Friday, December 6, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / Czego nie wiesz o trądziku?

Czego nie wiesz o trądziku?

Jak sprawić, żeby wreszcie zszedł nam z twarzy

Zejdź mi z twarzy! / fot. materiały prasowe

Do niedawna zmagania z cerą trądzikową przypisywano wyłącznie nastolatkom. Obecnie wiadomo już, że może ona atakować niezależnie od wieku. Z tego względu dobrze poznać najważniejsze informacje o niedoskonałościach oraz najlepsze sposoby ich zwalczania

Zejdź mi z twarzy! / fot. materiały prasowe

Zejdź mi z twarzy! / fot. materiały prasowe

Wykwity skórne i trądzik współcześnie stanowią powszechny problem, który zazwyczaj wiąże się ze skażeniem środowiska, nadmiernym stresem, przemęczeniem, a także zmianami hormonalnymi okresu dojrzewania lub niewłaściwą pielęgnacją skóry. Wśród starszych pokoleń przez lata utrzymywało się przekonanie, że walka z trądzikiem stanowi swoistą przepustkę do świata dorosłych i niezależnie od stopnia zaawansowania tej przypadłości każdy nastolatek powinien ten okres przetrwać.

Współcześnie wiadomo już, że niemal 70% światowej ludności narzeka na problemy natury skórnej, zaś bez względu na czynnik wpływający na pogarszanie się stanu cery warto wiedzieć, że trądzik jest jednostką chorobą wymagającą odpowiednich metod leczniczych. Chcąc uchronić się przed oszpecającymi bliznami lub trwałymi przebarwieniami, warto udać się do lekarza specjalisty.

Skąd te wypryski

W największej liczbie przypadków trądzik powstaje jako skutek zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe i zbyt intensywne rogowacenie skóry. Naskórek, który uległ wówczas złuszczeniu, blokuje ujścia gruczołów, a pozostająca tam wydzielina łojowa staje się niczym innym jak pożywką dla bakterii i drobnoustrojów, co prowadzi w efekcie do powstawania bolesnych stanów zapalnych.

Dbanie o skórę trądzikową

Cera ze skłonnościami do niedoskonałości każdego dnia powinna być pielęgnowana w sposób, który przyczynia się do polepszania rezultatów uzyskiwanych dzięki odpowiedniemu jej leczeniu. Przemywając twarz, warto używać delikatnych pianek, żeli lub mleczek kosmetycznych o właściwościach antybakteryjnych. Dodatkowo co najmniej dwa razy dziennie powinno się oczyszczać wrażliwą skórę tonikiem bezalkoholowym. Kosmetyki z zawartością alkoholu warto stosować jedynie punktowo, nakładając je na większe zmiany skórne, a nie całą powierzchnię naskórka, przyczyniając się do jej niepotrzebnego przesuszania.

Następnie, po oczyszczeniu i odpowiednim odkażeniu skłonnej do zmian skóry, dobrze potraktować ją kremem nawilżającym. Dobrze jednak, by był to krem witaminowy wzbogacony o cynk i ekstrakt roślinny (korzystnie wpływają na poprawę kondycji cery). Zauważalne przebarwienia można natomiast tuszować przy pomocy antybakteryjnego korektora o zielonkawym zabarwieniu osłabiającego zaognioną zmianę oraz rozjaśniającego czerwony wykwit.

Nie istnieją również żadne przeciwwskazania wobec używania podkładu lub pudru, istotne jest jednak to, aby wybierane kosmetyki należały do pochodnych sproszkowanych minerałów. Mineralne produkty bowiem nie mają tendencji do zapychania porów skórnych, potrafią wchłonąć nadprodukcję łoju oraz w sposób łagodzący działają na podrażnioną cerę.

W końcu nie wolno zapomnieć także o tym, by pod żadnym pozorem nie narażać skóry problematycznej na działanie peelingów mechanicznych. Mogą one okazać się zbyt silne i szorstkie dla osłabionego niewielkimi zapaleniami naskórka i tym samym spowodować nasilenie się objawów i rozprzestrzenienie się trądziku na dalsze obszary.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ