Thursday, July 18, 2024
Home / Kultura  / Czas na przegląd auta!

Czas na przegląd auta!

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć

Na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest utrzymanie samochodu w nienagannym stanie. Pamiętaj, że to przede wszystkim od ciebie zależy, czy w przyszłości nie stworzysz zagrożenia na drodze i nie sprowokujesz wypadku. Na domiar złego, niektóre usterki mogą okazać się zbyt małe, byś zauważyła je gołym okiem, a jednak na tyle niebezpieczne, żeby doprowadzić do nieszczęścia. Lepiej więc pomyśleć o wszystkim zawczasu i zrobić niezbędny przegląd.

03

Po zakupie nowego auta możesz spokojnie zaczekać z fachowym przeglądem trzy lata (następnego dokonasz po upływie dwóch kolejnych). Jeśli twoje auto ma więcej niż pięć lat, musisz obowiązkowo odwiedzać mechanika co roku. Ważne też, byś wybrała specjalną, licencjonowaną stację napraw, która zagwarantuje ci pełny profesjonalizm.

Na początku wizyty specjalista na pewno podda weryfikacji numer VIN pojazdu, wpisany do dowodu rejestracyjnego. Później sprawdzi, czy posiadasz obowiązkowe wyposażenie samochodu, czyli trójkąt ostrzegawczy oraz ważną gaśnicę. Dopiero potem odbędą się dokładne badania poszczególnych podzespołów, w celu ocenienia ich sprawności.

02

Bardzo możliwe, że konieczna okaże się naprawa klimatyzacji samochodowej. Diagnosta orzeknie, czy system jest wydajny (schładza powietrze do odpowiedniej temperatury) i czy nie przyda mu się zabieg dezynfekcji (odgrzybiania). Przegląd klimatyzacji zaleca się przeważnie na wiosnę.

W trakcie pobytu w stacji naprawczej, ekspert powinien zwrócić uwagę na oświetlenie oraz poprawne działanie wycieraczek. Niezbędne jest sprawdzenie kierunkowskazów, reflektorów oraz świateł stopu. Kontroli podlega też kąt, pod jakim lampy świecą na nawierzchnię drogową. Nie zapominaj, że pojazd pod żadnym pozorem nie może posiadać żarówek o niedozwolonym kolorze lub o zbyt dużym natężeniu światła (to najprawdopodobniej zaważy na pozytywnej opinii mechanika).

Z całą pewnością osoba, wystawiająca diagnozę, musi przyjrzeć się ogumieniu i pracy hamulców. Jeśli uzna, że opony uległy zużyciu, zleci ich jak najszybszą wymianę. Hamulce zostaną natomiast sprawdzone na stanowisku rolkowym, by końcowa ocena okazała się jak najdokładniejsza. Ponadto, na próbę wystawi również układ zawieszenia oraz układ kierowniczy. Ewentualne luzy dostrzeże przy zastosowaniu tak zwanych szarpaków.

Zorientuj się, która ze stacji naprawczych w twoim mieście posiada największą renomę. Geometria kół w Poznaniu to podstawa. Zabieg polega na odpowiednim ustawieniu kół. Dzięki temu zyskasz gwarancję stabilności auta i jego lepszej kierowalności.

01

Przede wszystkim jednak, nie bój się zadawać pytań. Jeśli coś wzbudzi twoją wątpliwość lub cię zaintryguje, nie wahaj się podjąć dyskusji – specjalista na pewno wszystko wyjaśni i udzieli przydatnych porad. Mimo że jakiś czas temu zniesiono obowiązek sprawdzania amortyzatorów, możesz zażądać takiego badania. Nie jest to duży wydatek, a jednak pozwoli uspokoić twoje sumienie. Po dokonaniu całkowitego przeglądu ukochanego auta zyskasz natomiast satysfakcję oraz pewność, że podróżujesz bezpiecznie.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ