Saturday, April 13, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Czy drewniany blat jest praktyczny?

Czy drewniany blat jest praktyczny?

Litego drewna nic nie przebije

Drewniany blat

fot. Can Cicek / Istock Photo

Drewno to naturalny surowiec uznawany za szlachetny, elegancki i zawsze na czasie. Nie bez powodu jest najchętniej wykorzystywany w branży meblarskiej, gdyż wyróżnia się także dużą trwałością, wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Zatem jest to materiał, który łączy praktyczność ze stylowym designem. Jednak czy wykonany z niego blat jest dobrym wyborem? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule, w którym czeka na Ciebie także garść porad dotyczących drewnianego materiału i wykonanych z niego elementów przeznaczonych do domowego użytku

 

Drewniany blat – jakie drewno najlepiej się sprawdzi?

Drewniane blaty, podobnie jak meble, są coraz częściej spotykane w domach i nie ma w tym nic dziwnego. Drewno to ponadczasowy materiał, który nigdy nie wyjdzie z mody pomimo zmieniających się trendów, doskonale wpisze się w każdą aranżację i można cieszyć nim oko, niezależnie od wybranych pozostałych elementów wyposażenia czy kolorystyki ścian i podłóg.

 

Drewno bez dwóch zdań pasuje od wszystkiego, jednak który jego gatunek najlepiej sprawdzi się w przypadku blatów? Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie drewno dębowe, które należy do najodporniejszych na odkształcenia. Jednocześnie gatunek ten jest trwały, solidny i zachwyca swoim pięknym wyglądem. Widoczne na nim słoje i sęki doskonale podkreślają jego naturalny charakter i sprawiają, że każdy blat dębowy jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Ponadto surowiec ten umożliwia wielokrotne odnawianie jego powierzchni, dlatego też jest tak chętnie wykorzystywany właśnie do produkcji blatów kuchennych i konstrukcji meblowych.

Gdzie wykorzystać drewniany blat?

Blat drewniany najczęściej jest wykorzystywany w kuchennym wnętrzu jako element zabudowy meblowej. Jest dostosowany do wycięcia w nim otworów na płytę kuchenną oraz zlewozmywak. W ten sposób można resztę powierzchni traktować jako wygodną przestrzeń roboczą przeznaczoną do przygotowania posiłków. Drewniane blaty są także często spotykane w przypadku różnego rodzaju mebli pokojowych. Mowa między innymi o ławach kawowych, stołach, szafkach nocnych, stolikach RTV, komodach i biurkach. Świetnie podkreślają styl panujący w danym wnętrzu i znakomicie uzupełniają aranżacje klasyczne, nowoczesne, loftowe czy retro.

Chcesz kupić drewniany blat? Sprawdź szeroką ofertę https://meblezych.pl/

Jak dopasować blat do aranżacji?

Jeśli już mowa o drewnianym blacie, to jak najlepiej dopasować go do aranżacji? Oczywiście pod względem koloru. Jego odcień powinien być spójny z resztą elementów wyposażenia, podłogami, barwami ścian czy też drzwiami znajdującymi się w pobliżu. W ten sposób uzyskamy harmonijne i przyjemne dla oka wnętrze, w którym wszystko będzie znakomicie do siebie pasować.

 

Jasne blaty świetnie komponują się z równie jasnymi meblami, jednak z ciemnymi mogą stworzyć przyjemny dla oka kontrast i odwrotnie. Ponadto jasne blaty idealnie uzupełnią skandynawskie i nowoczesne aranżacje, podczas gdy ciemne modele będą znakomitym wyborem do wnętrz, w których znajdują się kolonialne meble w ciemnej tonacji. Dodatkowo to świetny wybór do minimalistycznych wnętrz, w których stawia się na neutralność i naturalność, a także do loftowych aranżacji, gdzie często panuje półmrok. Sprawdź tutaj, jak pięknie prezentują się białe meble z blatem dębowym: https://meblezych.pl/biale-meble-z-blatem-debowym.

Jak dbać o drewniany blat?

Drewniany blat czy mebel jeszcze na etapie produkcji powinien być odpowiednio zabezpieczony. W tym celu najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju naturalne oleje i woski, które skutecznie spełniają swoje zadanie, tworząc na powierzchni warstwę ochronną. Jednak to nie zwalnia użytkowników z prawidłowego dbania o meble czy blaty drewniane już w trakcie eksploatacji. Warto wybierać do czyszczenia wyłącznie środki przeznaczone do drewna, a najlepiej wilgotną ściereczkę z miękkim i delikatnym włosiem, która nie porysuje powierzchni. Wystarczy robić to na bieżąco, co pozwoli uniknąć konieczności kompleksowego czyszczenia, które może narazić surowiec na uszkodzenia lub utratę właściwości.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ