Czy już wiesz jak dobrać idealne okulary?
Na co zwrócić uwagę, by okulary okazały się atrakcyjnym oraz wygodnym dodatkiem?
Kształt twarzy a oprawki
Podstawowym elementem, mającym największy wpływ na wybrane oprawki powinien być kształt naszej twarzy. Jak go określić? Typowy sposób, który pozwala na samodzielne jego określenie, polega na użyciu markera lub szminki i odrysowaniu konturu naszej twarzy na lustrze – po prostu stajemy przed lustrem i rysujemy to, co ukazuje się naszym oczom. Następnie oceniamy, do jakiej figury geometrycznej jest jej najbliżej i dobieramy odpowiedni kształt oprawek.
- Osobom z twarzą okrągłą najbardziej będą pasowały oprawki optycznie wyszczuplające i wydłużające, a więc kwadratowe, prostokątne i romboidalne.
- Twarz owalna dobrze wygląda właściwie w każdych oprawkach i osoby nią obdarzone w zasadzie mają największą możliwość wyboru.
- Przy twarzy trójkątnej (a więc z wąskim podbródkiem i szczęką) najlepiej sprawdzą się oprawki delikatne, bezbramkowe, lub owalne czy okrągłe (ale niewielkich rozmiarów).
- Twarz kwadratowa o wyraźnych rysach powinna być złagodzona oprawkami, które mogą być owalne lub okrągłe, o raczej masywnych oprawkach, aczkolwiek rozjaśniających się ku dołowi, co odwraca nieco uwagę od kształtu twarzy.
- Podłużna twarz jest co prawda zbliżona do kwadratowej, ma jednak nieco odmienne proporcje. Z tego względu najlepiej będzie wyglądać w akompaniamencie owalnych oprawek.
Szerokość oprawek – jak ją dopasować do twarzy?
Jeśli dobieramy kolejną parę oprawek, to dobór nowej jest znacznie ułatwiony – pod warunkiem, że obecna była dobrze dobrana. Zaczynamy więc od zmierzenia aktualnie posiadanej oprawki lub odczytania zapisanych na wewnętrznej stronie rozmiarów – najczęściej znajdziemy tam szerokość soczewki, szerokość mostka i długość zausznika (w takiej kolejności). Najnowszym rozwiązaniem, pozwalającym na lepsze wyobrażenie sobie siebie w nowych oprawkach jest skorzystanie z wirtualnych luster, dostępnych np. na stronie Kodano.pl. Pozwalają one, przy wykorzystaniu kamerki internetowej, zobaczyć jak będziemy wyglądać w nowych oprawkach, o wybranej szerokości. Niezależnie od wybranej metody pomiaru, zasada jest podobna – nasze oczy powinny znajdować mniej więcej w centrum szkieł.
Kolorystyka – nie mniej istotna w doborze oprawek
Nie tylko kształt ma znaczenie dla prawidłowego doboru oprawek, ale również ich kolor. Jak go dobrać? Musimy wziąć pod uwagę dwa czynniki – odcień skóry i kolor włosów.
Osoby o jasnym kolorze skóry o ciepłym odcieniu najlepiej będą się czuły w neutralnych, ewentualnie pastelowych kolorach oprawek. Posiadacze jasnej cery o chłodnym odcieniu powinni zdecydować się na oprawki w delikatnych kolorach, np. różowym, szarym, czy chłodnym błękicie. Zdecydowanie powinny zaś unikać brązów i ciepło-zielonych kolorów. W przypadku jasnobrązowej, ciepłej cery najlepszym rozwiązaniem będą brązy w niemal wszystkich odcieniach, a także ciepła pomarańcz i zieleń. Jasnobrązowa, chłodna cera współgra z niebieskawą zielenią, granatem, czy kontrastującą wiśnią, czy żurawiną. Ciemniejszej cerze w ciepłym odcieniu pasują ciepłe beże, pomarańczowe czerwienie i mahoniowe brązy, a ciemniejszej chłodnej cerze pasują czernie, granaty i głębokie fiolety.
Dobierając oprawki, również musimy zadbać, by współgrały z kolorem włosów. Najbardziej uniwersalny kolor to czarny – dobrze sprawdzi się niemal w każdej sytuacji. Do ciemnych włosów będą pasowały czarne, białe, czerwone i srebrne oprawki. Blondynom również pasuje czerń i czerwień, ale również żółty, złoty i zielony. Siwowłosi również mogą postawić na czerń i czerwień, ale pasuje im także biel, kolor srebrny i róż. Osoby rude mogą wybierać między niebieskim, żółtym, złotym, czerwonym i czarnym.
W poszukiwaniu idealnych oprawek
Jak widać dobór odpowiednich oprawek może budzić pewne wątpliwości. Jeżeli nadal nie jesteś pewny swego wyboru, to zapoznaj się z pigułką wiedzy – Jak dobrać okulary? – przygotowaną przez sklep Kodano. Dowiesz się z niej na jakie jeszcze rzeczy zwracać uwagę, a także przekonasz się które oprawki będą dla Ciebie najlepsze.