Wednesday, June 19, 2024
Home / Moda  / Trendy modowe  / Czapki na głowę Panie i Panowie

Czapki na głowę Panie i Panowie

Czy wiesz jak kupić czapkę i cieszyć się z niej przez długi czas?

Czapka jest nie tylko jednym z dodatków odzieżowych, ale i sposobem na ochronę głowy przed nadmiernym zimnem i ciepłem. Błędem jest myślenie o czapce w kategoriach modowych, ponieważ powinna przede wszystkim służyć jako ochrona naszej głowy, a dopiero później jako modny dodatek. Kupno odpowiedniej czapki nie jest tak łatwym zadaniem jakby mogło się wydawać – liczą się przede wszystkim dobra jakość materiałów i precyzyjne wykonanie. Czy wiesz jak kupić czapkę i cieszyć się z niej przez długi czas?

Wyboru odpowiedniej czapki na jesień lub zimę powinno się dokonać określając najpierw, w jaki sposób chcemy ją wykorzystać.

Wyboru odpowiedniej czapki na jesień lub zimę powinno się dokonać określając najpierw, w jaki sposób chcemy ją wykorzystać. / fot. materiał prasowy

Nakrycia głowy – choć spełniają podobne zadania – różnią się kolorami, wzorami, krojami i materiałami. Można je podzielić na czapki noszone w okresie chłodniejszym – zimowym oraz na czapki nadające się na okres letni. Należy jednak pamiętać, że czapka nie jest wyłącznie elementem codziennego ubioru. To właśnie ona dostarczy nam odpowiednią ochronę przed mrozem i śniegiem podczas zimowych miesięcy, a w okresie wakacyjnym osłoni nas przed promieniami słonecznymi, narażajacymi nas na wiele niebezpiecznych schorzeń, np. udarem słonecznym bądź omdleniem.

Zalety posiadania czapki:

W czasie letnim:

– chroni oczy przed mocnym słońcem,

– ochrania głowę przed udarem słonecznym,

– stanowi dobrą ochronę przed wiatrem,

– zapobiega łamaniu się i wysuszaniu włosów.

Latem wybierzmy klasyczne baseballówki z daszkiem, które osłonią nas przed słońcem oraz zapewnią skuteczny przepływ powietrza dzięki zamieszczonym otworom wentylacyjnym. Natomiast, planując jogging lub zwykły spacer, warto chronić głowę i oczy wygodną czapką z oddychającego materiału albo nakładając wygodny, sportowy daszek z regulacją.

W okresie zimowym:

– zapobiega wypadaniu i kruszeniem się włosów,

– chroni uszy przed przemarznięciem,

– zapobiega utracie ciepła przez głowę,

– zapobiega chorobom zatok.

Wyboru odpowiedniej czapki na jesień lub zimę powinno się dokonać określając najpierw, w jaki sposób chcemy ją wykorzystać. Zastanówmy się czy ma ona chronić naszą głowę podczas szaleństw na stoku, czy towarzyszyć w trakcie codziennego użytkowania. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej dopasować jej właściwości do naszych aktualnych potrzeb.

Czapka powinna być:

– dobrze dopasowana do głowy i wogodna,

– wykonana z naturalnych i technicznie dopasowanych materiałów,

– oddychalna, nie powodująca pocenia się skóry,

– przystosowana do danej aktywności,

– w okresie letnim osłaniająca oczy przed nadmiernym słońcem,

– w okresie zimowym wystarczająco długa, by zakryć uszy.

Jak wybrać rozmiar czapki?

Prawidłowe wybranie rozmiaru czapki jest ważne. Chcąc odpowiednio dopasować czapkę do rozmiaru głowy, należy zmierzyć jej obwód za pomocą metra krawieckiego. Sprawdzamy jej obwód tuż nad łukiem brwiowym, a wynik jaki otrzymamy jest równocześnie rozmiarem czapki. Producenci czapek oznaczają je numerami 54-56 czy 56-58, co odpowiada wartości obwodu głowy. Zdarzają się modele czapek, których rozmiar jest określany jako uniwersalny – oznacza to, że pasują one na większość osób, jednak przed zakupem zawsze warto ją wcześniej przymierzyć aby upewnić się, że spełniamy standardy danego producenta. Podczas kupna czapki warto również zapoznać się z jej składem, ponieważ może ona posiadać domieszkę poliestru lub elastyny, która będzie powodowała jej rozciąganie.

Odpowiednia konserwacja czapki

Czapkę należy regularnie prać, ponieważ materiał absorbuje brud i kurz z otoczenia, mogąc powodować szybsze przetłuszczanie się włosów. Wszystkie nakrycia głowy należy prać odpowiednio z zaleceniami producenta, które znajdują się na metce lub etykiecie produktu. Niektóre czapki są wykonane z wyjątkowo delikatnych materiałów, które wymagają szczególnego traktowania. Do prania czapek należy używać profesjonalnych preparatów dostępnych w sklepach z odzieżą sportową. Jeśli nie będziemy stosowali się do zaleceń producenta może okazać się, że czapka szybko ulegnie zniszczeniu – zmechaci się, rozciągnie lub skurczy, tracąc swoje właściwości.

Ważne jest, aby czapka spełniała nasze potrzeby praktyczne, a nie wyłącznie estetyczne. Dobranie odpowiedniego rozmiaru i parametrów zagwarantuje ochronę w każdych warunkach, w jakich zamierzamy korzystać z czapki. O czapkę, tak jak każdy inny element garderoby, należy dbać i pamiętać o jego regularnym czyszczeniu.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem sportowym 4F, w którym mogą Państwo zakupić czapki na zimę i na lato, które idealnie sprawdzą się podczas każdej aktywności sportowej.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ