Thursday, May 30, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Czy konto firmowe jest wymagane? Sprawdź, jakie wybrać

Czy konto firmowe jest wymagane? Sprawdź, jakie wybrać

Internet pozwala znaleźć to najlepsze

konto firmowe

fot. Pexels

Prowadzenie firmy bez posiadania konta nie jest możliwe. Jednak wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy koniecznie jest posiadanie osobnego rachunku, czyli tzw. konta firmowego. Odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Sprawdźmy zatem, czy przedsiębiorcy muszą posiadać konto firmowe

 

Dla kogo jest konto firmowe?

Konto firmowe to rachunek bankowy, który przeznaczony jest dla firm. Mogą założyć go zarówno duże korporacje, małe przedsiębiorstwa, jak i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Takie konto działa jak tradycyjne konto bankowe, co oznacza, że za jego pośrednictwem możesz zlecać przelewy, otrzymywać wpłaty, czy dokonywać innych transakcji bezgotówkowych. Oczywiście z konta firmowego opłacisz podatki oraz składki na ZUS. Poza tym, zakładając konto firmowe, bank automatycznie stworzy specjalne konto VAT, na które będą wpływać środki w ramach mechanizmu podzielonej płatności. Dodatkowo konto firmowe może zostać powiązane z innymi produktami bankowymi, które przeznaczone są dla firm. Mogą to być dodatkowe subkonta, czy kredyty firmowe.

Jak znaleźć tanie konto firmowe?

Z jednej strony założenie konta firmowego nie jest niczym skomplikowanym. Problem zaczyna się wtedy, gdy zależy nam na faktycznie niedrogim rachunku. A jak w gąszczu bankowych ofert znaleźć tę najtańszą? Wystarczy zajrzeć do https://www.kontomaniak.pl/ranking-kont-firmowych, w którym zgromadzone są informacje o aktualnych ofertach. W ten sposób można szybko przeanalizować i porównać ze sobą oferty poszczególnych banków i wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada.

Czy przedsiębiorcy muszą posiadać konto bankowe?

Z jednej strony polskie prawo nie wymaga od przedsiębiorców posiadania rachunku firmowego. A z drugiej jest ono niezbędne do przeprowadzania niektórych operacji. Co to oznacza w praktyce?

Specjalne konto firmowe muszą mieć przedsiębiorcy, którzy są płatnikami VAT, których działalność obejmuje transakcje w oparciu o towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Poza tym koto firmowe jest niezbędne do dokonywania transakcji o wartości równej lub przekraczającej 15 000 zł brutto.

 

Założenie konta firmowego przez przedsiębiorców wymusiła też konieczność korzystania z transakcji z użyciem mechanizmu split payment. A to możliwe jest wyłącznie za pośrednictwem kont firmowych, przy których może zostać utworzony dodatkowy rachunek VAT.
Innymi słowy, zdecydowana większość przedsiębiorców musi posiadać rachunek firmowy. A skoro tak, to warto rozejrzeć się za takim kontem dla firm, które nie będzie zbytnio obciążało firmowego budżetu. Jak je znaleźć?

Jakie są najważniejsze opłaty związane z kontem firmowym?

Korzystanie z konta firmowego wiąże się z różnymi opłatami. Do tych najpopularniejszych należą:

 

• opłata za prowadzenie konta,
• opłata za posiadanie karty płatniczej,
• prowizja za zlecenie przelewu,
• prowizja za wypłatę gotówki w bankomacie lub wpłatę środków poprzez wpłatomat.

 

Co jednak ważne, części tych opłat można uniknąć. Zazwyczaj bank nie nalicza opłat za korzystanie z konta firmowego, jeśli każdego miesiąca zapewniamy wpłaty na określoną kwotę, wykonujemy z konta przelewy do ZUS-u czy urzędu skarbowego lub wykonamy określoną liczbę transakcji za pomocą karty płatniczej. W każdym razie warto dokładnie zapoznać się z podanymi przez bank warunkami, aby za kont firmowe po prostu nie przepłacać.

Konto firmowe to specjalny rachunek dla przedsiębiorców, który służy do rozliczeń z kontrahentami, pracownikami oraz urzędami. Ważne, aby obsługa takiego rachunku była intuicyjna, a samo konto nie kosztowało zbyt wiele. Dlatego też warto poszukać najlepszych ofert takich rachunków w Rankingu Kont Firmowych.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ