Wednesday, October 9, 2024
Home / PARTNER MK  / Czy można ekologicznie zapakować paczkę?

Czy można ekologicznie zapakować paczkę?

Ekologia w transporcie kurierskim

Pakowanie przesyłek

Pakowanie przesyłek zgodnie w nurcie ekologii? Jak najbardziej! / fot. materiał Partnera

Dowiedz się, na czym polega ekologiczne pakowanie przesyłek i dlaczego ma znaczenie.

 

Eko trendy już teraz w znacznej mierze kształtują naszą rzeczywistość, w tym codzienne wybory konsumenckie. Doskonale widać to w e-commerce. Sprawna wysyłka paczki, czyli terminowa i wysokiej jakości usługa kurierska, to oczywiście podstawa w tej branży, ale sklepy internetowe coraz częściej dbają też o ekologiczne opakowania. Świadomi klienci, a jest takich osób coraz więcej, zdecydowanie chętniej wracają do firm, marek i sprzedawców stosujących ekologiczne opakowania do wysyłki.

Liczy się wnętrze

Ekologiczne pakowanie przesyłek to w praktyce pytanie o to, jakich materiałów używać. Co sprawdza się w tej roli najlepiej? Jako opakowanie zewnętrzne oczywiście karton – świetnie nadaje się do recyklingu, jest lekki i odpowiednio wytrzymały. Spełnia wszystkie warunki, jakie powinien dziś spełniać materiał na opakowania. Jest to również najpowszechniej stosowane rozwiązanie.
Opakowanie zewnętrzne to jednak nie wszystko. Paczkę kurierską trzeba również wewnątrz przygotować tak, by jej zawartość dotarła do odbiorcy bezpiecznie. W praktyce najważniejsze jest to, by umieszczone w środku przedmioty nie mogły się przemieszczać, ponieważ łatwo może wtedy dojść do ich uszkodzenia podczas transportu. Np. urządzenia elektroniczne są pod tym względem bardzo wrażliwe. Ale w gruncie rzeczy przesyłkę warto odpowiednio przygotować niezależnie od tego, co się w niej znajduje. Dokładne wypełnienie wolnej przestrzeni wewnątrz paczki to podstawa.

Jak ekologicznie wypełnić paczkę

To dziś jedno z najważniejszych pytań dla każdego, kto wysyła paczki. Co bardzo ważne: zawartość paczki trzeba unieruchomić zarówno ekologicznie, jak i skutecznie. Mimo eko trendów główny cel opakowania przecież się nie zmienia: ma chronić zawartość. Na szczęście jest już naprawdę wiele możliwości pogodzenia bezpieczeństwa przedmiotów w paczce i wymogów ekologii. Stale pojawiają się też nowe rozwiązania. Tym bardziej, że jest na nie coraz większe zapotrzebowanie.

Jak to zrobić bez plastiku

Jakie ekologiczne wypełniacze do paczek są dziś dostępne? Które z nich są najlepsze? Takim wypełniaczem może być papier, czyli materiał naturalny, szybko ulegający biodegradacji, a przy tym łatwy również w recyklingu. W roli wypełniacza z powodzeniem może wystąpić papier pakowy, ale mogą to być również papierowe ścinki. Są też wypełniacze tekturowe. Inny przykład to tzw. wełna drzewna, czyli długie i wąskie drewniane wióry. Taki wypełniacz ma dodatkowe walory dekoracyjne.

Na rynku nie brakuje też innowacyjnych, ekologicznych produktów, które mają zastąpić podobne wypełniacze z tworzyw sztucznych. Dostępne są np. torebki wypełnione powietrzem, wykonane z mączki kukurydzianej, czyli surowca naturalnego i w pełni biodegradowalnego. Istnieją też papierowe poduszki powietrzne. Wykorzystać można także pianki wyprodukowane z surowców pochodzenia roślinnego i dzięki temu również całkowicie biodegradowalne. Innym przykładem może być wypełniacz ze spienionego papieru, przypominający chrupki kukurydziane (skropak).

 

Materiałów i rozwiązań umożliwiających ekologiczne wypełnienie paczek jest już naprawdę sporo. Są też w pełni funkcjonalne i bez problemu można znaleźć takie produkty, które zapewniają odpowiednią amortyzację, są estetyczne i, w razie potrzeby, pozwalają skutecznie wypełnić również przestrzenie nieregularne wewnątrz paczki.
Co ważne, są to również materiały bardzo lekkie. Nie zwiększają więc znacząco wagi przesyłki, co przekłada się też na niewielki ślad węglowy związany z transportem.

Pakowanie przesyłek – plastik niech się schowa

A jakie materiały będą powoli odchodziły w przeszłość, czyli z czego najlepiej rezygnować? Przede wszystkim, eko paczki powinny być wolne od wypełniaczy w postaci tworzyw sztucznych, w tym różnego rodzaju folii – najczęściej używane są folie bąbelkowe – granulatów z tworzyw sztucznych, pianki polietylenowej, plastikowych torebek maszynowo wypełnionych powietrzem czy styropianu (pianki polistyrenowej). Strzelanie folią bąbelkową może co prawda dostarczyć dodatkowej frajdy dzieciom, ale dla środowiska nie jest to materiał przyjazny. Pamiętajmy, że tego rodzaju tworzywa sztuczne ulegają degradacji dopiero po setkach lat!

Skala ma znaczenie

Oprócz rodzaju wypełnienia, bardzo ważne jest również dopasowanie rozmiaru paczki do jej zawartości. Jeśli karton będzie zbyt duży, odpowiednio więcej będzie potrzeba też wypełniacza. Oczywiście, wolna przestrzeń wewnątrz paczki jest niezbędna, ale powinniśmy dążyć do tego, by było jej jak najmniej. Tak jest najbardziej ekonomicznie i najbardziej ekologicznie.
Świadomi klienci zwracają uwagę na ekologiczne pakowanie przesyłek, jak również na to, czy paczkę doręcza kurier z firmy wdrażającej rozwiązania przyjazne dla środowiska. Dobrym przykładem jest GLS Poland, który systematycznie wymienia flotę na zero- lub niskoemisyjną i w coraz większym stopniu korzysta z energii odnawialnej. Dba również o to, by usługi kurierskie były elastyczne i indywidualnie dopasowane do potrzeb nadawcy. Dowiedz się więcej o tym, jak przebiega wysyłka paczek we współpracy z GLS Poland.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ