Sunday, March 16, 2025
Home / PARTNER MK  / Czy oddawanie krwi nie szkodzi zdrowiu?

Czy oddawanie krwi nie szkodzi zdrowiu?

Bezpieczniejsze niż manicure?

oddawanie krwi

Czy podczas oddawania krwi istnieje ryzyko zarażenia się chorobą zakaźną? / fot. Pixabay

Mikro- oraz makroelementy pełnią bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. Oddawanie krwi nie prowadzi praktycznie do żadnych braków, poza ewentualnym niedoborem żelaza. Jest ono bardzo ważne, ponieważ wchodzi w skład hemoglobiny i umożliwia transportowanie tlenu. Przy regularnym oddawaniu krwi (co najmniej dwa razy w roku) należy więc sprawdzać jego poziom, ale poza tym nie jest to w żaden sposób szkodliwe

 

Czy oddawanie krwi zwiększa ryzyko wzrostu ciśnienia?

Nawet regularne oddawanie krwi nie zwiększa ryzyka wzrostu ciśnienia. Przekonanie o tym mogło się wziąć z tego, że krwiodawcy są często poddawani badaniom, w związku z czym łatwiej wykrywa się u nich wszelkie zmiany. Ludzki organizm dostosowuje się do aktualnych potrzeb i produkuje tyle krwi, ile w danym momencie potrzebuje. Tak naprawdę krwiodawcom nie grożą żadne konsekwencje w chwili, gdy przestaną oddawać krew, niezależnie od tego jak często i od jakiego czasu to robią.

Czy podczas oddawania krwi istnieje ryzyko zarażenia się chorobą zakaźną?

W stacjach krwiodawstwa używa się jednorazowego i wyjałowionego sprzętu, wobec czego ryzyko zarażenia osoby oddającej krew jest praktycznie niemożliwe. Wirusem zapalenia wątroby typu C dużo łatwiej jest zakazić się w czasie rutynowego zabiegu w przychodni czy szpitalu, lub nawet u dentysty. Do około 80% zarażeń dochodzi podczas drobnych zabiegów – pobrań krwi, zabiegów stomatologicznych czy upiększających. Wirusem HCV można się także zakazić podczas tatuowania, kolczykowania oraz naruszenia ciągłości tkanek w obrębie paznokci i wałków paznokciowych. Każda osoba oddająca krew jest badana pod kątem występowania wirusa HIV oraz HBV i HCV, wobec czego łatwiej wykrywa się u nich zakażenie, co może być również przyczyną powstania mitu na temat zarażeń podczas oddawania krwi.

Czy oddając krew można zachorować na czerwienicę wtórną?

Nie istnieją badania, które wskazywałyby na to, że przyczyną tej choroby jest oddawanie krwi. Są natomiast takie, które wykazują, że wśród krwiodawców chorych na czerwienicę jest więcej. Jednak nie jest to żaden dowód na istnieje przyczynowej zależności. Badacze podkreślają, że wśród dawców krwi być może jest proporcjonalnie więcej przypadków wykrycia czerwienicy niż w całej populacji, ale jest to najprawdopodobniej spowodowane większą wykrywalnością ze względu na przeprowadzanie regularnych badań. Istnieją ponadto cztery znane przyczyny zachorowania na tę chorobę i są to: praca lub życie na dużych wysokościach, guzy wydzielające erytropoetynę (np. guz nerek), choroby serca oraz płuc, które są związane z obniżeniem poziomu tlenu we krwi, a także zaburzenia prowadzące do nadmiernej produkcji erytropoetyny, która pobudza produkcję czerwonych płytek krwi w szpiku.

Jak uzupełniać poziom żelaza przy regularnym oddawaniu krwi?

Najlepiej jest to robić poprzez stosowanie zróżnicowanej diety, bogatej w produkty uzupełniające żelazo w organizmie. Jeżeli regularnie oddaje się krew i ma się niski poziom żelaza, to warto zadbać, aby w diecie znalazły się takie składniki jak: podroby, otręby pszenne, warzywa strączkowe, sezam itp. Żelazo zawarte w produktach zwierzęcych jest dużo lepiej przyswajalne niż w przypadku produktów roślinnych. Warto również pamiętać, że jego wchłanianie jest utrudniane m.in. przez herbatę (czarną i zieloną), kawę oraz mleko. Można dodatkowo zastosować suplementację, ale najlepiej robić to pod okiem specjalisty, ponieważ żelazo łatwo jest przedawkować.

 

Źródło: https://mozgi.pl/czy-oddawanie-krwi-jest-szkodliwe-dla-zdrowia-DFB5

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ