Thursday, March 20, 2025
Home / Uroda  / Trendy  / Czas na laseroterapię

Czas na laseroterapię

Przełom jesieni i zimy, kiedy promieniowanie słoneczne jest łagodniejsze, to najlepszy okres na zabiegi laserowe. Za pomocą laserów można pozbyć się niemal każdego problemu estetycznego. Kluczem do sukcesu jest umiejętne dobranie odpowiedniego urządzenia i parametrów.

Czas na laseroterapię

Czas na laseroterapię / fot. fotolia

Przełom jesieni i zimy, kiedy promieniowanie słoneczne jest łagodniejsze, to najlepszy okres na zabiegi laserowe. Za pomocą laserów można pozbyć się niemal każdego problemu estetycznego. Kluczem do sukcesu jest umiejętne dobranie odpowiedniego urządzenia i parametrów. Oto, do czego możemy wykorzystać zabiegi laserowe.

Czas na laseroterapię

Czas na laseroterapię / fot. fotolia

Odmładzanie

Odmładzanie laserem frakcyjnym ablacyjnym CO2 to najpopularniejsza alternatywa dla chirurgicznych zabiegów liftingujących. Światło lasera wnika w głąb skóry i jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. Dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody, a potem jej odparowania razem z tkanką, czyli ablacji. Równocześnie uruchamiane są procesy naprawcze, które powodują tworzeni się nowego kolagenu i elastyny. Zaletą lasera frakcyjnego jest to, że nie uszkadza całej skóry, tylko dziurkuje ją, tworząc mikrokolumny otoczone zdrowa tkanką. To przyspiesza regenerację uszkodzonych fragmentów i zwiększa bezpieczeństwo zabiegów. Efekt ujędrnienia i wygładzenia skóry jest długotrwały, gdyż produkcja kolagenu w tkance zachodzi jeszcze wiele miesięcy po zabiegu. Realne odmłodzenie możliwe jest tylko gdy używa się lasera ablacyjnego (nieablacyjne lasery nigdy nie pozwolą osiągnąć choćby zbliżonych efektów)

Blizny

Leczenie blizn jest procesem bardzo skomplikowane, gdyż nakładają się dwa problemy: struktura blizny (tkanki) i jej kolor, występujące w dodatku w różnych wariantach. Na każdy z problemów trzeba działać inaczej. Przykładowo, w bliznach może być ubytek tkanki (potrądzikowe), nierówna struktura (pooparzeniowe) albo nadmiar tkanki (przerostowe). Blizny mogą mieć kolor czerwony, brązowy lub być odbarwione. Dlatego, aby leczyć blizny muszę dysponować wieloma urządzeniami oraz metodami, które dobieram w bardzo zindywidualizowany sposób. Problem blizn omawiałem szczegółowo na swoim blogu. Tutaj wspomnę, że lasery są bardzo przydatne i skuteczne w terapii blizn. Laser frakcyjny ablacyjny CO2 sprawdza się w leczeniu blizn potrądzikowych i pooparzeniowych. Jego działania polega na tym, że najpierw niszczy nieprawidłową tkankę (bliznę), aby w procesie regeneracji odtworzyła się nowa, zdrowa, o prawidłowej strukturze. Z kolei lasera bromowo-miedziowego używam, aby usunąć czerwony kolor blizny, a także w przypadku leczenia blizn przerostowych. Najczęściej lasery łączę z innymi metodami.

Przebarwienia

Przebarwienia wymagają bardzo precyzyjnej diagnozy, bo od niej zależy skuteczność leczenia, a w następnej kolejności dobrania parametrów, tak by zabieg nie był ani za słaby (bo będzie nieskuteczne), ani za mocny. Teoretycznie można usunąć przebarwienie nawet w ciągu jednego zabiegu, ale organizm dozna zbyt dużego szoku, będzie się bronić i przebawienie może wrócić ze zdwojona mocą. Najskuteczniejszym i najbardziej zaawansowanym technologicznie urządzeniem do usuwania przebarwień, także tych trudnych, jest laser bromkowo-miedziowy. Jego wyjątkowość polega na tym, że w jednym impulsie aplikuje dwie długości fal (standardowy laser ma jedną długość fali). Dzięki temu jest bardziej selektywny, czyli będzie precyzyjnie działał tylko na melaninę, nie podgrzewając innych części skóry.

Naczynka

Wspomnianego wyżej lasera bromkowo-naczyniowego używam również do likwidacji naczynek. W tym przypadku ustawiam parametry tak, by światło lasera działało precyzyjnie na hemoglobinę. Do zamykania naczynek czasem używam też lasera barwnikowego. Laserami działamy wtedy, gdy naczynka są już na tyle szerokie (średnica 0,5-2mm), że można je zauważyć gołym okiem. Jeśli problemem jest tylko rumień, powinna wystarczyć seria zabiegów IPL

Depilacja

O depilacji pisałem dużo w poprzednim numerze „Miasta Kobiet”. Przypomnę, że polecana i z dużym skutkiem stosowana przez mnie metoda to wyjątkowo nie laser, ale E-light, czyli urządzenie, które łączy działanie fali świetlnej z prądem zmiennym o wysokiej częstotliwości (RF). Światło w E-Light jest słabsze od laserowego, bo jego zadaniem jest – poprzez podgrzanie tkanki – wskazanie drogi impulsowi elektrycznemu, który niszczy bezpowrotnie komórki macierzyste w mieszku włosowym. Największą zaletą E-Light jest to, że usuwa nie tyko ciemne mocne włosy, ale także cieńsze i blond, z którymi lasem sobie nie radzi.

 Dr Marek Wasiluk

Triclinium, Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lokal 13, Warszawa; tel. +4822 4034034, tel. +48794375715; recepcja@triclinium.pl

Zapraszamy na naszą stronę www.triclinium.pl oraz na bloga dr Marka Wasiluka www.marekwasiluk.pl.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ