Czuły Barbarzyńca będzie działo…
Zobaczcie co Czuły Barbarzyńca przygotowała dla Was w tym tygodniu
Zobaczcie co Czuły Barbarzyńca przygotował dla Was w tym tygodniu…
– We wtorek 10 grudnia, o godz. 19.00 zapraszamy na promocję książki Piotra Kletowskiego „Pier Paolo Pasolini. Twórczość filmowa” oraz pokaz filmu „Dekameron” wg Boccaccia.
Książka Piotra Kletowskiego, efekt pięcioletniej pracy badawczej, jest wielowątkową monografią jednego z najwybitniejszych artystów włoskich XX wieku, o którym Alberto Moravia rzekł, że „był wyrazicielem tego, co najistotniejsze we współczesnej kulturze zachodniej”. Ten poeta, pisarz, malarz, dramaturg, a przede wszystkim filmowiec, wierzył, że kino może nie tylko dawać świadectwo prawdzie, ale również wpływać na rzeczywistość, zapobiegając kulturowej degradacji człowieka współczesnego. W swej niepowtarzalnej twórczości Pasolini, jak alchemik, łączył przeciwieństwa: chrześcijaństwo z komunizmem, świętość z rozwiązłością, duchowość z cielesnością, w wielkim, pochwalnym hymnie na cześć życia i rzeczywistości, które dla twórcy „Włóczykija” miały znamiona jedynego i prawdziwego sacrum.
Przypadająca na listopad 38 rocznica tragicznej śmierci Pasoliniego, stanowiąca cezurę uprawomocniającą przebogatą działalność artystyczną reżysera „Salo”, stanowi punkt wyjścia w dyskusji na temat roli Pasoliniego nie tylko w przeszłym, ale i współczesnym krajobrazie kultury światowej.
Czas: 180 min., wstęp wolny!
W czwartek 12 grudnia o godz. 18.00 Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zaprasza na spotkanie z cyklu „Rozkrecamy literacki Kraków”. Tym razem rozkręcany będzie Adam Ziemianin, a rozkręcać będą Jadwiga Malina i Michał Zabłocki.
Także w czwartek, o godz. 20.00 kolejny pokaz w ramach DKF „Kamera-Stylo”. WIECZÓR Z LITERATURĄ FRANCUSKĄ: „MOUCHETTE” (1967) ROBERTA BRESSONA WG GEORGESA BERNANOSA.
„Mouchette” (1967) Roberta Bressona – filmowy świat wg Georgesa Bernanosa. Spośród wszystkich filmowych wizji Bressona, opartych na literaturze „chrześcijańskiego egzystencjalisty” Bernanosa, „Mouchette” ma miejsce szczególne. W tym niezwykłym, surowym filmie, którego bohaterką jest dziewczynka żyjąca w świecie przesyconym złem i starająca się zachować wewnętrzną niewinność, Bresson uzyskał przeszywający efekt kina religijnego, ale dalekiego od kinematograficznej dewocji. To bardziej film o życiu, gdzie metafizyka wsącza się niepostrzeżenie i niezauważalnie. I często jest to metafizyka zła, w obliczu której dostrzec można odruchy dobra i miłości.
Czas: 120 min. Prowadzenie: dr Piotr Kletowski ( UJ )
– W piątek 13 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na otwarcie wystawy „Bobkowski. Chuligan wolności” 27 października 2013 roku skończyłby sto lat, przeżył zaledwie 48, ale dla czytelników pozostanie zawsze młodym mężczyzną przemierzającym Francję na rowerze albo budującym modele samolotów w dalekiej Gwatemali. Wieczny tułacz, niepoprawny awanturnik, chuligan wolności: Andrzej Bobkowski (1913-1961).
Z okazji setnej rocznicy urodzin wielkiego pisarza, urodzonego w Krakowie – Czuły Barbarzyńca ma zaszczyt gościć część wystawy, przygotowanej przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wystawa „Bobkowski. Chuligan wolności” prezentowana była w październiku i listopadzie w Łodzi oraz w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, natomiast w Czułym Barbarzyńcy pozostanie do 31 stycznia.
Otwarcie wystawy oraz spotkanie z kurator, dyrektor Joanną Podolską odbędzie się w piątek 13 grudnia o godz. 18.00 w Czułym Barbarzyńcy.
Andrzej Bobkowski niemal całe dorosłe życie przeżył poza Polską – najpierw we Francji, potem w Gwatemali. Był przede wszystkim autorem Szkiców piórkiem, które opublikował Instytut Literacki w Paryżu w 1957 roku – To jedna z najważniejszych książek opublikowanych przez Instytut. I to nie tylko ze względu na jej wartości literackie, ale także z powodu zawartych w niej bardzo interesujących refleksji dotyczących oceny sytuacji politycznej po przegranej wojnie – podkreślał Jerzy Giedroyc, redaktor polskiej Kultury.
Bobkowski zostawił też sztukę teatralną Czarny piasek (1959) oraz sporo opowiadań, szkiców i notatek rozsianych po różnych czasopismach, a potem zebranych w książkach. Jego utwory prozą ukazywały się nie tylko w paryskiej Kulturze i londyńskich Wiadomościach, ale również w prasie krajowej. W latach 40. publikował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Dziś i Jutro, Twórczości i Nowinach Literackich. W 1970 roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu wyszedł tom szkiców i opowiadań Coco de Oro, gdzie trafiły teksty zamieszczane w Kulturze. W 1994 roku opublikowano Opowiadania i szkice, gdzie trafiły głównie eseje z Wiadomości i Tygodnika Powszechnego.
Bobkowski jest też autorem setek wspaniałych listów, które stopniowo są publikowane, m.in. do Jerzego Giedroycia, Jarosława Iwaszkiewicza czy Tymona Terleckiego.”Człowiek wolny, intelektualista, pisarz i poeta naprawdę wolny, który chce być wolny, będzie do końca tego świata miał coś z chuligana. Flaubert, już stary, napisał w jednym z listów: „Wszystkie sztandary zostały do tego stopnia splamione krwią i gównem, iż byłby już czas nie mieć żadnego.
Czyż nie typowe zdanie chuligana? Otóż ja, jako chuligan wolności, nie chcę się poddać kontroli.” Andrzej Bobkowski, Z listu do stryja
– W niedzielę 15 grudnia o godz. 17.00 zapraszamy na promocję książki Barbary Zbroi „Architektura międzywojennego Krakowa 1918-1939. Budynki, ludzie, historie”. W którym roku Adolf Szyszko-Bohusz faktycznie zaprojektował Dom Plastyków? Dlaczego na fasadzie kamienicy przy ul. Sereno Fenna 2 znajduje się rzeźba górnika? Kiedy powstał pierwszy funkcjonalistyczny budynek? Kim była i co zaprojektowała pierwsza kobieta architekt działająca w Krakowie? Kto naprawdę był autorem projektu Domu Śląskiego? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w książce „Architektura międzywojennego Krakowa 1918 – 1939. Budynki, ludzie, historie.”
Ponad sto budynków, wiele niepublikowanych dotąd materiałów ikonograficznych. Nowe ustalenia związane z historią obiektów oparte na niewykorzystanych dotychczas źródłach archiwalnych to efekt nie tylko żmudnych poszukiwań, ale przede wszystkim detektywistycznego zacięcia autorki, która zaprasza w podróż szlakiem krakowskiej architektury II Rzeczypospolitej.
Zapraszamy bardzo serdecznie na spotkanie z Barbarą Zbroją, autorką tej fascynującej książki, które odbędzie się w Czułym Barbarzyńcy w Krakowie w niedzielę o godz. 17.00. Promocji książki towarzyszyć będzie prezentacja unikalnych fotografii.
Polecamy gorąco!