Thursday, June 20, 2024
Home / PARTNER MK  / Czy kawa w kapsułkach jest zdrowa? Sprawdź!

Czy kawa w kapsułkach jest zdrowa? Sprawdź!

Kawa kawie nierówna

Kawa w kapsułkach

fot. materiał Partnera

Aromatyczna i pobudzająca – kawa jest napojem, który od lat nie traci na popularności. Choć większość osób uważa spożywanie kawy za nieodłączny rytuał każdego dnia, pojawiają się również głosy kwestionujące jej wpływ na zdrowie. Część z tych wątpliwości dotyczy kawy w kapsułkach i tego, czy jest zdrowa

 

Czy kawa jest zdrowa? Jej wpływ na organizm

Wpływ kawy na organizm zależy od wielu czynników, w tym ilości spożywanego napoju. Umiarkowane spożycie kawy nie jest uznawane za szkodliwe dla zdrowia – przeciwnie, działa korzystnie na organizm. Kawa, zarówno ta parzona tradycyjnie, jak i w kapsułkach, jest znana ze swojego dobroczynnego wpływu na przyspieszenie metabolizmu. Badania sugerują również, że może obniżać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, mieć działanie antynowotworowe oraz opóźniać procesy starzenia. Korzystny wpływ na koncentrację i pamięć to kolejne zalety, które badania przypisują temu napojowi. Niektóre badania wskazują nawet na potencjalne korzyści w kontekście chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer czy Parkinson.

 

Dlatego umiarkowane spożycie kawy, ograniczone do 4-5 filiżanek dziennie, jest uznawane przez wiele badań za opcję korzystną dla zdrowia. Warto jednak zawsze pamiętać o indywidualnym podejściu do picia kawy i możliwych jej interakcjach z innymi substancjami czy lekami. Przed podjęciem jakichkolwiek zmian w diecie warto skonsultować się z lekarzem czy dietetykiem, ponieważ nadmierna konsumpcja kofeiny może w niektórych przypadkach prowadzić do zbyt dużego pobudzenia, wzmagać drażliwość czy powodować problemy ze snem.

Kawa w kapsułkach – czym jest i dlaczego budzi kontrowersje?

Czym jest kawa w kapsułkach?

Kawa w kapsułkach to kawa pakowana próżniowo: wysokiej jakości ziarna, np. te od Nespresso, (jednego lub wielu rodzajów) są mielone i pakowane w specjalne aluminiowe kapsułki. Kapsułki z kawą https://www.nespresso.com/pl/pl/order/capsules/vertuo mogą być przechowywane przez wiele miesięcy, a mimo to w dowolnym momencie pozwalają przygotować aromatyczne espresso lub inny dowolny rodzaj napoju na jej bazie. Jedna kapsułka zawiera około 5-7 g kawy i wystarcza do przygotowania jednej filiżanki napoju. Podobnie jak w przypadku tradycyjnie pakowanej kawy, kawę w kapsułkach należy pić z umiarem – do 4-5 filiżanek dziennie.

 

Dlaczego kawa w kapsułkach budzi kontrowersje?

Kawa w kapsułkach bywa czasem przedmiotem dyskusji w temacie jej wpływu na zdrowie – głównie z powodu toksycznego związku, furanu, który powstaje m.in. podczas obróbki termicznej produktów spożywczych (tj. smażenie czy pieczenie), a także próżniowego pakowania. Ilość tego związku jest jednak w przypadku kawy w kapsułkach śladowa i nie jest w stanie zaszkodzić zdrowiu człowieka, co potwierdzają badania naukowe. Pakowanie próżniowe pozwala za to ograniczyć utlenianie kawy i zachować jej niepowtarzalny aromat. Budowa kapsułki przedstawia się następująco:

 

• filtr papierowy
• atmosfera ochronna
• świeżo mielona kawa
• aluminiowa powłoka
• aluminiowa membrana

 

Wszystkie wymienione warstwy sprawiają, że porcja świeżo zmielonej kawy jest bardzo dobrze chroniona przed utratą smaku i aromatu, które w pełni wydobywa dopiero parzenie jej podczas przygotowywania napoju.

Jaką kawę w kapsułkach kupować?

Właściwości kawy z kapsułek w żaden sposób nie różnią się od tych, które oferuje kawa świeżo mielona. Kluczową kwestią jest jakość kapsułek, więc warto zwrócić uwagę na produkty od uznanych marek, takich jak na przykład Nespresso. Dzięki 100% naturalnie aromatyzowanym ziarnom i braku sztucznych dodatków, smak tej kawy jest równie autentyczny jak ten z ekspresu ciśnieniowego. Szeroka gama dostępnych kapsułek daje możliwość dopasowania smaku do indywidualnych preferencji.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ