych, jak i tętniczych. To ważne, aby ich nie lekceważyć, ponieważ mogą być jedną z pierwszych oznak postępującej niewydolności żylnej lub innych chorób układu krążenia. Wśród zabiegów medycyny estetycznej stosowanych do usuwania pajączków najczęściej wymienia się laseroterapię.

Co można powiedzieć o żylakach?

Występowanie żylaków wiąże się z dużymi zmianami w obrębie układu krwionośnego, a mianowicie w żyłach, które zaczynają być widoczne i wyraźne wyczuwalne pod skórą. Są nie tylko defektem estetycznym, ale też oznaką niewydolności żylnej, którą powinno się leczyć. Najczęściej przybierają niebieskie lub fioletowe zabarwienie. W przypadku żylaków ich występowanie może wiązać się z predyspozycjami genetycznymi. Zdarza się też, że ich pojawienie się determinuje postępujący wiek pacjenta. Częściej z powodu żylaków do lekarza zgłaszają się kobiety.

 

Do ich usuwania stosuje się inne zaawansowane metody medycyny estetycznej i chirurgii. Mowa tutaj przykładowo o laseroterapii, skleroterapii i zabiegach z wykorzystaniem fal radiowych. Pajączki znajdują się tuż pod powierzchnią skóry, ale uznaje się, iż są jednym z rodzajów żylaków.

Jak przebiega proces powstawania pajączków i żylaków?

Pajączki to głównie widoczny na skórze objaw postępującej u pacjenta kruchości ścian naczyń krwionośnych. Prócz uwarunkowań genetycznych ich powstawanie może wiązać się z zaburzoną gospodarką hormonalną lub innymi chorobami układu krążenia. Jest to zmiana, którą najczęściej spotyka się właśnie u kobiet, chociażby ze względu na zmieniające się stężenie hormonu żeńskiego, jakim jest estrogen. Najczęściej wahania dotyczą pacjentek, które są w ciąży lub przechodzą menopauzę.

 

Jeśli chodzi o żylaki, pojawiają się one na kończynach dolnych, mogą przyjmować kręte kształty i poszerzać się z powodu gromadzącej się w nich krwi. Kiedy nie ma możliwości, aby powróciły do swojej poprzedniej formy, ich zniekształcona postać utrwala się i uwidacznia na skórze. Żylaki powstają z powodu nieprawidłowo działających zastawek żylnych. Gdy ich praca nie przebiega w odpowiedni sposób, może dojść do zastojów krwi i jej cofania się. Występowanie żylaków może ponadto wiązać się z dolegliwościami bólowymi, swędzeniem i pojawieniem się nieestetycznie wyglądających przebarwień na skórze.

Leczenie laserowe pajączków i żylaków

Do usuwania i łagodzenia omawianych zmian w obrębie żył lekarze stosują chociażby laser naczyniowy. Specjalne urządzenie emituje wiązkę lasera, która oddziałuje na znajdującą się we krwi hemoglobinę. W ten sposób zachodzi proces koagulacji i uszkodzenie wybranego naczynia, co w konsekwencji prowadzi do jego zwłóknienia i zmetabolizowania.

 

W trakcie zabiegu stosuje się urządzenie chłodzące skórę, aby zwiększyć komfort podczas całej procedury. Nie ma natomiast konieczności podawania znieczulenia. Ostatnim etapem zabiegu jest aplikacja kremu, który chroni skórę poddaną laseroterapii i łagodzi ewentualne dolegliwości.

 

O liczbie sesji zabiegowych decyduje lekarz po wstępnej rozmowie z pacjentem, wywiadzie medycznym, badaniu pajączków / żylaków oraz omówieniu oczekiwanych rezultatów. Jeśli na Twojej skórze widoczne są wspomniane zmiany żylne, możesz umówić się na konsultację z lekarzem w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ