Sunday, June 16, 2024
Home / POLECAMY  / Czy filtry SPF na pewno chronią przed słońcem?

Czy filtry SPF na pewno chronią przed słońcem?

Przed czym tak naprawdę chronią kosmetyki z filtrami SPF? Możesz być zaskoczona

Kobieta opala się w pomarańczowym dwuczęściowym kostiumie kąpielowym i czarnym kapeluszu na głowie

Słońce. Wróg czy przyjaciel? /fot. Unsplash, autor: Arturo Rivera

Jak myślisz czy filtry SPF skutecznie chronią nas przed słońcem? Kiedy należy je stosować i w jakiej formie? O wszystkim, co należy o nich wiedzieć pisze dr Marek Wasiluk – lekarz medycyny estetycznej z warszawskiej kliniki L’experta.

Latem ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest niezbędna. Warto zadbać o skórę, aby ustrzec ją przed poparzeniem i groźnymi chorobami takimi jak czerniak oraz wczesnymi oznakami starzenia. W tym celu stosujemy głównie kremy z filtrem SPF. Jednak czy są one skuteczne?

 

Sprawdź koniecznie:

Co robić, aby latem nie nabawić się przebarwień

Czy filtry SPF chronią przed słońcem?

Jak podkreśla dr Marek Wasiluk, lekarz medycyny estetycznej z warszawskiej kliniki L’experta, przede wszystkim należy wiedzieć, że filtry SPF chronią nas jedynie przed promieniowaniem UV.

– To jedynie fragment, bo ok. 10 procent, całego spektrum promieniowania słonecznego. Do niedawna głównie na nim się skupiano, ponieważ udowodniono, iż działa destrukcyjnie nie tylko na naszą skórę, ale i cały organizm. UVA powoduje wytwarzanie w skórze wolnych rodników, które są przyczyną między innymi destrukcji włókien kolagenowych oraz elastyny. UVB jest z kolei mutogenne, wywołuje rumień i w dużym stopniu jest odpowiedzialne za poparzenia słoneczne, zagraża nie tylko urodzie, ale i zdrowiu, gdyż może spowodować nowotwór skóry. Występuje też najgroźniejsze, promieniowanie UVC, natomiast na szczęście praktycznie nie dociera ono do Ziemi (chroni nas przed nim warstwa ozonowa).

Promieniowanie ultrafioletowe jest tylko jednym z rodzajów promieniowania słonecznego. Słońce wysyła również światło widzialne gołym okiem, które stanowi ok. 40 procent całego promieniowania, oraz promieniowanie podczerwone – to aż 50 procent całego promieniowania.

– Niestety one również mają wpływ na kondycję naszej skóry i przyspieszają procesy starzenia oraz powstawania przebarwień. I teraz ważna informacja – przed nimi nie jest w stanie uchronić nas w 100% żaden filtr! Najlepiej sprawdzi się ochrona fizyczna. Dlatego najpewniejszym sposobem na całkowitą ochronę jest unikanie słońca. Natomiast pamiętajmy, że słońce bardzo dobrze wpływa na samopoczucie oraz pracę naszego organizmu. W dużej mierzę poprzez produkcję witaminy D3, ponieważ dzięki niej mamy lepszą odporność, mocne kości oraz sprawniejsze krążenie w żyłach

– mówi dr Marek Wasiluk.
To, że filtry SPF nie chronią nas całkowicie przed słońcem, nie znaczy, że mamy ich nie używać! Koniecznie używajmy, ale pamiętajmy jednocześnie, że to częściową ochrona!

 

To powinno cię zainteresować:
Przebarwienia – trudny powakacyjny problem

Jak rodzaj filtra wybrać?

Przechodząc do wyboru dobrego filtra należy wiedzieć, że mamy podział na filtry mineralne oraz chemiczne. Filtry chemiczne pochłaniają promieniowanie UV i zmieniają go w nieszkodliwą energię cieplną, natomiast filtry mineralne odbijają lub rozpraszają promieniowanie słoneczne. Choć kosmetyki z filtrami chemicznymi mają lepszą konsystencję, to mają również więcej związków drażniących, więc mogą stymulować skórę do powstawania przebarwień. Dlatego według naszego specjalisty warto wybrać te mineralne.

Jaką wysokość SPF wybrać?

Mitem jest to, że używanie filtrów z jak najwyższą wysokością SPF np. 50 lub więcej bardziej nas chroni przed promieniowaniem UV.

– Filtr SPF 50 oznacza, że możemy 50 razy dłużej przebywać na słońcu, niż moglibyśmy być bez ochrony. Filtr o faktorze 30 będzie tak samo mocno chronił naszą skórę jak o faktorze 50 tylko krócej! Trzeba więc częściej go nakładać w ciągu dnia

– tłumaczy dr Marek Wasiluk z kliniki L’experta.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Należy pamiętać, że nie wszystkie kosmetyki ochronne są wodoodporne. Uważajmy więc, gdy spędzamy czas nad wodą. Poza tym nawet te, które mają taką właściwość, po dłuższym czasie przebywania na plaży wycierają się, gdy leżymy na piasku czy wycieramy się ręcznikiem. Wtedy ich ochrona słabnie. Należy tego pilnować i regularnie powtarzać czynność nakładania filtra, aby był on skuteczny.
Warto zaznaczyć też, że wiele osób korzysta z kremów ochronnych głównie latem, na plaży, podczas wakacji. To za mało, bo nasza skóra na promieniowanie UV jest narażona przez cały rok. Dlatego warto zabezpieczać skórę niezależnie od pory roku i miejsca, w którym się przebywa.

Ochrona przeciwsłoneczna jest uznawana za podstawę pielęgnacji przeciwstarzeniowej, oprócz tego dzięki niej zmniejszamy ryzyko powstania raka skóry. Warto zatem zainwestować w swoją skórę na całe życie i niezależnie od wieku pamiętać o ochronie oraz pielęgnacji podczas całego roku, a w sezonie wakacyjnym tym bardziej.

 

Sprawdź też:
Jak przygotować skórę na spotkanie ze słońcem?

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ