Tuesday, June 18, 2024
Home / Moda  / Trendy modowe  / Culottes – spodnie XIX-wiecznych sportsmenek

Culottes – spodnie XIX-wiecznych sportsmenek

Dziś sięgają po nie modelki i blogerki, dawniej zakładały je kobiety, które stawiały na wygodę.

Lili de Alvarez, 1931/ fot. Wikipedia

Dziś sięgają po nie modelki i blogerki, dawniej zakładały je kobiety, które stawiały na wygodę. Choć spodnie typu culottes zawładnęły już całym modowym światem, mało kto wie, że nie byłoby ich dziś, gdyby nie historia kobiecego sportu.

Claudia Cardinale, 1966, for. Ridesabike.com

Claudia Cardinale, 1966, /fot. Ridesabike.com

Szukając pierwszych zastosowań terminu culottes, mówi się o bufiastych, męskich spodniach wiązanych lub spinanych pod kolanem. Był to element męskiej garderoby jeszcze z okresu Średniowiecza i Renesansu, który wyróżniał szlachtę i wyższe klasy społeczne i cieszył się powodzeniem aż do XIX wieku. Ze względu na swobodę ruchów używane były również jako element munduru podczas europejskich wojen w XVII wieku. Damskie spodnie culottes, hit prosto z wybiegów ostatnich sezonów, z męskimi mundurami mają mało wspólnego. Mają za to swoją własną, już ponad 100-letnią, historię!

Damskie culottes wiążą się z procesem emancypacji kobiet i podejmowaniem przez nie zajęć do tej pory przeznaczonych dla mężczyzn. Przede wszystkim dyscyplin sportowych. Od XIX wieku tym terminem określano szerokie spódnico-spodnie, które umożliwiały ich właścicielkom m.in. jazdę okrakiem na koniu czy na rowerze. Imitujące spódnicę kuloty, stanowiące kompromis między wygodą a wyglądem, nie wywoływały takiego oburzenia jak proste, obcisłe, typowo męskie spodnie, które jeszcze musiały poczekać na swój przydział w damskiej szafie. Wąskie w talii i rozszerzane ku dołowi, różniły się od bloomerek, zwężanych pod kolanem. W szerokich spodniach za kolano na początku XX wieku kobiety pokazywały się też w górach – dużo wygodniej jeździło się w nich na nartach czy chodziło po górskich szlakach niż w spódnicy do kostki.

Lili de Alvarez, 1931/ fot. Wikipedia

Lili de Alvarez, 1931/ fot. Wikipedia

Do rozpropagowania szerokich materiałowych spodni za kolano przyczyniły się znane projektantki mody w pierwszej połowie XX wieku: Włoszka Elsa Schiaparelli i twórczyni tzw. American Look – Claire McCardell. Projektowały one wygodne i funkcjonalne ubrania sportowe dla kobiet, z oddychających i miękkich materiałów. Wkrótce szerokie spodnie z Wimbledonu i tras rowerowych trafiły na ulice, dając kobietom swobodę ruchów.

Modowym hitem kobiece spodnie typu culottes stały się w latach 60 i 70. Dziś przeżywają swoją drugą młodość na fali mody retro i ubrań o luźnych fasonach w stylu boho, dając elegancką alternatywę dla za krótkich na niektóre okazje szortów. Spodnie te znalazły się w najnowszych kolekcjach m.in. Gucci, Chanel, Jil Sander i J. Crew, a ponieważ modne będą jeszcze przez całe lato i jesień, warto upolować wybrany model na letnich wyprzedażach. W sklepach internetowych znajdziesz je pod nazwą culottes, szerokie spodnie, szorty, spódnicospodnie. Czasami mogą się znajdować w dziale spódnice!

Culottes-spodnie

fot. materiał prasowy

 

Zajrzyj też na kodyrabatowe.pl po kod ze zniżką do wybranych sklepów (m.in. LaRedoute.pl, Zalando.pl, Saltandpepper.pl).

Culottes_sylwetki

fot. materiał prasowy

(źródło:mp)
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Video Security 14 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Read More Information here on that Topic: miastokobiet.pl/culottes-spodnie-xix-wiecznych-sportsmenek/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ