Ciemne smugi pod oczami to problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny. Niezależnie od przyczyny, cienie pod powiekami nadają twarzy zmęczony, smutny wygląd, trudny do ukrycia nawet pod makijażem. Jak sobie z nimi poradzić?
Cienie pod oczami – czym są?
Aby wyjaśnić tę przypadłość, musimy zrozumieć budowę skóry pod oczami. Jest ona bardzo cienka, delikatna, pozbawiona tkanki tłuszczowej. Dodatkowo w tym obszarze znajduje się wyjątkowo dużo naczyń krwionośnych, które przebijają przez skórę. Jeśli w organizmie jest mało wody oraz jest niedotleniony, krew krąży wolniej i ma ciemniejszy kolor, przez co jest bardziej widoczna. Jaką barwę mogą mieć cienie pod oczami? W zależności od odcienia skóry, od sinej po brązowawą.
Przyczyny cieni pod oczami
Sińce pod oczami zazwyczaj spowodowane są niezdrowym trybem życia. Uwidaczniają się pod wpływem:
• niedostatecznej ilości snu
• zmęczenia
• nadmiernego stresu
• nadużywania alkoholu
• picia dużych ilości kawy
• palenia papierosów
• przyjmowania niektórych leków
• niewłaściwej diety
• nieprawidłowej pielęgnacji okolic oczu
Występowanie cieni pod oczami może być także uwarunkowane genetycznie. Z tego powodu przypadłość tę zauważamy niekiedy już u małych dzieci. Sińce pod oczami bywają również oznaką poważnych problemów ze zdrowiem, np. chorób wątroby, nerek, anemii, cukrzycy, wysokiego ciśnienia, obecności pasożytów lub kłopotów z tarczycą. Jeśli więc mimo starań zasinienia pod oczami nie chcą zniknąć, a Ty doświadczasz niepokojących objawów, zapisz się na wizytę do lekarza rodzinnego, który zleci Ci odpowiednie badania.
Kosmetyki na cienie pod oczami
Aby zlikwidować sińce pod oczami, stosuj kosmetyki nawilżające, rozświetlające i wzmacniające naczynia krwionośne. Dobroczynne składniki tych preparatów to pantenol, kwas hialuronowy, peptydy, witaminy C i K. Niektóre z tych preparatów zakończone są metalową kuleczką, która jednocześnie masuje i aplikuje kosmetyk. Można je też schładzać w lodówce.
Usuń cienie pod oczami w domowym zaciszu
Sińce pod oczami chętnie poddają się domowym metodom. Oto kilka z nich:
• kostki lodu lub łyżeczki, trzymane w zamrażalniku – owiń je tkaniną i przyłóż pod oczy. Zimno obkurczy naczynka, które staną się mniej widoczne
• okłady z plasterków jabłka, ogórka lub ziemniaka – rozświetlą spojrzenie, a jeśli włożysz je uprzednio do lodówki, dodatkowo schłodzą okolice oczu
• czarna lub zielona herbata – zaparz torebkę napoju i połóż ją, owiniętą uprzednio materiałem, pod oczy. Możesz też zamoczyć płatki kosmetyczne w herbacie i położyć je pod powiekami.
Cienie pod oczami a styl życia
Ważna jest świadomość własnych działań. Jeśli stosujemy drogie kosmetyki, zapisujemy się na kosztowne zabiegi, ale nie pracujemy z problemem u podstaw, nie możemy liczyć na spektakularny efekt.
Zadbaj o work-life balance. Wysypiaj się, spróbuj zmniejszyć ilość stresu w swoim życiu. Znajdź sposób na wyciszenie i relaks. Może spacer po parku lub medytacja?
Ogranicz wpatrywanie się w ekran komputera czy telefonu. Nie przepracowuj się – nie wyjdzie to na dobre Twojemu zdrowiu i urodzie.
Skończ z używkami lub radykalnie je ogranicz. Alkohol i papierosy w niczym nie pomagają, a jedynie pogarszają naszą kondycję oraz wygląd. Zastąp złe przyzwyczajenia dobrymi – jedz owoce, warzywa, uprawiaj sport, który lubisz.
Gdy zaczniesz żyć zdrowiej na co dzień, zobaczysz, że kosmetyki, masaże i zabiegi przyspieszają pojawienie się widocznych efektów. Poznaj zaawansowane serum na cienie pod oczami, z peptydami biomimetycznymi i ekstraktami roślinnymi: https://proage.pl/product-pol-68-Dermaheal-Dark-Circle-Serum-10ml.html