Tuesday, June 18, 2024
Home / Inne  / Uncategorized  / Czy mogę skorzystać z programu mieszkanie dla młodych?

Czy mogę skorzystać z programu mieszkanie dla młodych?

O posiadaniu własnych czterech kątów, marzy chyba każdy młody człowiek, wkraczający w samodzielne życie. Niestety astronomiczne ceny nieruchomości sprawiają, że marzenie dla wielu jest nierealnym, a każda forma pomocy w tym zakresie w naturalny

Czy mogę skorzystać z programu mieszkanie dla młodych?

Czy mogę skorzystać z programu mieszkanie dla młodych? / fot. istock

O posiadaniu własnych czterech kątów, marzy chyba każdy młody człowiek, wkraczający w samodzielne życie. Niestety astronomiczne ceny nieruchomości sprawiają, że marzenie dla wielu jest  nierealnym, a każda forma pomocy w tym zakresie w naturalny sposób staje się kusząca. W ubiegłym roku osoby, które zdecydowały się na zakup mieszkania mogły ubiegać się o tańsze kredyty w ramach programu „Rodzina na swoim”. W tym roku niestety na tego rodzaju dopłaty liczyć już nie można, przy czym światełko nadziei rzuca nowy program pod nazwą „Mieszkanie dla młodych”. Jakie są jego założenia, czym różni się od „Rodziny na swoim” i kto może z niego skorzystać? Oto garść praktycznych informacji. 

Czy mogę skorzystać z programu mieszkanie dla młodych?

Czy mogę skorzystać z programu mieszkanie dla młodych? / fot. istock

Różnica między „MDM” a „Rodziną na swoim”

Zasadniczą różnicą między dawnym programem „Mieszkanie dla młodych”, a „Rodziną na swoim” jest rodzaj oferowanego wsparcia. W przypadku „Rodziny na swoim” oferowaną formą wsparcia były dopłaty do odsetek od kredytu mieszkaniowego. Program mieszkanie dla młodych zakłada z kolei dofinansowanie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego. Jeśli w Twojej rodzinie pojawiłoby się trzecie dziecko możesz także ubiegać się o pomoc polegającą na wcześniejszej spłacie części kapitału kredytu.

Kto może liczyć na dofinansowanie?

Dofinansowanie przysługuje osobom, które nie ukończyły 35 roku życia. W przypadku małżeństw warunek ten odnosi się do młodszego z małżonków.

Jakie mieszkanie muszę kupić by skorzystać z „MDM”?

Aby otrzymać dopłatę musisz kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym. Nie możesz też być właścicielem innej nieruchomości (nawet w przeszłości). Zakupione mieszkanie powinno mieć nie więcej niż 72 m kwadratowe. Jeśli wychowujesz minimów trójkę dzieci przysługuje Ci możliwość zakupu mieszkania o powierzchni 85 m kwadratowych.

Czy mogę wykupić mieszkanie, które było wcześniej wynajmowane?

Zakup mieszkania, wcześniej przez Ciebie wynajmowanego jest możliwie jeśli spełnione zostaną dwa warunki: umowa najmu została zawarta po 31 grudnia 2012, oraz mieszkanie wybudowała osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Czy program MDM obejmuje również zakup domu?

Okazuje się, że dzięki wprowadzonym przez Sejmową Komisję Nadzwyczajną zmiany, program MDM obejmuje także kupno domu, który został wybudowany przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą. W program wpisuje się także budowa domku jednorodzinnego o powierzchni nie większej niż 100 m kwadratowych. Jeśli posiadasz minimum troje dzieci dom może mieć powierzchnię 110 m kwadratowych.

W przypadku budowy domu będzie można liczyć na zwrot części wydatków, poniesionych na kupno materiałów budowlanych. W każdym przypadku, czy to kupna domu czy mieszkania, dofinansowaniem objęte zostanie 50 m kw. powierzchni użytkowej.

Fora internetowe, jak przyjacielska, sąsiedzka pomoc

Oczywiście poruszone przez nas zagadnienia to tylko kropla w morzu pytań jakie możesz sobie teraz stawiać. Zanim podejmiesz decyzję o rezygnacji, lub skorzystaniu z programu MDM warto zasięgnąć opinii wśród innych osób zainteresowanych, tego rodzaju dofinansowaniem. Dzięki opiniom, które możesz znaleźć na forach o tematyce finansowej, jak np. www.kredytforum.pl, masz szansę spojrzeć na program w innym świetle i wziąć pod uwagę, zupełnie nowe dotąd nie znane zagadnienia. Tego rodzaju fora mogą również pomóc w odpowiedzi na wiele pytań, oraz rozwiać pojawiające się wątpliwości. Zakup mieszkania, zwłaszcza gdy dopiero rozpoczynasz samodzielną drogę przez życie, to bardzo poważna inwestycja, dlatego warto pytać i dociekać. W myśl, starego dobrego przysłowia „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”, zadbaj o swoją przyszłość i nie daj się wkręcić w kredytowe zawiłości.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ