Thursday, May 30, 2024
Home / PARTNER MK  / Czy dziewice mogą używać tamponów?

Czy dziewice mogą używać tamponów?

Wszystko, co musisz wiedzieć o aplikacji tamponu – zwłaszcza gdy jesteś dziewicą

tampon aplikacja

Czy dziewice mogą stosować tampony / fot. materiały prasowe

Oczekiwanie na pierwszą menstruację budzi wiele wątpliwości. Wśród nich często przewija się pytanie, czy używanie tamponów podczas okresu nie narusza błony dziewiczej

Czym jest błona dziewicza?

Błona dziewicza to fałd błony śluzowej, cienkiej i elastycznej, ograniczającej wejście do pochwy. Zlokalizowana jest na granicy pochwy i przedsionka, na głębokości ok. 1-1,5 cm. Błona dziewicza ma różne kształty.
Lekarze rozróżniają wśród nich:
• kształt pierścieniowaty,
• kształt półksiężycowaty,
• kształt strzępiasty,
• kształt sitowaty.

Błony mogą różnić się między sobą grubością oraz elastycznością. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki narodzin dziecka płci żeńskiej, które nie posiada błony dziewiczej. Jest ona wyjątkowo wytrzymała ze względu na swoją elastyczność, a co za tym idzie bardzo rzadko dochodzi do jej przebicia przed rozpoczęciem współżycia płciowego. Może się to jednak zdarzyć np. w trakcie intensywnej aktywności fizycznej lub podczas masturbacji.

Tampony a błona dziewicza

Tampony są dobrym rozwiązaniem dla kobiet w każdym wieku, już od pierwszego dnia okresu i pierwszej miesiączki. Pozwalają na komfortowe funkcjonowanie podczas menstruacji – pochłaniają krew miesiączkową wewnątrz ciała, przez co zapobiegają plamieniu i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Umożliwiają także aktywne treningi w czasie miesiączki i wizyty na basenie.

Tampony, dzięki swoim zróżnicowanym rozmiarom i chłonności, nadają się do użycia także przez osoby, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia płciowego i obawiają się, czy na skutek aplikacji tego środka higienicznego nie dojdzie do przebicia błony dziewiczej. W czasie pierwszych miesiączek polecane są tampony o mniejszych rozmiarach i chłonności, ponieważ krwawienie zazwyczaj nie jest zbyt obfite. Dodatkowo mniejsze tampony są łatwiejsze w aplikacji i usuwaniu.

Aplikacja tamponu w trakcie pierwszej miesiączki

Pierwsze próby aplikacji tamponów mogą być nieudane. Należy pamiętać o zachowaniu niezbędnej higieny w trakcie aplikowania tamponu i obowiązkowym umyciu rąk przed jego rozpakowaniem. Warto także wypróbować różne pozycje i znaleźć taką, w której najwygodniej zakłada się tampon. Może być to kucanie, oparcie jednej nogi na podwyższeniu lub pozycja siedząca na toalecie.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ