Friday, May 24, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / Jak popracować nad związkiem w wakacje? Zobacz 5 ćwiczeń dla pary od lovefiterki

Jak popracować nad związkiem w wakacje? Zobacz 5 ćwiczeń dla pary od lovefiterki

Oto kilka narzędzi, które pomogą wam odzyskać poczucie bliskości i otwartości

ćwiczenia dla par – para na plaży tańczy

Sprawdź psychologiczne ćwiczenia dla par na poprawę relacji! / fot. Canva

Wakacje to idealny czas na budowanie bliskości. Niezależnie od tego czy w waszym związku wszystko jest OK, czy też właśnie doszliście do wniosku, że nie jest. O sposobach na podsycenie iskry w związku latem pisze Magdalena Czaja – lovefiterka, ekspertka od budowania relacji marzeń. Zobacz ćwiczenia dla par, które podkręcą temperaturę związku w te wakacje!

 

Psuć czy naprawiać?

– Praca z parami pozwoliła mi dojść do pewnej ciekawej konkluzji:

tak samo jak łatwo związek popsuć, tak samo stosunkowo łatwo jest zacząć go naprawiać.

Dobra wiadomość, prawda? Oczywiście zakładając, że partnerów połączyła miłość i dalej gdzieś tam wciąż się tli. Zawsze związek ma szansę – pod warunkiem determinacji z obu stron, odwagi i decyzji o podjęciu pracy nad samym sobą – mówi Magda Czaja.

Skąd pewność, że czasem naprawa relacji może być całkiem prosta?

– A stąd, że tak jak biologia (hormony) odpowiada za nasz stan zakochania, tak samo biologia może nam pomóc ten stan przywrócić!

Szacuje się, że aby mężczyzna poczuł się zakochany jego poziom testosteronu musi się podnieść od 30 do 60 razy, a testosteron to przecież hormon zdobywcy, sukcesu, robienia czegoś dobrze.
U kobiet za stan zakochania odpowiada estrogen, który w tym stanie podnosi się minimum 10 razy. Estrogen to poczucie bezpieczeństwa, bliskości i zrozumienia.

Zatem tak długo jak kobieta daje mężczyźnie poczucie, że w jej oczach jest człowiekiem sukcesu, że go podziwia – tak długo testosteron jest w podwyższonej fazie. I tak długo jak kobieta ma poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia – jej estrogen powoduje, że czuje, iż jej mężczyzna to „ten jedyny”.

To z czym panowie przychodzą na sesje Lovefitingu mogłabym podsumować zdaniem: „Nic nie robię jej zdaniem dobrze”, „nie jestem w stanie zrobić nic, co by ją uszczęśliwiło” – tłumaczy lovefitterka.

Jak ma się do tego poziom testosteronu zwycięzcy?

Panie z kolei mówią: „Wszystko jest na mojej głowie” i „mam wrażenie, że on mnie nie słucha”. A więc mamy do czynienia z zaburzonym poczuciem zrozumienia i bezpieczeństwa.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wspólna praca nad przywróceniem efektywnej komunikacji (on powinien zrozumieć jaką wagę ma odpowiedni słuchanie partnerki, ona, jak ważne dla niego jest bycie docenionym).

Oto kilka narzędzi, które pomogą wam odzyskać poczucie bliskości i otwartości. Niech będą dobrym startem do dalszego poprawiania waszej relacji lub utrzymania jej w dobrej kondycji.


Przeczytaj koniecznie:

Bliskość, błogosławiony ciężar. Po tych 4 zachowaniach poznasz, że masz problem z bliskością emocjonalną w związku

Ćwiczenia psychologiczne dla par nr 1

Zwierciadło duszy

Pewnie o tym ćwiczeniu słyszeliście, ale jeśli nie próbowaliście, to nie znacie jego siły. Ja zaznałam jej dwa razy: raz gdy ćwiczenie to robiłam z zupełnie obcą osobą w grupie 400 osób z całego świata, drugi raz z partnerem. Nigdy nie zapomnę uczuć, które mnie wtedy zalały…

Siadacie naprzeciwko siebie. Przez 4 minuty patrzycie sobie bez przerwy w oczy. Możecie mrugać. Pozwólcie sobie poczuć wszystko co się z wami dzieje. Później podzielcie się swoimi przeżyciami.

Ćwiczenie dla par nr 2

20 minut ćwiczeń

To ćwiczenie (Gray 2020) doskonale odpowiada na pytanie jak wyzwolić hormony.
Siadacie naprzeciwko siebie. Ona mówi, co chce otrzymać w tym momencie od partnera. To może być przytulenie, wyznania, komplementy, głaskanie, masaż, wysłuchanie…ON spełnia jej życzenie.
I to tyle.
Zapytacie: no jak to? A on?
No właśnie! Jeśli jego potrzebą jest bycie docenionym to samo to, że właśnie robi coś, co widzi, że ją uszczęśliwia jest tym o co tu chodzi! Jak to mówią Amerykanie: Happy wife, happy life

Ćwiczenie dla par nr 3

Coś nowego

Zaskoczyły mnie niedawno wyniki badań po kwarantannie – okazało się, że na pytanie czy w tym czasie dowiedziałeś się czegoś nowego o partnerze/partnerce, zdecydowanie więcej odpowiedzi na „tak” padło od ludzi będących w związkach małżeńskich!
Dlaczego? Domyślam się, że już dawno założyli oni, że już wszystko wiedzą o sobie i dawno temu przestali odkrywać siebie nawzajem.
A może wy chcecie dowiedzieć się czegoś nowego o partnerce/parterze?
Możecie zabawić się w zadawanie pytań, których być może nigdy sobie nie zadaliście:

• Jaki jest twój największy lęk?
• Jeśli mogłabyś być teraz gdziekolwiek na świecie, gdzie byś była i dlaczego?
• Pamiętasz swoje najmilsze wspomnienie z dzieciństwa?
• Która piosenka cię najbardziej porusza?
• Jeśli byś mógł wprowadzić jedną nową rzecz do naszego życia – to co by to było? (Suval, 2015)

Możecie oczywiście stworzyć swoje własne pytania i spisać je na przykład na karteczkach do losowania. Nie tylko dowiecie się o sobie nowych rzeczy, ale możecie też w formie zabawy dowiedzieć czegoś o waszym związku.


Może zainteresuje cię też:

Zdrada emocjonalna – co to jest i jak sobie poradzić?

Ćwiczenie dla par nr 4

Dzień dziecka

Umawiacie się, że każde z was ma po jednym dniu, który jest całkowicie taki jak chce partner. Od rana do nocy. Kto wie, może odkryjecie coś, co stanie się waszą wspólną pasją?

Ćwiczenie na poprawę relacji w związku nr 5

Kiedy czuję, że mnie kochasz

Usiądźcie z kartkami i długopisami i niech każdy z was napisze jak najwięcej odpowiedzi na pytanie:

„Kiedy czujesz się przeze mnie kochana/kochany?”

Wypiszcie wszystko co wam przyjdzie do głowy i przeczytajcie sobie wzajemnie. Zobaczycie ile rzeczy was zaskoczy. Ja nie zapomnę mojego zdziwienia gdy odpowiedź brzmiała: „Gdy pytasz jak mi minął dzień”.

Pamiętajcie – do końca życia będziecie się już odkrywać i poznawać.
I obyście nigdy nie uwierzyli, że będzie inaczej!

Magdalena Czaja

O autorce

magdalena czaja klub miasta kobiet

Od lewej: Magdalena Czaja i Aneta Pondo / fot. B. Bogacka

Magdalena Czaja –  Lovefiterka, twórczyni Lovefiting® – autorskiej metody, której celem jest pomoc innym w budowaniu zdrowych i świadomych relacji ze sobą, po to aby mogli znaleźć spełnienie w miłości. Mentorka, certyfikowana coachka, wykładowczyni, autorka publikacji w pismach branżowych i rozwoju osobistego, konsultantka, prelegentka, trenerka rozwoju osobistego. Autoryzowana przedstawicielka Metody Tippinga znanej jako Radykalne Wybaczanie. Od ponad 20 lat umieszczana w rankingach najbardziej wpływowych kobiet w polskiej reklamie, prowadząca jedną z najliczniej nagradzanych polskich agencji marketingowych.

 

Przeczytaj też:

4 pomysły na proste i przyjemne zabawy erotyczne w łóżku we dwoje

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
3 komentarze
 • Hania 24 lipca, 2020

  Ludzie często zapominają, że związek wymaga codziennej pracy. To nie jest tak, że zakochaliśmy się w sobie kiedyś na początku i to wystarczy i załatwia sprawę na zawsze. Bez nieustannej pracy prędzej czy później uczucie się wypali.

 • Agnieszka Wielun 25 lipca, 2020

  Fajnie, że można znależć u was również takie porady. Nie są to głupotki rodem z pism kobiecych, tylko faktycznie porady psychologa. Dzięki wielkie, na pewno z partnerem wypróbujemy.

  • Redakcja MIASTA KOBIET 27 lipca, 2020

   Dziękujemy, owocnych treningów! 🙂

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ