Thursday, April 25, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / Czy jestem gotowa na dziecko?

Czy jestem gotowa na dziecko?

Gdyby, ktoś Ci powiedział, że albo zdecydujesz się na dziecko teraz, bo później może to już być niemożliwe, co byś zrobiła?

Ciąża teraz, albo nigdy?/fot.pixapay

Kobiety bardzo często odkładają sprawę zajścia w ciążę i posiadania dziecka na później sądząc, że przeszkodzi im to w karierze zawodowej, zdezorganizuje życie. Jednak czasem podczas rutynowych badań u lekarza dowiadują się, że z powodów zdrowotnych, albo na dziecko już jest za późno, albo jest to ostatni moment na posiadanie go. W tym momencie kobieta zaczyna przeżywać dramat. Co teraz zrobić? Zdecydować się na dziecko, czy jednak poczekać i spróbować później? A może w ogóle zrezygnować?

Ciąża teraz, albo nigdy?/fot.pixapay

Niestety nie jest łatwo podjąć tak trudną i zmieniającą całe nasze życie decyzję w bardzo krótkim czasie. A w takim momencie właśnie czas jest naszym największym wrogiem. W  dzisiejszych czasach kobiety różnie postrzegają posiadanie dziecka, nie każda chce zostać matką. Są też i takie, które chcą mieć dziecko lecz jeszcze nie teraz. Będąc w takiej sytuacji, należy postawić sobie kilka pytań, które mogą pomóc rozwiać wątpliwości:

1.Czy jesteśmy w szczęśliwym związku?

Dalszy sposób postępowania kobiet, bardzo mocno zależy od tego, czy są w szczęśliwym związku z mężczyzną. Czy jest to związek traktowany na poważnie i jak długo trwa? Czy mężczyzna jest  gotowy na dziecko oraz nadaje się na ojca? Mamy również kogoś z kim możemy ten problem przedyskutować i wspólnie podjąć decyzję. Posiadanie dziecka to chęć obojga partnerów. I jak matka tak i ojciec dziecka muszą być na nie gotowi.

2.Czy nasz wiek jest odpowiedni?

Ktoś pomyśli, że kobieta mająca dziewiętnaście lat jest mniej gotowa na dziecko niż ta, która ma trzydzieści. Otóż nie wiek biologiczny ma tutaj dominujące znaczenie, lecz gotowość na posiadanie dziecka. Zdarza się i tak, że to własnie młodsza kobieta jest bardziej gotowa na bycie matką. Oczywiście istnieją również takie warunki jak stabilizacja życiowa, stała praca, środki finansowe, które częściej posiadają kobiety starsze, aczkolwiek nic nie jest w stanie zastąpić dojrzałości i gotowości na dziecko.

3. W jakim momencie życia jesteśmy?

Wiele kobiet będąc przed trzydziestką, inwestuje w swoje życie studiując jeszcze lub doszkalając  się na różnych kursach. Nie jest łatwo podjąć decyzje o dziecku w momencie, gdy nasze plany, mogą się pokrzyżować. Wiele kobiet ma poczucie, że nie osiągnęły jeszcze tego, co sobie zaplanowały lub chcą jeszcze nacieszyć się życiem bez troski o mała istotę, która wymaga dużo czasu.

4. Czy chcemy mieć dziecko?

Bardzo ważne pytanie, gdyż dużo kobiet w dzisiejszych czasach nie decyduje się na macierzyństwo, ponieważ nie czują potrzeby posiadania dziecka. Nie mają instynktu macierzyńskiego i są przekonane, że nigdy go nie poczują. I nie ma w tym nic złego, nie każda kobieta musi być matką. Jeśli jednak chcemy mieć dziecko, musimy liczyć się z tym, że czym wcześniej na nie się zdecydujemy tym mamy większą szansę na ciążę.

Nie patrz na innych, nie każdy musi robić tak samo. Nie poddawaj się presji i myśl samodzielnie. Jeśli nie jesteś gotowa na dziecko, nie decyduj się na nie, gdyż wtedy, ani Ty, ani ono nie będzie szczęśliwe. Jeśli jednak bycie matką to twoja druga natura i nie wyobrażasz sobie nią nie być, pamiętaj, że to nie tylko Twoja decyzja, tylko Wasza wspólna i nie może być podejmowana zbyt pochopnie. 

 

 

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ