
Czym się zajmuje osteopata? / fot. materiały prasowe
Wyobraź sobie przeszywający cię ból – czujesz go całą sobą, leki pomagają tylko na chwilę. Co wtedy robić? Gdzie się udać? Czy wizyta u osteopaty rozwiąże twoje problemy? Czym zajmuje się osteopata?
Osteopata – czym się zajmuje?
Osteopata leczy człowieka, a nie chorobę. Pomaga przede wszystkim w przypadkach dysfunkcji somatycznych, czyli zmian ruchomości w tkankach ciała. W dużym skrócie oznacza to nieprawidłowe działanie i poruszanie się m.in. kości, mięśni, stawów, powięzi, więzadeł czy membrany – a to z kolei prowadzi do nieodpowiedniej gospodarki limfą, krwią czy płynem mózgowo-rdzeniowym. W efekcie odczuwamy różnego rodzaju bóle.
Osteopatia jako metoda diagnozowania i leczenia manualnego powstała w 1874 roku. Metoda ta zaliczana jest do medycyny niekonwencjonalnej – niemniej jednak bardzo skutecznej. Opiera się na twierdzeniu, że ludzki organizm jest jedną całością i prawidłowo funkcjonuje tylko w stanie równowagi pomiędzy ciałem, umysłem i psychiką. Pierwszą szkołę, kształcącą specjalistów w tym zakresie, założył już w 1892 roku Andrew Taylor Still – twórcy osteopatii. Dziś metoda ta jest coraz częściej docenianą częścią systemu medycznego.
Osteopata zawsze jest lekarzem lub fizjoterapeutą, który dodatkowo kończy 5-letnie studia podyplomowe w tym zakresie. Mamy więc pewność, że oddajemy się w wykwalifikowane ręce.
Jak wygląda wizyta u osteopaty?
Całość leczenia rozpoczyna szczegółowy wywiad, podczas którego osteopata obiera wstępny kurs działania. Jeżeli pacjent przechodził już jakiekolwiek badania, powinien na pierwszą wizytę zabrać ze sobą ich wyniki – są one wtedy analizowane w celu weryfikacji wcześniejszego sposobu leczenia i diagnostyki.
Kolejnym krokiem są już badania kliniczne, czyli szereg testów medycznych z zakresu różnych dziedzin medycyny: neurologii, traumatologii oraz ortopedii. Zadaniem osteopaty jest określenie, czy problem pacjenta może zostać rozwiązany za pomocą leczenia osteopatycznego. W tym celu lekarz bada m.in. ruchomość stawową, tkankową, powięziową, analizuje postawę pacjenta, prowadzi nasłuchy tkankowe.
Jeżeli pacjent nie wymaga leczenia osteopatycznego, zostaje skierowany do innego specjalisty, ewentualnie na dodatkową diagnostykę laboratoryjną lub obrazową. Jeśli zaś problem da się rozwiązać za pomocą osteopatii, lekarz przechodzi do leczenia – wyszukuje miejsca zwiększonego napięcia mięśniowego lub blokady stawowe i usuwa przy użyciu specjalistycznych technik manualnych.
Kiedy stosuje się leczenie osteopatyczne?
Leczenie osteopatyczne jest skuteczne w przypadku bólów o różnorakich źródłach: zarówno jeśli chodzi o bolesne miesiączki, jak i urazy czy przeciążenia sportowe. Osteopata pomoże ci także wtedy, gdy dokuczają ci nawracające zaparcia, bóle żołądka i inne bóle trzewne.
Do osteopaty warto zwrócić się także z specyficznymi dolegliwościami u dzieci: kolkami, wymiotami, powtarzającymi się zapaleniami ucha. Lekarz pomoże także w przypadkach trudności z karmieniem, gdy zauważysz u malucha zaburzenia w odruchu ssania lub podejrzewasz opóźniony rozwój.
Ponieważ osteopata leczy za pomocą metod manualnych, pacjentkami zostają także kobiety w ciąży. Jest to rozwiązanie idealne, ponieważ nie musimy stosować żadnych silnych leków, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Osteopatia jest w stanie zminimalizować bóle pleców i pachwiny, zmniejszyć dokuczające ciężarnym obrzęki nóg. Lekarz pomoże nam przygotować się do wydania maleństwa na świat, a także powrócić do aktywności fizycznej po porodzie – zarówno naturalnym, jak i po cesarskim cięciu.
Po więcej informacji zapraszamy na www.centrumosteopatii.pl.
write paper 11 grudnia, 2015
write paper
…How to Write the Methods Section of a Research Paper. Richard H Kallet MSc RRT FAARC. Introduction. Basic Research Concepts. Content and Writing Style of …