Monday, October 7, 2024
Home / PARTNER MK  / Czemu warto regularnie badać słuch?

Czemu warto regularnie badać słuch?

Ważne zwłaszcza w przypadku najmłodszych

Badanie słuchu

fot. Microgen / Depisitphotos

Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Na co dzień zazwyczaj nie pamiętamy, jak bardzo doniosłą rolę odgrywa on w naszym życiu. Przypominamy sobie o nim zazwyczaj wtedy, gdy zaczyna dziać się coś niepokojącego. Kłopoty ze słuchem utrudniają normalne komunikowanie się z otoczeniem, a w wielu przypadkach mogą prowadzić do alienacji i rezygnacji z życia towarzyskiego. Dlatego trzeba pamiętać o podjęciu odpowiednich kroków, które pozwolą na trafne zdiagnozowanie przyczyny i zastosowanie odpowiedniej terapii niedosłuchu

 

Dlaczego warto badać słuch?

Podstawowym celem badania słuchu jest kontrolowanie jego stanu oraz podjęcie w odpowiednim czasie leczenia, protezowania i rehabilitacji. Badanie obrazuje zdolność słyszenia pacjenta w danym momencie życia, dlatego tak istotne jest, by przeprowadzać je cyklicznie. Problemy ze słyszeniem zazwyczaj rozwijają się wraz z wiekiem. Zdecydowana większość osób nie zauważa pierwszych, subtelnych objawów. O ile w przypadku nagłego ubytku słuchu na pewno wykryjesz nieprawidłowości, to stopniowe pogarszanie się słuchu może być trudne do wychwycenia. Testy słuchu pozwalają dokładnie ocenić ubytek słuchu oraz jego charakter i pochodzenie. Te proste i bezbolesne badania diagnostyczne są przeprowadzane bezpłatnie w wielu gabinetach w całej Polsce. Wykonują je lekarze laryngolodzy, którzy posiadają specjalizację w dziedzinie audiologii, a także wykwalifikowani protetycy słuchu. Profilaktyczne badanie słuchu nie wymaga wcześniejszego przygotowania i co ważne – można się na nie wybrać bez skierowania.

Jak często można robić badanie słuchu?

Badania słuchu powinny być wykonywane systematycznie. Ogólnie rzecz biorąc, częstotliwość rutynowych kontroli zależy od stanu zdrowia oraz osobistej historii medycznej pacjenta. Przyjmuje się, że każdy dorosły powinien profilaktycznie sprawdzać swój słuch co najmniej raz do roku. Gdy pacjent ukończył pięćdziesiąty rok życia, zaleca się wykonywanie testów słuchu co najmniej dwa razy w roku.

Wskazania do badania słuchu

Niedosłyszenie może znacznie pogorszyć komfort życia. Wcześnie wykryte zmiany pozwolą na szybką reakcję i zastosowanie odpowiedniej terapii. Sygnałami, które mogą wskazywać na pogarszający się słuch, są m.in.: zbyt głośne oglądanie telewizji, trudności w nadążaniu za rozmówcami, odczuwanie szumienia lub brzęczenia w uszach, trudności z lokalizacją dźwięków, częste proszenie o powtórzenie, problemy ze słyszeniem w hałaśliwym miejscu, uczucie ciała obcego w uchu, zawroty głowy czy zaburzenia równowagi.

Jaka jest rola badań słuchu u dzieci?

Problemy ze słuchem dotyczą nie tylko osób starszych. Mogą pojawić się w dowolnym momencie życia. Z dolegliwościami słuchowymi coraz częściej zmagają się ludzie młodzi, aktywni zawodowo, a także dzieci i młodzież. Ubytek słuchu u dziecka jest trudny do rozpoznania. Maluch nie powie nam przecież, że niedosłyszy i że potrzebuje pomocy. Dlatego bardzo ważne jest, by rodzice bacznie obserwowali swoją pociechę i zwracali uwagę na symptomy, które mogą wskazywać na zaburzenia słyszenia.

 

Wskazaniem do wykonania badania słuchu u dziecka jest m.in.: opóźnienie w rozwoju mowy, zastój lub regres w mowie, częste prośby dziecka o powtórzenie i inne widoczne objawy trudności ze słyszeniem. W dużej mierze to właśnie dzięki testom słuchu można dokładnie określić rodzaj i stopień niedosłuchu. W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie rozwiązań wspomagających funkcje słuchowe, np. aparatu słuchowego.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ