Wednesday, May 22, 2024
Home / Kultura  / Wolny duch czeskiej Pragi

Wolny duch czeskiej Pragi

Stolica Czech to wymarzone miejsce na weekendowy wypad. Odwiedzając to magiczne miasto, zobaczysz jak w każdym kuflu słynnego czeskiego złocistego napoju odbija się jego wolny duch.

Staropramen

Browar Staropramen/ fot. materiał prasowy

Stolica Czech to wymarzone miejsce na weekendowy wypad. Odwiedzając to magiczne miasto, zobaczysz jak w każdym kuflu słynnego czeskiego złocistego napoju odbija się jego wolny duch.

Praga przyciąga swoim niezwykłym klimatem. Niepowtarzalna atmosfera tego miasta, podobnie jak powieści Jaroslava Haska albo Franza Kafki, zachwyca turystów z całego świata. Na niepowtarzalny charakter tego miejsca wpływa nie tylko piękna, dobrze zachowana architektura, ale także czeska tradycja serwowania i picia najlepiej ocenianego na świecie piwa.

Praska metafizyka

Metafizyczna aura Pragi zauroczy każdego. To miasto, w którym podmuchy irracjonalnej przypadkowości sprzyjają niewiarygodnym spotkaniom i szczęśliwym zbiegom okoliczności. Jeśli na przechadzkę po mieście wybierzemy się po zmroku zobaczymy jak ożywają gotyckie popiersia galerii królów, architektów i arcybiskupów, a w jego tkankę wtopieni są wciąż obecni w nim alchemicy, astrologowie, rabini, poeci, czy barokowi aniołowie i święci.

Staropramen

Browar Staropramen/ fot. materiał prasowy

Przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy we mgle jak z Hradczan przez słynny tętniący życiem za dnia Most Karola w stronę Starego Miasta dwóch kulejących żołnierzy prowadzi rankiem Józefa Szwejka. Przy świetle blednącego księżyca miną zmierzających w odwrotnym kierunku dwóch schludnych, tłustych kabotynów w cylindrach wiodących tym samym mostem Józefa K. na egzekucję do kamieniołomu na Strahovie po procesie, o którym chyba słyszał każdy.

Praga – czytaj zabytkowe piwiarnie

Praga to także światowa stolica piwa. Dla większości naszych południowych sąsiadów miły wieczór w gronie znajomych bez tego złotego napoju byłby czymś nie do pomyślenia. Jego picie jest swoistym przejawem dumy narodowej. Będąc w mieście musimy zatem koniecznie wtopić się w tłum biesiadników, najlepiej w miejscu, które zachowało autentyczną atmosferę.

Niektóre praskie pivnici serwują piwo od wieków. Dwie najsłynniejsze piwiarnie to – XIV-wieczny pub U Flek na Nowym Mieście i równie stara piwnica U svatého Tomáše w średniowiecznym browarze przy klasztorze Augustianów. Na Starym Mieście warto też na pewno wstąpić do piwiarni U zlatého tygra (Pod Złotym Tygrysem), ulubionej knajpki pisarza Bohumila Hrabala, a na Hradczanach trzeba wpaść koniecznie do pubu U cerného vola (Pod Czarnym Wołem) nieopodal Lorety. Czeskiej tradycji picia piwa można też przyjrzeć się w Gospodzie U Kalicha na Nowym Mieście, która miała być miejscem spotkania dobrego wojaka Szwejka i jego druha ‘o szóstej wieczór po wojnie’.

Tradycja piwowarstwa

Tajemnicą okryte są nie tylko słynne praskie mosty i Stare Miasto i katedra św. Wita, grób rabbiego Löwe na Starym Cmentarzu Żydowskim, czy Złota Uliczka, gdzie mieszkał niegdyś Franz Kafka. Woal przeszłości otula również niesamowite piwiarnie Žižkova (Smíchova i Karlina), gdzie panuje gwar zażartych dyskusji.

Smakosze czeskiego piwa powinni zajrzeć też obowiązkowo do browaru Staropramenikony czeskiego browarnictwa od 1869 roku. Dlaczego? Bo, Praga i Staropramen są ze sobą nierozerwalnie związane. Praga jest ważnym składnikiem tego najbardziej kojarzonego z nią piwa. Najpopularniejszy praski browar znajduje się w dzielnicy Smíchov położonej na lewym brzegu Wełtawy.

W tym historycznym miejscu, gdzie wciąż waży się piwo, stworzone zostało specjalne Visitor’s Center, gdzie można przyjrzeć się tradycji czeskiego browarnictwa. Gospodarze zabierają gości w urzekającą interaktywną podróż w czasie odkrywającą sekrety historii sięgającej początków Staropramena. Od przekroczenia progu browaru, w każdym z siedmiu pomieszczeń odwiedzający poczują atmosferę starej Pragi.

Praskie piwo numer jeden na świecie

Wizyta w tym miejscu to powrót do przeszłości, do której zabierze cię wirtualny pierwszy mistrz browarniczy – Josef Paspa, który opracował unikatową recepturę piwa Staropramen. Zaprosi cię do swojej pracowni, gdzie ujawni tajniki wytwarzania tego praskiego piwa, które jest numerem jeden na świecie.

Rzecz jasna, nie możesz wyjść zanim nie skosztujesz niepowtarzalnego smaku tego trunku – smaku praskiego życia. Już kiedy weźmiesz pierwszy łyk siedząc w cudownym ‘zakładowym’ barze, poczujesz prawdziwą przyjemność. Wtajemniczeni twierdzą, że w każdym kuflu Staropramena odbija się wolny duch Pragi. Ten złocisty trunek to jeden z niewinnych grzeszków tego miasta i to właśnie nim (jeszcze jako ‘piwem smichowskim’) delektował się słynny wojak Szwejk.

Możesz wybrać jedno z kilku gatunków lanego piwa Staropramen. Sięgnąć po jasny pełny Staropramen Granat o unikatowym kolorze, warzony według oryginalnego przepisu z 1884 roku albo po przyjemnie delikatny jasny Staropramen Premium, którego historia warzenia jest jeszcze dłuższa i sięga początku istnienia browaru. Jeśli wolisz ciemnie piwo, możesz spróbować aksamitnego Staropramena Dark łączącego łagodzącą słodycz karmelu i gorycz najlepszego chmielu. Smakosze poszukujący odmienności mogą zaś zdecydować się na kufel Staropramena niefiltrowanego.

Koniecznie wpadnij na: Staropramen Visitor’s Center Pivovarska 9, Praha 5

Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela godz. 10:00 – 18:00

Cena normalnego biletu z degustacją 199 CZK (studencki 169 CZK), bez degustacji 99 CZK

Czas trwania wycieczki: 50 minut

Rezerwacja: ncstaropramen@besttour.cz

Więcej informacji na stronie: www.center.staropramen.com, www.staropramen.com

Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • PatiBoo 23 stycznia, 2013

    Moje nowe ulubione miejsce w Pradze. Zobaczcie są na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=2I8rcd9ZRKg

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ