Wednesday, April 17, 2024
Home / Kuchnia  / Czy kawowe rytuały mogą być bardziej ekologiczne?

Czy kawowe rytuały mogą być bardziej ekologiczne?

Wiedziałyście, że z kawowych fusów można nie tylko wróżyć, ale także zrobić peeling?

fusy z kawy miasto kobiet portal dla kobiet

fot. materiały prasowe

Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome tego, co konsumujemy, jak pozbywamy się odpadów i jak zanieczyszczenia wpływają na planetę. Od recyklingu po alternatywne wybory ‒ wszyscy dążymy do bardzo ważnego celu ‒ zmniejszenia ilości produktów szkodliwych dla środowiska w celu jego ochrony. Kawa z pewnością codziennie towarzyszy większości z nas, a według Brytyjskiego Stowarzyszenia Kawy prawdopodobnie jest to najpopularniejszy napój na świecie, ponieważ każdego dnia wypija się go około dwa miliardy filiżanek. Ważne jest więc, aby wziąć pod uwagę, jaki to wywiera skutek na środowisko. Czytaj dalej, aby poznać kilka prostych sposobów, z których możesz skorzystać, jeśli zależy ci na ekologii

 

Jak przygotowywanie kawy w domu może być przyjazne dla planety

Nie jest tajemnicą, że prawdziwi miłośnicy kawy nie mogą przetrwać dnia bez choć jednej filiżanki… dwóch, a może raczej trzech! Jeśli należysz do tej grupy i często kupujesz kawę na stacji benzynowej, czy w lokalnej kawiarni ‒ przeważnie na wynos ‒ to za każdym razem „produkujesz” odpad w postaci jednorazowego kubka, plastikowej pokrywki, mieszadełka i torebki z cukrem. Taka codzienna kawowa rutyna nie jest przyjazna dla środowiska, a do tego dość kosztowna.
Jako alternatywę, lepiej zainwestować w ekspres do kawy, który przygotuje twoją ulubioną kawę w domu. W zależności od twoich potrzeb, a zwłaszcza od tego, jak kawowy napój ma być przyrządzany i jakim sposobem, możesz wybierać spośród ekspresów automatycznych, kolbowych lub kapsułkowych na kapsułki podlegające biodegradacji. Upewnij się, że wybierzesz urządzenie, które jest dla Ciebie odpowiednie, aby nie skończyło się tak, że będzie to następny sprzęt, który tylko zabiera miejsce w kuchni. Posiadanie ekspresu do kawy nie tylko daje przyjemność picia świeżego napoju w zaciszu własnego domu, ale w perspektywie czasu również pomaga zaoszczędzić, o ograniczeniu ilości odpadów nie wspominając.

Ulepszona rutyna kawy na wynos

Jeśli tylko od czasu do czasu kupujesz kawę na wynos na stacji lub w kawiarni, to istnieją mądre sposoby na to, aby zmniejszyć ilość zużywanych jednorazowych opakowań. Przed taką wizytą odpowiednio się przygotuj ‒ weź własny kubek wielokrotnego użytku i poproś baristę o nalanie  kawy do niego, a nie do jednorazowego kubka. Uniknięcie użycia jednorazowego kubka jest szczególnie ważne, ponieważ do jego produkcji nie można użyć papieru z recyklingu. Istnieją surowe ograniczenia dotyczące masy papierniczej z recyklingu, która ma bezpośredni kontakt z żywnością lub napojami. Ponadto papier z recyklingu nie jest wystarczająco mocny, aby utrzymać ciepło płynu.

 

Kubek wielokrotnego użytku, oprócz tego, że jest ekologiczny,  może też być modnym dodatkiem. Kubki te są dostępne w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu na pewno znajdzie się taki, który najlepiej pasuje do Twojego stylu i osobowości. Jeśli zdarzy się, że nie masz ze sobą swojego kubka, a pilnie potrzebujesz dawki kofeiny, poproś baristę, aby podał Ci napój w ceramicznym kubku i usiądź na kilka minut, aby się nim cieszyć. Natomiast jeśli już masz kawę w jednorazowym kubku, to przynajmniej upewnij się, że plastikowe wieczko wyrzucisz do kontenera z plastikiem do recyklingu, bo inaczej będzie rozkładać się przez setki lat. Pamiętaj – sam kubek nie może być poddany recyklingowi z powodu cienkiej warstwy plastiku na ściance.

Pomysły na użycie fusów z kawy – od produktów kosmetycznych po nawozy

Przygotowując kawę w domu, zawsze mamy garść zużytych fusów, ale nie trzeba ich od razu wyrzucać do kosza! Istnieje kilka sposobów na ich wykorzystanie dla własnych korzyści. Można zrobić aromatyczny i odmładzający peeling kawowy. Zamiast kupować coś takiego, można zaoszczędzić trochę gotówki, unikając przy tym dodatkowej plastikowej butelki czy tubki do wyrzucenia. Fusy z kawy są dość szorstkie dla skóry, więc trzeba je najpierw wymieszać z olejkiem do masażu, lub po prostu masłem kokosowym albo innym olejem z kuchennej szafki. Można też dodać kroplę ulubionego olejku eterycznego dla dodatkowego aromatu lub pozostawić go bez zmian ‒ cudownie pachnącego kawą. To nie tylko świetna opcja, aby pozbyć się warstwy zmartwiałej skóry, ale także doskonałe orzeźwienie!

Fusy z kawy mają wiele wartości odżywczych i mogą być świetnym nawozem dla roślin, który można bardzo łatwo przygotować. Fusy z kawy zawierają około 1,45% azotu, a także magnez, wapń, potas i inne minerały. Nawożenie fusami z kawy jest bardzo łatwe – można je wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi lub po prostu rozsypać na wierzchu i pozostawić. Zużyte fusy z kawy mają prawie neutralne pH, więc nie zakłócą kwasowości gleby. Oprócz dostarczania składników odżywczych do ziemi w doniczce lub ogrodzie, będą też odstraszać koty, ponieważ nie lubią one zapachu kawy i zrezygnują z drapania kwiatków lub korzystania z ogrodu jako kuwety.

 

Nieważne, jak mały jest to krok – każde ulepszenie, które możesz wprowadzić do swojej codziennej rutyny, w tym i do picia kawy, pomoże coś zmienić na lepsze w skali globalnej. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z picia kawy w jednorazowych kubkach, zabierając ze sobą swój, wielokrotnego użytku, lub zaopatrzysz się w „stację” do robienia kawy w domu i dodatkowo dasz drugą szansę fusom, pomoże to znacznie zmniejszyć ilość odpadów i sprawić, że nasza planeta będzie czystsza, a Ty będziesz cieszyć się ulubionym napojem i ekologicznym stylem życia.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ