Thursday, December 5, 2024
Home / PARTNER MK  / Czy kobiety powinny suplementować kreatynę?

Czy kobiety powinny suplementować kreatynę?

Nie tylko dla mężczyzn

Kreatyna

fot. materiał Partnera

Kreatyna to suplement cieszący się popularnością szczególnie wśród panów trenujących na siłowni lub uprawiających inne sporty. Jednak nie jest to środek zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Jak kreatyna działa u kobiet? Tego dowiesz się z artykułu

 

Czym jest kreatyna?

Kreatyna jest substancją naturalnie występującą w organizmie, a głównie w mięśniach i mózgu. Jest ona wytwarzana samodzielnie przez organizm, a także dostarczana wraz z pożywieniem, szczególnie z produktami pochodzenia zwierzęcego, jak np. mięso, jaja czy nabiał.
Odpowiednie zaopatrzenie organizmu w kreatynę pozwala na szybkie odzyskanie energii, którą można następnie wykorzystać np. do pracy mięśni. Dlatego kreatyna może poprawić wydolność fizyczną.

Jakie są efekty stosowania kreatyny przez kobiety?

fot. materiał Partnera

1. Poprawienie wydajności
Kreatyna wspiera uzupełnianie zapasów ATP, które w organizmie szybko się wyczerpują podczas intensywnych ćwiczeń. Dzięki temu organizm ma większą wydajność, szczególnie w przypadku intensywnych, interwałowych ćwiczeń.

2. Wzrost tkanki mięśniowej
Kreatyna przyczynia się do tworzenia białek, z których składają się włókna mięśniowe. Ponadto, nawadnia komórki mięśniowe, dzięki czemu zwiększa się objętość i masę mięśni.

3. Poprawia regenerację
Podczas intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak trening siłowy, włókna mięśniowe ulegają naturalnemu uszkodzeniu. Kreatyna wspomaga ich regenerację. Badania wpływu kreatyny na uszkodzenia mięśni po wysiłku wykazały zmniejszenie wskaźników uszkodzenia mięśni, takich jak kinaza kreatynowa,której poziom wzrasta wraz z uszkodzeniem mięśni.

4. Wpływa na funkcje poznawcze
Układ nerwowy i komórki mózgowe potrzebują dużo energii do prawidłowego funkcjonowania. Mózg zużywa do 20% energii organizmu. Podobnie jak w komórkach mięśniowych kreatyna pełni funkcję bezpośredniego źródła fosforanu niezbędnego do syntezy ATP. Kreatyna dostarcza energię mózgowi w sytuacjach wymagających energii, takich jak różne złożone zadania poznawcze lub stresujące warunki np. brak snu lub niedotlenienie. Jest to również jeden z powodów, dla których kreatyna naturalnie występuje w mózgu.

fot. materiał Partnera

Podsumowując, mitem jest uznawanie, że tylko mężczyźni powinni stosować kreatynę. Badania udowodniły, że kobiety mają naturalnie niższy poziom kreatyny w organizmie, z uwagi na mniejszą masę mięśniową oraz że, zazwyczaj, dostarczają jej mniej z diety. Oznacza to, że tak naprawdę to suplementacja kreatyny u kobiet może być skuteczniejsza niż u mężczyzn.

 

Źródło: https://gymbeam.pl/blog/kreatyna-mity-i-fakty-na-temat-skutkow-ubocznych-zalecanego-spozycia-i-bezpieczenstwa/

Materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ